وبلاگ - آخرین اخبار

مقدمه

وان شهری در شرق ترکیه است که در ساحل شرقی دریاچه وان واقع شده است که به عنوان یک منطقه بزرگ شهری از قدمت طولانی برخوردار است. این شهر از هزاره اول قبل از میلاد ، در ابتدا به عنوان توشپا ، پایتخت پادشاهی اورارتو از قرن ۹ قبل از میلاد تا قرن ششم قبل از میلاد و بعداً به عنوان مرکز پادشاهی ارمنستان واسپوراکان واقع است.

van city

تاریخچه شهر وان

کاوش های باستان شناسی و بررسی های انجام شده در شهر وان نشان می دهد که تاریخ سکونت انسان در این منطقه حداقل به ۵۰۰۰ سال قبل از میلاد بر می گردد. تپه تیلکیتپه که در سواحل دریاچه وان و چند کیلومتری جنوب قلعه وان قرار دارد ، تنها منبع اطلاعاتی درباره قدیمی ترین فرهنگ وان است.

اوررتو

تحت نام باستانی توشپا ، وان در قرن نهم قبل از میلاد پایتخت پادشاهی اورارتیا بود. سکونتگاه اولیه در بلوک یک طرفه شیب دار واقع شده است و اکنون به قلعه وان (Van Kalesi) معروف است ، نزدیک به حاشیه دریاچه وان و چند کیلومتری غرب شهرواقع شده است. در این شهر کتیبه های خط میخی اورارتان یافت شده است که مربوط به قرن هشتم و هفتم پیش از میلاد است. در کتیبه سه زبانه بهیستون ، حک شده به سفارش داریوش بزرگ پارس ، این کشور که در بابل به او اورارتو گفته می شود ، به زبان ارمنستان به زبان پارسی قدیم خوانده می شود.

van city

پادشاهی ارمنستان

این منطقه در قرن هفتم قبل از میلاد تحت کنترل اورنتیدها و دیرتر ایرانی ها در اواسط قرن ششم قبل از میلاد قرار گرفتند. قلعه وان واقع در خارج از وان ، دارای كتیبه ای به نام كلیشه ای سه گانه از خشایارشای بزرگ از قرن ۵ قبل از میلاد بر روی قسمت صاف و صخره ای از سنگ ، در حدود ۲۰ متر (۶۶ فوت) بالاتر از سطح زمین در نزدیکی قلعه قرار دارد.

این کتیبه در شرایط تقریباً سخت سالم مانده است و به سه ستون از ۲۷ سطر که در (از چپ به راست) قدیمی فارسی ، بابل و ایلامی نوشته شده است تقسیم شده است. در سال ۳۳۱ قبل از میلاد ، وان توسط اسکندر بزرگ فتح شد و پس از مرگ وی بخشی از امپراطوری سلوکی شد و در اوایل قرن ۲ قبل از میلاد بخشی از پادشاهی ارمنستان بود. این مرکز در زمان سلطنت پادشاه ارمنستان ، تیگرانس دوم ، که در قرن اول قبل از میلاد ، شهر تیغاکرکرت را تأسیس کرد ، تبدیل به مرکز مهمی شد، در سده های ابتدایی قبل از میلاد ، تا قرن سوم بعد از میلاد به سلسله نوظهور ارسید پارتیا سقوط کرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *