وبلاگ - آخرین اخبار
مسجد سلطان احمد

مسجد سلطان احمد

 یکی از بهترین دیدنی های استانبول که سفر به این شهر را لذت بخش خواهد کرد قدم زدن در میان باغ هایی است که در بین مسجد آبی و موزه ایاصوفیه قرار گرفته است.

مسجد سلطان احمد (به زبان ترکی: سلطان احمد کامی ؛ همچنین به عنوان مسجد آبی نیز شناخته می شود) یک مسجد تاریخی است که در استانبول ترکیه واقع شده است. این مسجد همچنان پر رفت و آمد است و در عین حال تعداد زیادی از بازدید کنندگان و گردشگران خارجی را به خود جذب می کند. این شهر بین سالهای ۱۶۰۹ تا ۱۶۱۶ در زمان احمد اول احداث شده است. كلیای آن شامل مقبره احمد و یک مهمانخانه است. کاشی های آبی رنگی تزئین شده دیوارهای داخلی مسجد را تزئین می کنند و شب هنگام مسجد به رنگ آبی رنگ می شود که پنجره اصلی این مسجد ، شش مناره و هشت گنبد ثانویه مسجد قرار دارد.

تاریخچه مسجد سلطان احمد(آبی)

سلطان احمد اول پس از صلح زیتوواتوروك و از بین رفتن آن در جنگ ۱۶۰۳-۱۸ با ایران ، تصمیم به ساخت مسجدی بزرگ در استانبول گرفت تا قدرت عثمانی را دوباره به دست آورد. این اولین مسجد امپراتوری با بیش از چهل سال بود. در حالی که پیشینیان وی با غنایم جنگ مساجد خود را می ساختند، اما احمد اول از خزانه داری بودجه می گرفت ، زیرا وی پیروزی های چشمگیری به دست نیاورد. ساخت این بنا در سال ۱۶۰۹ آغاز شده و تا سال ۱۶۱۷ به پایان نرسیده بود.

این امر باعث عصبانیت علما ، فقهای مسلمان شد. این مسجد در محل کاخ امپراطوران بیزانس ، روبروی باسلیکا هوگیا سوفیا (در آن زمان ، مسجد امپراتوری اولیه در استانبول) و هیپودروم ساخته شده بود ، مکانی که دارای معنای نمادین مهمی بود زیرا بر افق شهر حاکم بود. از جنوب بخشهای بزرگی از ساحل جنوبی مسجد روی پایه ها ، طاقهای قصر بزرگ قدیمی قرار دارد.

معماری مسجد

مسجد سلطان احمد دارای پنج گنبد اصلی ، شش مناره و هشت گنبد ثانویه است. این طرح کامل شده مساجد عثمانی است. این عنصر شامل برخی عناصر مسیحی بیزانس از همسایه هاجیا سوفیا با معماری سنتی اسلامی است و آخرین مسجد عالی دوره کلاسیک به حساب می آید. این معمار Mehmed Ağa ، ایده های استاد خود Sinan را با هدف شکوه خود ترکیب کرد، که دارای یک پیش زمینه و منطقه ویژه ای برای وضو گرفتن و وسط آن دارای یک چشمه بزرگ است. در سمت بالا زنجیره بزرگی دارد. داخل مسجد از ۲۰۰۰۰ کاشی و سرامیک ساخته شده که هر کدام دارای ۶۰ طرح لاله هستند،همچنین در ناحیه زیرین دارای ۲۰۰ پنجره شیشه ای رنگ آمیزی شده قرار گرفته است.

طرح داخلی مسجد سلطان اجمد

در قسمتهای بالای داخلی رنگ آبی حاکم است. بیش از ۲۰۰ پنجره شیشه ای رنگ آمیزی شده با طرح های پیچیده قرار دارند. نور طبیعی ، امروزه توسط لوسترها نیز مورد استفاده و بهره قرار می گیرد. حباب لوسترها از تخم شترمرغ است که برای دفع عنکبوتها بود. تزئینات شامل آیاتی از قرآن است که بسیاری از آنها توسط سید کاسیم گوباری نوشته شده است که بزرگترین خطاط زمان خود محسوب می شود. کفپوش ها با فرش پوشانده شده اند ، که توسط مسلمانان ترکیه اهدا می شود و به طور مرتب در هنگام فرسودگی تعویض می شوند.

مناره ها

مسجد سلطان احمد یکی از پنج مساجد در ترکیه است که شش مناره دارد (چهار مورد دیگر مسجد مدرن سابانکا در آدانا ، مسجد Hz. Mikdat در مرسین ، ساملیکا در اسکندر و مسجد سبز در آرناوواتکی).در آن زمان یکی از ویژگی های منحصر به فرد یک مسجد در مکه بود. برای همین سلطان احمد دستور داد كه مناره هفتم در مسجد مكه ساخته شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *