مقدمه

تحصیل در ترکیه، موضوعی که فکر بسیاری از دانشجویانی را که به دنبال تحصیل در خارج از کشور هستند،مشغول کرده است. ما به شما کمک می کنیم تا درباره این موضوع در کشور ترکیه بیشتر بدانید.

اگر قصد دارید که فرزندانتان را برای تحصیل  به کشور ترکیه بفرستید، بخصوص مدارس بین المللی این کشور که عمدتاً در شهرهای آنکارا و استانبول هستند، با توران پارس همراه شوید تا شرایط و ضوابط تحصیل در ترکیه را برای شما به طور شفاف بیان بکند.

ترکیه از کشورهایی است که رشد و توسعه  پذیری زیادی دارد. در حال حاضر این رشد می تواند در زمینه کسب و کار باشد یا در زمینه تحصیل باشد. یکی از گزینه های مناسب برای تحصیل در دبیرستان های ترکیه برای فرزندانتان، مدارس بین المللی ترکیه هستند.

تماس با توران پارس

سیستم آموزشی ترکیه شامل شبکه ای از مدارس ابتدایی و متوسطه می شود که توسط دولت حمایت می شوند. مدارس به طور کلی به دو نوع دولت و خصوصی تبدیل می شوند. هزینه تحصیل در مدارس دولتی رایگان  است ولی مدارس خصوصی هزینه بر است. این سیستم آموزشی شامل دوازده سال تحصیلی به شکل 4 + 4 + 4 است که برای 4 سال اول را سطح اولیه و 4 سال دوم سطح دوم است. دوره 4 سال سوم را دوره ثانویه گویند که شامل همان دبیرستان مرحله دوم ما می باشد.

بعد از دبیرستان یا دوره ثانیوه، یعنی بعد از دوازده سال تحصیل ،  به دانش آموز دیپلم اعطا می شود.  سپس برای ورود و ادامه تحصیل در دانشگاه های ترکیه ، آنها باید برای هر یک از دانشگاه ها امتحانات ورودی بگیرند. برای تحصیل در دبیرستان های ترکیه، باید بدانید که دبیرستان در ترکیه یا خصوصی یا دولتی است. دبیرستان های خصوصی شامل مدارس بین المللی در انگلیس و ترکی و نیز مدارس خصوصی خصوصی ترکیه است.

تحصیل در دبیرستان های ترکیه همانند کشورمان شامل رشته های ریاضیات، فیزیک، علوم تجربی، علوم انسانی و فن آوری می باشد. در پایان دبیرستان، یک دیپلم به دانش آموزان داده می شود. زبان انگلیسی به عنوان زبان دوم آموزش داده می شود.

ثبت نام برای تحصیل در دبیرستان های ترکیه

برای ثبت نام در مدارس ترکیه ای  باید مدارک آموزشی و اقامتی داشته باشید. هزینه ثبت نام بر اساس مدرسه و امکانات آن متفاوت می باشد . همچنین هزینه تحصیل یا به صورت کامل و یا قسطی می باشد . یکی دیگر از شرایط تحصیل در ترکیه ، اقامت داشتن والدین در ترکیه می باشد . همچنین معادل سازی مقطع تحصلی دانش آموزتان باید قبل از ثبت نام انجام بگیرد .

study-in-turkey

شرایط ثبت نام در مدرسه ایرانیان (استانبول و آنکارا)

به طور کلی، مدارس ایرانی در کشورهای دیگر، از جمله ترکیه، تحت نظارت وزارت آموزش و پرورش و علم ایران و تحت قوانین ایران کار می کنند. البته برای تدریس در این مدارس، معلمان با تجربه و با تجربه ما که موفق به انجام آزمایشات مختلف شده اند استفاده می شود. بنابراین سطح دانش علمی مدارس ایران در خارج از کشور تا حدودی تضمین می شود.

مدرسه ایرانیان در ترکیه در سه دوره به زبان فارسی دانش آموز می پذیرد . مدرسه ایرانیان در ترکیه تحت نظارت وزارت امور خارجه ایران قرار دارد و نظام آموزشی آن دقیقا همانند ایران است و آموزش در این مدرسه به زبان فارسی است. برای زمان ثبت نام، شما می توانید اولین مدرسه ایرانی در شهر خود در ترکیه یا شهر که در آینده در آن زندگی می کنید را ببینید. اگر می خواهید در ترکیه بمانید بهتر است فرزندتان را به مدارس ترکیه بفرستید تا با فرهنگ و جامعه در ترکیه آشنا شوید. مدارک مورد نیاز برای تحصیل در این مدارس شامل گذرنامه، گواهی نامه اقامت و پیشینه تحصیلی یا شرایط تحصیلی دانش آموز است که باید توسط اداره آموزش و پرورش منطقه / منطقه تأیید شود.

مدارس ایرانی در ترکیه:

  1. مدرسه استانبول در مقطع ابتدایی تا متوسطه (مجتمع آموزشی فجر ایرانیان استانبول)
  2. مدرسه آنکارا (مجتمع آموزشی 22)

نکات ضروری برای ادامه تحصیل در دبیرستان های ترکیه

۱- برای شروع یا ادامه تحصیل دانش آموز در ترکیه، اولیا دانش آموز میبایست دارای یکی از انواع اقامت های ترکیه باشند ۲- قبل از ثبت نام میبایست معادل سازی (Denklik) مقطع تحصیلی دانش آموز انجام شود. ۳- سپس امور اقامتی دانش آموز از طریق اداره امنیت پیگیری و میبایست کدملی (TC Kımlık) ترکیه برای دانش آموز دریافت گردد.

نکات ضروری برای ادامه تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه

ترکیه کشوری با دانشگاه های بسیار است و در مجموع 193 دانشگاه  دارد. (از سال 2017) تعداد موسسات آموزش عالی به طور مداوم در حال افزایش است.چون این کشور بسیار پویا و فعال است که فرصت های بسیاری را برای دانشجویان مشتاق برای تحصیل از سراسر جهان فراهم می کند.

ترکیه فرصت های بسیاری را برای دانشجویان مشتاق از سراسر جهان فراهم می کند. ما همه چیز را در مورد تحصیل در ترکیه برای شما گردآوری کرده ایم که در مورد موضوعاتی مانند مدارک تحصیلی شما و هزینه تحصیل در ترکیه صحبت خواهیم کرد. مباحثی مانند مطالعه زبان ها نیز در بحث امروز ما است.

مزایای تحصیل در ترکیه

وقتی در مورد تحصیل در ترکیه صحبت می کنیم، بیشتر اوقات این سؤال پیش می آید: چرا باید در ترکیه تحصیل کرد؟ مزایای این کار چیست؟

ترکیه مکانی ایده آل برای زندگی است. سرزمینی که فرهنگ ها، مذاهب مختلف، افراد مختلف و شیوه های زندگی متفاوت با آن اقدام می شود.

کشور ترکیه یکی از ارزانترین کشورها برای زندگی و تحصیل است. تحصیل در ترکیه در مقایسه با سایر کشورها با همان سطح تحصیلات ولی نسبتاً ارزان است.

در این باره می توان گفت که هزینه های ماهانه به نصف کاهش می یابد و هزینه مسکن و غذا ارزان تر است.

از سال 2001 ، ترکیه بخشی فعال در آموزش عالی اروپا بوده است. این بدان معناست که دانشجویانی که در ترکیه فارغ التحصیل شده اند دارای یک مدرک معتبر جهانی هستند. از طریق “فرآیند بولونیا” ، مدرک های اخذ شده در ترکیه بسیار معتبر در سراسر جهان است.

با تحصیل در ترکیه می توانید به دلیل داشتن مدرک معتبر بین المللی خود در شرکت های بین المللی در داخل یا خارج از ترکیه فرصت های شغلی خوبی داشته باشید.

شرایط و ضوابط

شرایط تحصیل چیست؟

  1. برای تحصیل در دانشگاه های این کشور باید در آزمون Y examinationS دانشگاه های انفرادی شرکت کنید. امتحانات دانشگاه های منتخب در چندین دانشگاه معتبر است.
  2. آزمون YÖS در دانشگاه استانبول تقریباً در همه دانشگاه ترکیه معتبر است.
  3. دانشجویان باید حداقل 3 سال از آخرین تحصیلات خود را در خارج از ترکیه و یا قبرس شمالی گذرانده باشند.
  4.  3 مدرک آخر آن ها باید در خارج از ترکیه اخذ شود.
  5. شما ممکن است یک شهروند در ترکیه باشید ، اما ممکن است مدرک دبیرستان را در ترکیه اخذ نکرده باشید. هر کسی که حداقل 3 سال در خارج از ترکیه مدرسه خود را ادامه داده اند.
  6. شهروندان ترکیه نیز ممکن است امتحان YÖS را بدهند و تحصیل را شروع کنند.
  7. کلیه شهروندان دیگر نیز در امتحان YÖS مجاز هستند.

هزینه های تحصیل

هزینه تحصیل چقدر است؟ این سؤال توسط بسیاری از دانشجویان مطرح می شود. نه تنها دانشجویان به این موضوع اهمیت می دهند بلکه در بیشتر موارد والدین و سایر اعضای خانواده می خواهند از هزینه تحصیل و شهریه آن ها که باید بپردازند اطلاعات بیشتری کسب کنند. صحبت در مورد شهریه، کمک های مالی و بورس تحصیلی نیز نقش مهمی در انتخاب دانشگاه دارد.

هزینه های زندگی

ترکیه یکی از ارزانترین کشورها برای زندگی و تحصیل است. در مقایسه با آلمان، هزینه اجاره در این کشور ارزان تر است. مواد غذایی نیز معمولاً ارزان تر از نمونه آن در آلمان و اروپا است.

ترکیه چندین گزینه اقامتی را ارائه می دهد: به عنوان یک دانشجوی خارجی، در اکثر موارد، زندگی در محوطه خوابگاه های خود دانشگاه راحت ترین روش است. همچنین امکان پیوستن به محیط و شهر های ترکیه نیز وجود دارد.

(هزینه اجاره حدود 500.00 TL – که به مبلغ 120.00 € است). بسیاری از دانشجویان در طول آموزش از فرصت های شغلی پاره وقت بهره مند می شوند. صحبت کردن به یک زبان خارجی مانند انگلیسی یا آلمانی دارای مزیت های زیادی است.

عموماً تحصیل در این کشور چه مدت طول می کشد؟

دوره تحصیل استاندارد، مانند سایر کشورهای جهان، مانند لیسانس 4 سال است.

دندانپزشکی: 5 سال

دارو سازی: 6 سال.

دامپزشکی: 5 سال.

قانون: 4 سال

کلیه برنامه های مهندسی: 4 سال

زبان تدریس دانشگاه ها

بیشتر دانشگاه ها برنامه درسی دو زبانه دارند.

اولین و دومین زبان در ترکیه به ترتیب ترکی و انگلیسی است، در بعضی دانشگاه ها نیز زبان آلمانی و فرانسوی نیز به عنوان یک زبان علمی ارائه می شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *