وبلاگ - آخرین اخبار
کوه آرارات

مقدمه

از قرن شانزدهم تا سال ۱۸۲۸ دامنه کوه آرارات بخشی از مرزهای عثمانی و فارسی بود. قله بزرگ آرارات و دامنه های شمالی به همراه دامنه های شرقی آرارات کوچک توسط ایران کنترل می شد. پس از جنگ روسی ها و ایرانی ها در سال ۱۸۲۶ و پیمان ترکمنچای ، قلمرو تحت کنترل فارسی به امپراتوری روسیه واگذار شد.

آرارات کوچک به نقطه‌ای تبدیل شد که مرزهای امپریالیستی ترکیه ، فارسی و روسی به هم نزدیک شوند. مرزهای بین المللی فعلی در طول قرن بیستم شکل گرفته است، این کوه در طول جنگ ترکیه و ارمنستان در سال  ۱۹۲۰ تحت کنترل ترکیه قرار گرفت. این کشور به طور رسمی طبق معاهده ۱۹۲۱ مسکو و پیمان کارس بخشی از ترکیه شد.

تاریخچه کوه آرارات

کوه آرارات (/ ˈærəræt / ARR-ə-rat؛ ترکی: Ağrı Dağı؛ ارمنی: ماسیس ، رومانیایی: Masis و Արարատ ، آرارات) یک کوه آتشفشان  خاموش است که در شرق غربی ترکیه قرار دارد. این کوه از دو مخروط بزرگ آتشفشانی تشکیل شده است: آرارات بزرگ و آرارات کوچک.

آرارات بزرگ مرتفع ترین قله در ترکیه و فلات ارمنستان با ارتفاع ۵۱۳۷ متر و ارتفاع آرارات کوچک ۳۸۹۶ متر است. قله آرارات حدود ۳۵ کیلومتر (۲۲ مایل) در پایه زمینی عرض دارد. اولین تلاش ها برای رسیدن به قله آرارات در قرون وسطی انجام شد. با این حال ، تا سال ۱۸۲۹ نگذشت که فردریش طوطی و خاچاتور ابوویان به همراه چهار نفر دیگر اولین صعود به قلعه را انجام دادند.

کوه آرارات

درباره کوه الما داغ بخوانید.

مرزهای سیاسی

کوه آرارات بین ترکیه ، ارمنستان ، آذربایجان و ایران است.  قله آن در حدود ۱۶ کیلومتری (۱۰ مایل) غرب هر دو مرز ایران و مرز سرگردی نخجوان آذربایجان و ۳۲ کیلومتری (۲۰ مایل) جنوب مرز ارمنستان واقع شده است. گذرگاه های ترکی-ارمنستانی-آذربایجانی-ایرانی- در فاصله ۸ کیلومتری از هم قرار دارند که توسط یک نوار باریک از خاک ترکیه حاوی جاده ای  که وارد نخجوان می شود ، جدا شده اند.

در اواخر دهه ۱۹۲۰ ، ترکیه از مرز ایران عبور کرد و بخش شرقی آرارات را جزئی از تلاش های خود برای خنثی کردن شورش بود قرار داد که شورشیان از این منطقه به عنوان پناهگاه امن علیه دولت ترکیه استفاده کردند. سرانجام ایران موافقت كرد كه منطقه را به یك مبادله ارضی به ترکیه واگذار كند.  مرز ایران و ترکیه در شرق آرارات کوچک ، قله تحتانی توده آرارات دامن دارد.

از سال ۲۰۰۴ ، این کوه فقط با “اجازه نظامی” برای کوهنوردان باز است. روال اخذ مجوز شامل ارسال درخواست رسمی به سفارت ترکیه برای “ویزای ویژه آرارات” است و استخدام یک راهنمای رسمی از فدراسیون ترکیه برای کوه نوردی اجباری است. دسترسی حتی برای کوهنوردانی که مجوز لازم را کسب می کنند هنوز محدود است و ممکن است کسانی که از مسیر مصوب خارج می شوند بدون اخطار از ترکیه اخراج شوند.

کوه آرارات

جغرافیا

کوه آرارات در منطقه آناتولی شرقی ترکیه بین استانهای آری و ایادور ، در نزدیکی مرز ایران ، ارمنستان و استراحتگاه نخجوان آذربایجان ، بین رودخانه ارس و مرات واقع شده است. قله آن در فاصله ۱۶ كیلومتری مرز ترکیه و ایران و ۳۲ كیلومتری جنوب مرز توركو-ارمنستان واقع شده است. دشت آرارات در امتداد شمال غربی تا ضلع غربی آن ادامه دارد.

ارتفاع

آرارات سومین کوه برجسته در غرب آسیا است.

ارتفاعی به طول ۵۱۶۵ متر (۱۶۹۴۶ فوت) برای کوه آرارات توسط برخی از دانشنامه ها و آثار مرجع مانند فرهنگ لغت جغرافیایی مریام-وبستر و دائره المعارف جغرافیای جهانی داده شده است.با این حال ، تعدادی از منابع ، مانند سازمان زمین شناسی ایالات متحده و نقشه های توپوگرافی متعدد ، نشان می دهد که رقم متناوب گسترده ۵،۱۳۷ متر (۱۶۸۵۵ فوت) احتمالاً دقیق تر باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *