وبلاگ - آخرین اخبار
اسکندر کباب

تاریخچه اسکندر کباب

اسکندر کباب یکی از شناخته شده ترین غذاهای شمال غربی ترکیه است که این اسم را ازخالق آن اسکندر افندی كه در اواخر قرن نوزدهم و امپراتوری عثمانی در بورسا زندگی می كرد نامگذاری شده است. و همچنین جزو ۴ غذای محبوب در شهر آنکارا می باشد.

این غذا حاوی بره کبابی ریز خرد شده است و با سس گوجه فرنگی داغ روی تکه های نان پیتا تهیه می شود و با کره گوسفند ذوب شده و ماست سرو می شود.

مقدمه

این کباب در رستوران های استانبول با عنوان “کباب بورسا” شناخته می شود ، با اشاره به شهر زادگاه اسکندر افندی، بورسا با کوه اولوداگ و آویشن وحشی که در این کوه ها رشد می کند مشهور است. کباب اسکندر را باید با بره در این آویشن مخصوص تهیه کرد.این غذا توسط خانواده اسکندراغلو که هنوز رستوران در بورسا را ​​اداره می کنند، تجاری شده است. این خانواده دارای رستوران هایی هستند که در استانبول نیز کباب های خوشمزه ای سرو می کنند.

بهترین رستوران ها برای خوردن کباب اسکندر در استانبول:

Sakıp Sabancı Eğitim ve Kültür Merkezi Adile Sultan Sarayı Kandilli Mah. Vaniköy Cad.Sıraevler Sok

Vaniköy/Üsküdar     

Kebabci Iskender, Family who cooked Iskender Kebab the first time: Caferaga Mah. Albay Faik Sözdener Cad. (Rıhtım Cad.- PTT Yanı) Kadıköy / İstanbul

Bursa Garaj Kebap: Levent Mahallesi, Çamlık Caddesi, Hanımeli Sokak, No 2, Beşiktaş, İstanbul

Bursa Kebapçısı: Hüseyinağa Mahallesi, Atıf Yılmaz Caddesi, No 8, Beyoğlu, İstanbul

Kasabım Ethane: Kılıçali Paşa Mahallesi, Şimşirci Sk 4/A, 34433 Beyoğlu, İstanbul

اسکندر کباب چیست؟

اسکندر کباب با دو جزء اصلی پخته می شود.

حالت اول: گوشت خوشمزه ، دلپذیر ، برشته از گوشت بره های برشته شده عمودی است که بهتر به عنوان “دونر” یا کباب “چرخشی” شناخته می شوند. “دونر” در واقع یک غذای پرطرفدار خیابانی در ترکیه است.

اسکندر کباب

نحوه پخت اسکندر کباب

تکه هایی از گوشت گوسفند با چربی مناسب و با کیفیت بالا و با ادویه و نمک مزه دار می شوند.سپس روی یک میله عمودی که در کنار آتش است قرار می گیرد با چرخش ۳۶۰ درجه، لایه های بیرونی لکه دار می شوند تا قهوه ای و ترد شوند.

تهیه و سرو کباب سنتی “اسکندر”

برای تهیه یک نان تازه پخته شده را به صورت نوار خرد کرده و روی یک بشقاب قرار می دهید، در مرحله بعدی  نوارهای گوشت بره و ترد بریده شده را بر روی نان می چینید.

گاهی اوقات سرآشپز یک کباب کوچک کوبیده را نیز در ظرف غذا به عنوان اشانتیون اضافه می کند. سپس ، ماست معمولی که به بافت خامه ای زده شده است ،بر روی غذا ریخته می شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *