وبلاگ - آخرین اخبار
فرهنگ ترکیه

آداب و رسوم و قوانین و مقررات ترکیه

استانبول مانند بسیاری دیگر شهرهای جهانی مدرن است. آنچه آن را منحصر به فرد می کند فرهنگ ترکیه (به جز مقدار زیادی از مکانهای دیدنی تاریخی) ترکیبی از فرهنگ شرقی و غربی در این کشور می باشد.

فرهنگ ترکیه مجموعه ای از عناصر متنوع را در بر می گیرد که از فرهنگ های مختلف مدیترانه شرقی (غرب آسیا) و منطقه آسیای میانه و اروپای شرقی و سنت های قفقاز گرفته شده است. بسیاری از این سنت ها در ابتدا توسط امپراتوری عثمانی، یک کشور چند قومی و چند مذهبی گرد هم آمده بودند.

در سال های اولیه جمهوری، دولت مقدار زیادی از منابع مهم ترکیه را برای هنرهای زیبا از جمله نقاشی، مجسمه سازی و معماری سرمایه گذاری کرده است. این کار هم به عنوان فرایند نوسازی و هم برای ایجاد هویت فرهنگی انجام شده است.

فرهنگ مردم ترکیه

فرهنگ ترکیه طی یک قرن گذشته دستخوش تحولات عمیقی شده است. کشور ترکیه ممکن است تنها کشوری باشد که حاوی هرگونه افراط و تفریط فرهنگ شرقی و غربی است، عثمانی یک کشور چند قومی بود که به مردم این امکان را می داد تا با یکدیگر دوست باشند و  از این طریق هویت های قومی و مذهبی جداگانه را در امپراتوری خوب حفظ کنند، پس از سقوط امپراتوری و جنگ جهانی اول، جمهوری ترکیه یک رویکرد فرهنگی را شکل داد، که همه فرهنگهای مختلف را در مرزهای خود مجبور کرد تا با هدف تولید هویت ملی و فرهنگی، با یکدیگر درآمیزند.

فرهنگ ترکیه

ادبیات

ادبیات ترکی مجموعه ای از متون مکتوب و شفاهی است که به زبان ترکی تهیه شده است، یا به شکل خط عثمانی یا به صورت منحصر به فرد ادبی، مانند آنچه امروز در جمهوری ترکیه وجود دارد. نمونه های سنتی برای ادبیات عامیانه ترک شامل داستان های کاراگاز و هسیوات، کلوژان، آنسیلی چاووش و نصر الدین هوکا و همچنین آثار شاعران عامیانه مانند یونس امره و آشیک ویزل است، و همچنین کتاب دده کورکت و حماسه کرولو از چند قرن پیش عناصر اصلی سنت حماسی ترکیه در آناتولی بوده است.

اصلاحات عثمانی در سال ۱۸۷۶-۱۸۳۹ تغییراتی در زبان ادبیات مکتوب عثمانی بوجود آورد و ژانرهای ناشناخته غربی را معرفی کرد و در درجه اول رمان و داستان کوتاه. بسیاری از نویسندگان دوره تانزیمات به طور همزمان در چندین ژانر مختلف نوشتند: به عنوان مثال، شاعر ناموک کمال نیز رمان مهم سال ۱۸۷۶ را بنام بیداری نوشت. در ۱۸۶۰ ، اولین نمایش ترکی مدرن، کمدی تک کاره “Şair Evlenmesi” اجرا شد.

غذا

غذاهای ترکی میراث عثمانی ها را به ارث برده اند که می تواند به عنوان ترکیب غذاهای ترکی، عربی، یونانی، ارمنی و فارسی ادغام شود. غذاهای ترکی نیز تحت تأثیر این غذاها و سایر غذاهای همسایه و همچنین غذاهای اروپای غربی قرار گرفتند. عثمانی ها سنت های مختلف آشپزی قلمرو خود را با تأثیر غذاهای خاورمیانه، همراه با عناصر سنتی ترکی از آسیای میانه مانند ماست تلفیق کردند.

سینما

کارگردانان فیلم ترکیه در سالهای اخیر جوایز معتبر زیادی کسب کرده اند. نوری بیلژ سیلان با فیلم Mayç Maymun برنده جایزه بهترین کارگردان در جشنواره کن سال ۲۰۰۸ شد. این چهارمین بار بود که پس از دریافت جوایز برای فیلم اوزاک (که در جشنواره ۲۰۰۳ و ۲۰۰۴ نامزد دریافت جایزه نخل طلایی نیز شد) سیلان جایزه ای را در کن دریافت کرد و فیلم اکلیملر (همچنین نامزد دریافت جایزه نخل طلایی) شد. در جشنواره کن ۲۰۰۶. این سه فیلم به همراه سایر آثار مهم سیلان مانند كاسبا (۱۹۹۷) و Mayıs sıkıntısı (۱۹۹۹) نیز در سایر جشنواره های بین المللی مهم فیلم جوایز كسب كرده اند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *