وبلاگ - آخرین اخبار
هزینه زندگی در ترکیه

هزینه زندگی در ترکیه

برای آگاهی از اینکه برآورد مناسبی برای هزینه زندگی در ترکیه داشته باشیم. می بایست سطح زندگی و استانداردهای زندگی خودمان را مورد بررسی قرار دهیم. نه تنها در ترکیه بلکه در هر کجای کره زمین می توان به شیوه های مختلفی زندگی کرد. به عنوان مثال دوستی داشتم که به اتفاق خانواده به استانبول سفر کردیم، سفر ما به یکباره هماهنگ شد و هتل رزرو نکرده بودیم. به محض رسیدن به شهر به دنبال هتل مناسبی گشتیم، ایشان به من گفتند ما برای هتل زیاد هزینه نمی کنیم و ترجیح میدهیم بیشتر بودجه خود را صرف خرید و گردش بیشتر کنیم. ( اکثر جهان گردان اروپائی نیز این تفکر را دارند) در عوض خانواده من به هیچ وجه حاضر نبودند نیستند که در هتل غیر استاندارد با حمام مرتب و بهداشت و سرویس قابل قبول سکونت کنند. همین موضوع تقریبا هزینه های اقامتی ما را تا سه برابر افزایش داد. با توجه به این مثال می توان گفت هزینه زندگی نسبت به شیوه و استانداردهای فردی متفاوت هست و نمی توان برای همه یک نسخه را تجویز کرد. در طی سالها اقامت در ترکیه با این موضوع بسیار مواجه شدم که خانواده ای سه نفره با ۲۰۰۰ لیر در ماه زندگی میکردند و این هزینه به این ترتیب شامل ( اجاره منزل ۷۵۰ لیر، آب و برق و گاز ۲۰۰ لیر، هزینه شارژ ۵۰ لیر و ۱۰۰۰ لیر هم برای خورد و خوراک هزینه داشتند. این در حالی است که خانواده سه نفره دیگری فقط ۳۰۰۰ لیر بابت اجاره واحد پرداخت میکردند و در مجموع ۷۰۰۰ لیر در ماه هزینه داشتند. پس می توان اینگونه نتیجه گرفت که بطور متوسط می توان با ماهیانه برای یک خانواده سه نفره ماهیانه ۳۰۰۰ تا ۴۰۰۰ لیر در نظر گرفت.

تماس با توران پارس

نکته بسیار مهم اینکه با توجه به نوسانات ارزی تبدیل این هزینه ها به ریال نه تنها کمکی به شما نخواهد کرد بلکه اعصاب شما را هم تحریک خواهد کرد.
مثال: فردی تصمیم به مهاجرت در سال ۱۳۹۵ گرفت. او با توجه به عایدات خود در ایران این تصمیم را گرفته بود و در آن زمان زندگی خوبی در ترکیه داشت چرا که قیمت برابری لیر به دلار ۸/۳ بود ( یعنی هر دلار حدود ۴ لیر می شد) دوم اینکه قیمت دلار تقریبا نصف قیمت امروز بود. حالا چه اتفاقی خواهد افتاد. قیمت دلار دو برابر و نرخ برابری ارز در نتیجه قدرت لیر هم به نصف کاهش پیدا کرد. خوب به این ترتتیب حتما زندگی دچار اشکال خواهد شد. و در نتیجه افراد یا مجبور به برگشت و یا مجبور به زندگی ضعیف تر می شوند.
البته خبر خوشحال کننده اینکه این موضوع تا یکسال اول به این صورت است و به محض ایجاد درآمد در ترکیه شما به لیر پول دریافت میکنید و به لیر خرج میکنید که این موضوع زندگی شما را متعادل خواهد کرد.و اما در مورد خرید در ترکیه و یا اینکه بهتر بگم چی رو از کجا بخرید!!!!!!!!!!

هزینه های زندگی در ترکیه

علاوه بر فروشگاههای کوچک و کسب و کارهای خرد که البته اصلا به صرفه نیستند ولی برای مواقع ضروری در همه شهر های ترکیه معمولا در دسترس ترین مکانهای خرید می باشند، دولت ترکیه به منظور رفاه حال عموم مردم اقدام به راه اندازی فروشگاههای زنجیره ای کوچ و بزرگ با مهاطب قراردادن جوامع هدف اینجاد نموده.
خرید از این فروشگاهها بسیار به صرفه بوده و میتوانید از تخفیف های خوبی برخوردار شوید. در ادامه با چند تا از این فروشگاهها شما را آشنا خواهم کرد امیدوارم بتونید استفاده کنید.

فروشگاههای شوک که معمولا در هر محله ای پیدا می شوند و فراوانی زیادی دارند و اتفاقا قیمت های مناسب و تنوع خوبی هم دارد و البته محدودیت هائی هم دارد و آن این است که همه نیازهای خودتون را نمی تونید مثل فروشگاه شهروند تهیه کنید. عمدتا محصولات سوپر مارکتی، نان و سوپر میوه.

هزینه های زندگی در ترکیه

فروشگاه A101 : این فروشگاهها هم فراوانی زیادی دارند و تقریبا در هر محله ای پیدا میشود. تخفیف های خوبی دارند. محصولات سوپری، میوه محدود و پروتئینی را میتوانید از این فروشگاهها تهیه کنید. همه این فروشگاهها با یک دکور و رنگ هستند به گونه ای که به راحتی میتوان این فروشگاههای زنجیره ای را از هم تفکیک کرد.

فروشگاههای بیمBIM : همانند دو فروشگاه قبل فراوانی زیادی دارد و تقریبا در هر محله ای یک از این فروشگاهها هست. محصولات لبنی فراوان و با کیفیت و محصولات سوپری و کمی میوه و تربار هم در این فروشگاهها پیدا می شود.

هزینه زندگی در ترکیه

فروشگاههای cadas: شما می توانید نان گرم و انواع شیرینی به همراه محصولات سوپری، پروتئینی، لوازم خانه و تقریبا هر چه نیاز دارید را از این فروشگاهها تهیه کنید. قیمت مناسب، برخورد خوب، سرعت در خرید و تنوع محصولات و تخفیف و استفاده از کارت قرعه کشی و تکریم مشتری از ویژگیهای این فروشگاهها می باشد. تعداد این فروشگاهها خیلی زیاد نیست و تقریبا در هر منطقه که تشکیل از چند محله میشود میتوان جستجو کرد.

هزینه های زندگی در ترکیه

فروشگاههای ماگروس و ماکرو و … نیز از دیگر برند های فروشگاههای زنجیره ای می باشند. ولی توجه فرمائید هم فراوانی این فروشگاهها کم است و هم قیمتها در این فروشگاهها بالاتر از فروشگاههای زنجیره ای قبلی می باشد.

هزینه های زندگی در ترکیه

ساعت کار فروشگاهها:
اکثر مغازه ها در تابستان از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۰ شب باز هستند و در زمستان از ساعت ۱۰ صبح تا ۸ بعدازظهر باز می باشند اما در روزهای یکشنبه تعطیل می باشند. مراکز خرید بزرگ از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۰ شب در هفت روز هفته باز هستند.

رستوران ها

عموما ترک ها بخصوص در شهر های بزرگ، در بیرون غذا می خوردند. این بخشی از فرهنگ آنهاست. هم به عنوان یک زوج، گروه دوستان و هم کل خانواده، آنها بیشتر رستوران ها را پر می کنند. مکان هایی که آنها نمی روند رستوران های توریستی می باشد که آنها در آنجا احساس می کنند کیفیت غذا پایین و قیمت ها بالا می باشند. در ترکیه سرآشپزهای زیادی وجود دارد. از بهترین ماهی محلی و سنتی و گوشت، تا غذای های رستوران های ایتالیایی، چینی، ویتنامی، برزیلی و حتی استرالیایی، در این رستوران ها یافت می شوند. با دوستان ترک خود صحبت کنید تا رستوران عالی برای خوردن پیدا کند. به یاد داشته باشید که زمانی که یک ترک تصمیم می گیرد برای صرف غذا به بیرون برود، اولین سوال همیشه این است آیا می خواهی ماهی بخوری، مرغ و یا گوشت. بسته به انتخاب شما، رستوران نیز انتخاب می شود. بسیاری از رستوران هائی که سرو ماهیمی کنند، غذا با گوشت قرمز یا برعکس ندارند. البته، قیمت های رستوران متنوع می باشد اما شما می توانید با خوردن یک دونر کباب خوشمزه از ۶ لیر تا ۱۵ لیر بسته به مقدار کوشت و اندازه و یا سایر غذاها را با حدود ۲۵ لیر برای نفر تهیه فرمائیدو نوش جان کنید.

زندگی در ترکیه

ایده زندگی دائم یا موقت در ترکیه هنوز در ذهن بسیاری از مهاجران است ، اما سؤالی که توسط خیلی ها پرسیده می شود ، این است که هزینه زندگی در ترکیه چقدر است؟ از جمله خانه ، مراقبت های بهداشتی ، هزینه های جاری از قبیل برق و ملزوماتی مانند مواد غذایی و رفت آمد،ما در این مقاله سعی کردیم همه موارد ضروری هزینه زندگی در ترکیه را برای شما ذکر کنیم.
املاک: برای خرید یا اجاره
دفتر آمار ملی انگلستان می گوید میانگین قیمت املاک در انگلیس به ۲۸۸،۰۰۰ پوند رسیده است. برای چنین هزینه ای ، شما به راحتی می توانید در چندین شهر ارزان قیمت در شهرهای ساحلی ترکیه مانند آنتالیا، آنالیا و یا کوش آداسی خانه خریداری کنید …
یک آپارتمان دو خوابه در آنتالیا در سواحل اژه ترکیه به طور متوسط حدود چهارصد تا ششصد هزار لیر تهیه کنید و این در حالی است که در کلان شهر شلوغ استانبول که در موقعیت مکانی برتر کشور قرار دارد ، می توانید بسته به موقعیت جغرافیائی، تعداد خواب، مجتمه بودن یا نبودن، شهرک، نوساز و یا چند ساله از ۲۵۰۰۰۰ تا ۱۵۰۰۰۰۰ لیر تهیه فرمائید.
معمولا در شهرهای دیگر مانند آنکارا، ترابزون و … قیمت ها ۲۰ تا ۲۵ درصد ارزانتر می باشد.
شرکت های توسعه املاک در ده سال گذشته تعدادی از آپارتمان ها و خانه های واقعاً زیبا را در مارماریس و برخی از ویلاهای بسیار زیبا با استخرهای خصوصی طراحی کرده اند. قیمت فروش آپارتمان سه خوابه بین بین ۶۰۰ تا یک میلیون لیر متغییر می باشد.

هزینه های زندگی در ترکیه

هزینه های ماهانه یک خانه در ترکیه

ارقام زیر از هزینه های جاری یک ملک سه خوابه با تعداد چهار نفر محاسبه شده ( فروردین ۱۳۹۹)
• آب: متوسط هزینه ماهانه حدود ۸۰ لیر آب لوله کشی مصرفی در ماه است
• برق: متوسط هزینه ماهانه حدود ۲۰۰ لیر در ماه است
• گاز: متوسط مصرف در شش ماهه اول سال ۲۵۰ لیر و در شش ماه دوم در شهر ها با دمای پائین و سیستم پکیج تا ۷۰۰ لیر ( هزینه گاز خیلی گران است)
• عایدات و یا هزینه شارژ ساختمان بسته به موتور خانه مرکزی و یا پکیج از ۵۰ تا ۲۵۰ لیر
• اینترنت: مبلغ ۸۰ تا ۱۱۰ لیر اینترنت خانگی در ماه برای اینترنت نامحدود ..
• بیمه املاک: یک ویلای سه خوابه به بیمه نیاز دارد که بیمه زلزله ۴۰ تا ۵۰ لیر در سال می باشد.
هزینه های بهداشتی و درمانی در ترکیه
کسانی که به دنبال زندگی دائم در ترکیه هستند ، به یک مجوز اقامت سالانه احتیاج دارند که هزینه پرداختهای دولتی آن حدود ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ لیر برای هر نفر می باشد.
که بیمه نیز جزئی از این هزینه ها میباشد. افراد زیر ۱۸ سال به بیمه نیاز نداشته و بالای ۶۵ سال نیز به همین صورت. بین این سنین به نسبت سن از ۱۸۰ لیر در سال تا ۴۵۰ لیر متغییر است.
بهداشت و درمان یک مورد اساسی برای بسیاری از مهاجران است ، آنها می توانند برای پوشش عملیات پزشکی از طریق بیمارستان های دولتی به دولت SGK هزینه پرداخت كنند. بیمه اقامت بیمه خیلی جدی و معتبری نیست. شما می توانید از بیمه ها با پوششهای بهتر و هزینه های بالاتر نیز استفاده کنید.

مواد غذایی و آشامیدنی

شاید بتوان بصورت کلی گفت هزینه خورد و خوراک مشابه ایران می باشد. البته در بعضی اقلام کمتر از ایران و در برخی دیگر بیشتر ولی متوسط هزینه با هزینه ماهانه در ایران برابری میکند.

صرفه جویی در پول و کار در ترکیه

اگر به دنبال بالا بردن درآمد ماهانه خود با کار هستید ، توجه داشته باشید که خارجی ها به طور غیرقانونی کار می کنند مگر اینکه مجوز کار معتبر داشته باشند. اجازه کار می تواند به صورت جداگانه یا جزئی با کارفرما اعمال شود ، حداقل دستمزد در ترکیه ۱۷۰۰ لیر می باشد. این در حالی است که ایرانیانی که در رستوران کار میکنند از روزانه ۷۰ تا ۱۰۰ لیر درآمد دارند. آشپز ماهر تا ۶۰۰۰ لیر و کمک آشپز حدود ۳۰۰۰ لیر درماه درآمد دارد. سایر کارهای کارگری نیز از درآمد ماهیانه ۲۰۰۰ لیر تا ۲۵۰۰ لیر برخوردار هستند.
بسیاری از مهاجران از نرخ سود سالم برای حساب پس انداز استفاده می کنند. اگرچه نرخ ها با توجه به مبالغ پولی که در حساب بانکی با بهره بالا دارید متغیر است ، اما انتظار دارید که متوسط درصد ماهانه بین ۱۰ تا ۱۳ درصد باشد. بانک ها برای ماه اول پاداش ماهانه ارائه می دهند ، اما در پایان به نرخ بازار خود باز می گرداند …
البته با توجه به کاهش نرخ سود بانکی جذابیتی برا ی انجام این کار نیست. مگر اینکه پول بادآورده داشته باشیم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *