اقامت تحصیلی ترکیه

پذیرش دانشجو در دانشگاههای ترکیه:

کشور ترکیه از جمله کشور هایی است که هزینه تحصیل ترکیه در مقاطع مختلف دانشگاه های آن پایین می باشد. سطح دانشگاههای این کشور بالا است و به دلیل کیفیت خوب آموزش و بورسیه هایی که به دانشجویان اعطا می شود، این کشور یکی از مقصد های دانشجویان ایرانی برای ادامه تحصیل به شمار می آید. هم چنین دانشجویان ایرانی که در رشته های مورد علاقه شان موفق به قبولی در کنکور مقاطع بالاتر در ایران نشده اند، کشور ترکیه می تواند گزینه مناسبی برای ادامه تحصیل آن ها باشد. یکی از شرط های پذیرش در دانشگاههای ترکیه داشتن مدرک دیپلم دبیرستان و قبولی در آزمون ورودی دانشگاه های ترکیه است که هر دانشگاهی بسته به سطح آموزشی خود آزمونی را برگزار می کند و دانشجویان با هر سنی و تنها با داشتن مدرک دیپلم می توانند در این آزمون ها شرکت نمایند. زبان تحصیل در اکثر دانشگاههای ترکیه به زبان ترکی استانبولی است. البته برای کسانی که به این زبان آشنایی ندارند دوره های رایگان یادگیری این زبان برگزار می گردد. مقطع لیسانس در دانشگاه های ترکیه معمولا ۴ سال است اما در رشته هایی مثل پزشکی طول این دوره ۶ سال می باشد. همچنین دوره فوق لیسانس در کشور ترکیه ۲ سال و مقطع دکتری نیز ۴ سال است. پذیرش در اکثر دانشگاه های ترکیه در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری از طریق آزمون سراسری انجام نمی پذیرد و هر دانشگاهی بر اساس شرایط خود آزمون جداگانه ای را برگزار می نماید. این امتحانات سالی ۲ بار از طرف دانشگاهها برگزار می گردد.

مراحل اخذ ویزای تحصیلی ترکیه:

دانشجویان ایرانی که قصد مهاجرت تحصیلی و اخذ ویزای تحصیلی ترکیه را دارند می بایست برای پذیرش و شرکت در دوره های آموزش زبان ترکی استانبولی اقدام نمایند. تاییدیه و مجوز شرکت دانشجو در این دوره ها از طریق مراکز همسان سازی تحصیلی وزارت آموزش پرورش ترکیه یا از طریق پذیرش در دانشگاههای کشور ترکیه امکان پذیر است. دانشجو پس از دریافت نامه پذیرش خود در دوره های زبان ترکیه بایستی به سفارت خانه ها و کنسولگری های دولت ترکیه در ایران مراجعه نماید و پس از تایید، ویزای تحصیلی خود را اخذ نموده و از این طریق مجوز ورود به کشور ترکیه برای ادامه تحصیل را پیدا می کند. ویزای تحصیلی ترکیه ۱ سال اعتبار دارد. دانشجو باید پس از ورود به کشور ترکیه تا قبل از یک ماه به اداره امنیت کشور ترکیه مراجعه نموده و دفترچه اقامت بگیرد.

“شرایط عمومی راجع به پذیرش دانشجویان خارجی”، که توسط شورای عالی آموزش و پرورش پذیرفته شده است , چارچوب اصلی این است برای روش و اصول با توجه به پذیرش دانشجویان خارجی (و دانش آموزانی که آموزش متوسطه خود را در خارج از کشور به پایان رسانده اند ) از موسسات آموزش عالی ترکیه است.

دانشجویان بین المللی سهمیه ای:

برای مطالعه دوره کارشناسی , سهمیه برای دانشجویان خارجی نمی تواند بیش از ۳۵% از سهمیه دانشجویان مقطع کارشناسی در سال تحصیلی قبلی باشد. برای بنیاد خصوصی غیر انتفاعی (Vakıf) دانشگاه ها، , سهمیه برای دانشجویان خارجی نمی تواند بیش از ۵۰% از سهمیه دانشجویان مقطع کارشناسی در سال تحصیلی قبلی باشد. برای سال تحصیلی ۲۰۱۵-۲۰۱۶ سهمیه دانشجویان خارجی برای برنامه های مقطع کارشناسی و کاردانی , , please follow this link. (شما می توانید به صفحه وب شورای عالی آموزش و پرورش هدایت شده است . . اطلاعات ذکر شده در جداول هر دو زبان انگلیسی و ترکی است. جداول،۳a و ۳b شامل سهمیه بندی برای دو سال برنامه های وابسته , ۴ و ۵ شامل سهمیه بندی برای چهار سال برنامه های مقطع کارشناسی.)

مراحل تحصیل در ترکیه

شرایط پذیرش از موسسات آموزش عالی ترکیه:

هر موسسه آموزش عالی ملزم به صدور دستورات یا آیین نامه برای توصیف شرایط پذیرش برای دانشجویان بین المللی از جمله به رسمیت شناخته شده ملی و امتحانات بین المللی و / یا امتحانات ورودی خود را ، نمرات آزمون حداقل و معدل مورد نیاز به طور متوسط باشد .

برخی از مشترکات بین المللی و امتحانات ملی آزمون استعداد مدرسه ای هستند (SAT I), آزمون کالج آمریکایی (ACT), گواهی عمومی آموزش (GCE) سطح A , دیپلم بین المللی (IB), Abitur , دیپلم فرانسه , Matura , آزمون Tawjihi در اردن و فلسطین برگزار شد، آزمون کارشناسی در لبنان برگزار شد , Al-Shahada-AlThanawiyya (دیپلم) آزمون در سوریه برگزار شد , Gaokao در جمهوری خلق چین برگزار شد و سنگال لیسانس. لطفا توجه داشته باشید که هر یک از دانشگاه به صورت جداگانه تعیین می کند , نمرات امتحانات و آن به رسمیت شناخته شده است . برای کسب اطلاعات دقیق , می توانید از وب سایت دانشگاه مشورت بگیرید . بطور جایگزین شما می توانید دنبال this link دانلود امتحانات بین المللی و نمرات مورد نیاز به رسمیت شناخته شده . (شما می توانید به صفحه وب شورای عالی آموزش و پرورش با فایل ترکی دسترسی پیدا کنید )

افزون بر این ممکن است از دانشجویان خارجی ارائه مناسب اسنادی که نشان دهنده دارای منابع مالی کافی برای زندگی تحصیلی خود در ترکیه خواسته شود.

تمام مدارک مورد نیاز برای ثبت نام به موسسات آموزش عالی از سوی نهادها به صورت جداگانه تعیین و اعلام شده است . با این وجود رایج ترین اسناد برای ثبت نام نیاز به شرح زیر است؛

۱) نتایج اصلی آزمون

۲) اصل دیپلم دبیرستان و ترجمه محضری

۳) معادل نامه که می تواند از ریاست ملی آموزش و پرورش در شهرستانها در ترکیه به دست آورند .

۴) اصل گذرنامه و کپی از صفحه متقاضی شناسایی شده ,و صفحه ویزای دانشجویی که از کنسولگری ترکیه گرفته شده .

۵) رسید بانکی شهریه ی دانشگاه

۶) اگر ممکن باشد , مهارت در زبان انگلیسی و / یا گواهی مهارت در زبان ترکی

لطفا توجه داشته باشید که موسسات آموزشی که داوطلبان برنامه ریزی می کنند برای درخواست کردن ممکن است اسناد و مدارک اضافی بخواهد .

آزمون SAT ترکیه

ویزای دانشجویی:

دانشجویان خارجی ملزم به اخذ گرفتن ‘ویزای دانشجویی’ از نزدیکترین کنسولگری ترکیه قبل از سفر خود به ترکیه هستند . بدون ویزای دانشجویی معتبر ، دانشجویان خارجی ممکن است در موسسات آموزشی در ترکیه ثبت نام نشوند.

اسناد مورد نیاز ؛

  • فرم درخواست ویزا
  • حداقل ۱ سال گذرنامه معتبر
  • نامه پذیرش از دانشگاه های ترکیه ,مدرسه و یا زبان تایید شده توسط وزارت آموزش و پرورش
  • بیانیه بانک و یا نامه حامی، ، حساب بانکی ضامن و کپی پاسپورت ضمانت کننده.
  • هزینه ویزا غیر قابل استرداد است

کسانی که برای اولین بار درخواست اجازه اقامت به عنوان دانشجویان خارجی می کنند باید ویزای دانشجویی گرفته شده از کنسولگری ترکیه در کشور خود داشته باشد. پس از ورود در عرض یک ماه باید درخواست اجازه اقامت خود را بدهند .

– فرم درخواست اجازه اقامت که از پورتال الکترونیکی می توانند به دست بیاورند (همچنین شماره مالیاتی گرفته شده از اداره مالیات)

– ۴ عکس سایز پاسپورت

– اصل گذرنامه و فتوکپی از صفحات زیر را از گذرنامه ؛ صفحه که دارای عکس متقاضی , صفحه مهر آخرین ورود , صفحه ای که نشان دهنده اعتبار و تاریخ انقضای پاسپورت و صفحه ای که ویزای دانشجویی از طرف کنسولگری ترکیه گرفته شده است .

– گواهی معتبر و جدید ثبت نام دانشجو از مدارس و دانشگاه های ترکیه

– بیانیه و تضمین امرار معاش از بانک , یا برگه تعهد از پدر و مادر، و یا اگر اسناد بورس تحصیلی در دسترس باشد .

– دانشجویان خارجی برای مقطع کارشناسی “فرم اطلاعات دانش آموزان خارجی”، (ممکن است از شعبه اتباع خارجی پلیس منطقه به دست آمده باشد)

– برای دانشجویان خارجی که زیر ۱۸ سال هستند , سند رضایت از پدر و مادر لازم است . سند رضایت باید ترجمه ترکی با پي‌نوشت‌ محضری باشد .

– بیمه معتبر بهداشت و درمان (یکی از زیر بیمه های درمانی کافی است)

* این سند بهره مندی از خدمات بهداشتی درمانی در ترکیه در محدوده پیمان تامین اجتماعی دوجانبه را قادر می سازد .

* صدور گواهینامه مجوز دریافت از موسسه اجتماعی امنیت

* اثبات نرم افزار برای بیمه درمانی به طور کلی به موسسه اجتماعی امنیتی

مجوز اقامت توسعه برنامه های کاربردی باید قبل از تاریخ انقضاء اجازه اقامت فعلی پر شود .

امنیت اجتماعی دانشجویان خارجی

طبق ماده ۱ پاراگراف ۲ قانون شماره ۶۴۸۶ اصلاح تامین اجتماعی و قانون بیمه بهداشت و درمان عمومی و برخی قوانین دیگر , بیمه بهداشت و درمان عمومی برای دانشجویان خارجی که در موسسات آموزشی در ترکیه ثبت نام کردند اجباری نیست . همه دانشجویان خارجی که در موسسات آموزشی در ترکیه به طور داوطلبانه ثبت نام کردند ممکن است در GHI ( ابتکار بهداشت جهانی ) ثبت نام کرده باشند , اگر سه ماه پس از اسم نویسی خود در موسسات آموزشی در یک برنامه ثبت نام کرده باشند.

از سوی دیگر آن دسته از دانشجویان خارجی که اکنون طبق قانون شماره ۶۴۸۶ ثبت نام کردند منتشر شده است . (قانون شماره ۶۴۸۶ اصلاح تامین اجتماعی و بیمه بهداشت و درمان عمومی قانون و برخی دیگر از قوانین که در روزنامه رسمی در ۲۹ ماه مه۲۰۱۳ شماره ۲۸۶۶۱ منتشر شده)

ممکن است که در شش ماه پس از تاریخ انتشار اعمال شوند.

افزون بر این آن دسته از دانشجویان خارجی که تحت عنوان امنیت اجتماعی در کشور خود و از کشوری که در آن ترکیه دارای چند جانبه و یا شرایط امنیت اجتماعی دو جانبه،با ارسال فرمول های مناسب خود به موسسه تامین اجتماعی ترکیه ممکن است از خدمات بهداشتی و درمانی در ترکیه بهره مند شوند.

کشورهایی که شرایط را با ترکیه در محدوده شعب بیمه کوتاه مدت را امضا کرده اند اتباع خارجی که برای مقاصد گردشگری و یا اهداف کار موقت اقامت اتباع خارجی که فرستاده شده اند برای ادامه درمان پزشکی For permanent residence cases

دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی ترکیه در هر سال تحصیلی طبق قانون موظف به پذیرش سهمیه‌ای بالغ بر ۴۵۰۰ دانشجوی خارجی (غیر ترک) هستند. در این راستا سازمان ÖSYM (مرکز انتخاب و جایگزینی دانشجو) ترکیه متولی برگزاری آزمونی تحت عنوان YÖS (آزمون دانشجویان خارجی) می باشد که همه ساله در ماه آوریل در کشور ترکیه و چند کشور منطقه به‌ طور همزمان برگزار می‌شود.

تحصیل در مقطع کارشناسی:

دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی ترکیه در هر سال تحصیلی طبق قانون موظف به پذیرش سهمیه‌ای بالغ بر ۴۵۰۰ دانشجوی خارجی (غیر ترک) هستند. در این راستا سازمان ÖSYM (مرکز انتخاب و جایگزینی دانشجو) ترکیه متولی برگزاری آزمونی تحت عنوان YÖS (آزمون دانشجویان خارجی) می باشد که همه ساله در ماه آوریل در کشور ترکیه و چند کشور منطقه به‌ طور همزمان برگزار می‌شود.

با توجه به سطح معلومات دبیرستانی دانش آموزان ایرانی در مقایسه با داوطلبان سایر کشورهای منطقه و همچنین اعتبار علمی بسیار بالای دانشگاه‌های ترکیه ، هزینه‌های تحصیلی و هزینه‌های زندگی بسیار پائین این کشور، برگزاری آزمون به زبان انگلیسی ، سهل‌الوصول بودن تردد به کشور ترکیه و عوامل بسیاری از این قبیل فرصت استثنایی برای داوطلبان ایرانی مهیا شده است تا با شانس قبولی بسیار بالا امکان ادامه تحصیل در دانشگاه‌های معتبر کشور ترکیه نصیبشان شود.و به همین جهت شاهد تمایل رو به ازدیاد دانشجویان ایرانی به مهاجرت تحصیلی به این کشور هستیم.

سیستم آموزشی دانشگاه‌های ترکیه کاملاً مطابق با استانداردهای سیستم آموزشی آمریکا بوده و دروس به‌صورت ترمی- واحدی ارائه می‌شود. زبان آموزشی بسته به دانشگاه و رشته ، انگلیسی ، فرانسه ، آلمانی و یا ترکی خواهد بود.

تقویم آموزشی دانشگاه‌های ترکیه تقریباً همانند دانشگاه‌های ایران می باشد؛ بدین ترتیب که شروع ترم پائیز از ماه اکتبر و انتهای ژانویه و ترم بهار از فوریه آغاز و در ماه ژوئن به انتها خواهد رسید و ترم‌های تابستانی از جولای تا آگوست خواهد بود. پس از قبولی در  آزمون مذکور در فوق امکان تحصیل در کلیه رشته‌های فنی مهندسی ، پزشکی ، هنر و علوم انسانی در دانشگاه‌های ترکیه فراهم می باشد

دانشگاه‌های ترکیه در سال‌های گذشته اعتبار علمی بالایی در مجامع بین‌المللی کسب کرده‌اند به ترتیبی که مدارک علمی دانشگاه‌های این کشور در کلیه کشورهای دنیا شناخته شده است. در تمامی رشته‌ها برای دانشجویان ممتاز امکان بورسیه شدن توسط سازمانها و مؤسسات آموزش آمریکایی و اروپایی میسر است و حتی در برخی دانشگاه ها از ترم دوم به بعد می‌توان به‌ صورت انتقالی به دانشگاه‌های آمریکا در همان رشته و ترم تحصیلی منتقل شد.

همانطور که گفته شد ورود به دانشگاه از مقطع دیپلم و دبیرستان به بعد همانند ایران منوط به شرکت و قبولی در آزمون سراسری کشور ترکیه می باشد و در مقاطع بالاتر بستگی به ضوابط و قوانین هر دانشگاه دارد.

شرایط شرکت‌کنندگان در آزمون‌‌ مذکور:

برای شرکت در این آزمون شرط سنی وجود نداشته و کلیۀ دانش آموزان اعم از دبیرستان ، فنی حرفه‌ای ، کار دانش، هنرستان و … که در سال آخر دبیرستان بوده و یا دارای دیپلم متوسطه یازده ساله هستند اجازه شرکت در این آزمون را خواهند داشت.

آزمون YÖS شامل دو قسمت است. قسمت اول‌‌: آزمون YÖS جهت سنجش استعدادهای آموزشی پایه شامل هوش و استعداد تحصیلی ، ریاضی ، فیزیک ، شیمی ، زیست شناسی و جغرافیا در حد دوره دبیرستان و شامل ۸۰ سؤال تستی ۵ گزینه‌ای در مدت ۹۰ دقیقه به دو زبان انگلیسی و ترکی طراحی می‌شود و مبنای اصلی پذیرش دانشجو است. قسمت دوم‌‌: سنجش سطح اطلاعات داوطلب به زبان ترکی است که در این آزمون به هر داوطلب بسته به نحوه پاسخ گویی به سوالات نمره A یا B یا C داده خواهد شد. انتخاب رشته در این کشور همانند اتخاب رشته پس از آزمون دانشگاه های سراسری ایران ، بعد از آزمون و دریافت نتایج صورت خواهد گرفت. لازم به ذکر است که انتخاب رشته الزاماً در یک گروه آموزشی نخواهد بود و همچنین ارتباطی به دیپلم دبیرستانی نخواهد داشت. تحصیلات تکمیلی (مقاطع فوق لیسانس- دکترا)

گزینش دانشجو در مقاطع تکمیلی در دانشگاه‌های ترکیه از طریق برگزاری و شرکت در کنکور سراسری انجام نمی‌ می پذیرد ، بلکه روال به این ترتیب است که دانشگاه‌ها به‌ صورت جداگانه مدارک و امتیازهای لازم را از داوطلبان درخواست کرده و با برگزاری امتحانات داخلی اقدام به پذیرش دانشجو در این مقاطع می‌نمایند. بر این اساس ورود به دانشگاه‌ها در این مقاطع به مراتب آسان تر از دانشگاه‌های ایران است.

دانشگاه‌های ترکیه سالانه دوبار اقدام به اعلام لیست رشته‌هایی که در آنها پذیرش دانشجوی فوق لیسانس و دکترا خواهند داشت و نیز ظرفیت پذیرش دانشجو درآن رشته‌ها را برای هر دو مقطع می‌نمایند. داوطلبان باید رشته‌ای را که می‌توانند در آن ادامه تحصیل بدهند انتخاب کرده و اقدام به ثبت ‌نام جهت شرکت در امتحانات مربوطه و طی مراحل پذیرش نمایند. طول دوره فوق لیسانس حداقل ۲ سال و Ph.D چهار سال خواهد بود. زبان تدریس در دوره‌های فوق لیسانس و Ph.D ، ترکی و یا انگلیسی می باشد.

داوطلبین به ادامه تحصیل در کشور ترکیه می بایست ضرورتا در امتحان ورودی تحصیلات تکمیلی (بالای لیسانس) یا LES، شرکت نموده و قبول شوند. این آزمون امتحانی است که امتیاز آن در برخی موارد جهت ورود به دوره‌های آموزش تحصیلات تکمیلی بعد از لیسانس و موارد مشابه از قبیل دوره‌های تخصصی و پذیرش مربی در دانشگاه‌ها و… در ترکیه مورد نیاز است. امتیاز به‌دست آمده در این امتحان به‌ وسیله برگه نتایج آزمون LES به داوطلبان اعلام می‌شود و در مواقع لزوم توسط داوطلبان به مؤسسات مربوطه ارائه می‌شود. این آزمون ، سالانه دوبار از طرف مرکز گزینش و جابه‌جایی دانشجوی ترکیه (ÖSYM) در ماه‌های May و December برگزار می‌شود. این امتحان در واقع یک آزمون استعداد سنجی شامل ۲ بخش رقمی (Quantitative) و کلامی (Verbal) است وهدف از برگزاری آن ، سنجش توانایی افراد در زمینه‌های کلامی ، رقمی و تفکر منطقی می باشد که بر میزان موفقیت آنان در طی تحصیلات تکمیلی می‌تواند تأثیرگذار باشد.

بدین ترتیب، سؤالات این آزمون در جهت سنجش میزان معلومات افراد در رشته تحصیلی تخصصی آنها نیست بلکه سؤالات به گونه‌ای طراحی می‌شوند که اغلب فارغ‌التحصیلان رشته‌های مختلف دانشگاهی قادر به پاسخ دادن به آنها باشند. تمام کسانی‌که در سال آخر دوره لیسانس مشغول به تحصیل هستند و همچنین دارندگان مدارک لیسانس ، فوق لیسانس و دکترا و یا دانشجویان دوره فوق‌ لیسانس و دکترا می‌توانند در این آزمون شرکت نمایند. امتحان LES در مراکز دانشگاهی ۴۱ شهر ترکیه و قبرس شمالی برگزار می‌شود. نتایج LES از تاریخ برگزاری آزمون به مدت دو سال اعتبار خواهد داشت.

با توجه به انچه که گفته شد ، دوره‌های تحصیلی در کشور ترکیه عبارتند از:

Ön Lisans Diplomasi. 1 شامل‌ دو تا سه‌ سال‌ تحصیل‌ بعد از دیپلم‌ دبیرستان‌ است.

Lisans Diplomasi. 2 شامل چهار سال‌ تحصیل‌ و گذراندن‌ حداقل‌ ۱۴۷ واحد است.

Yuksek Lisans Diplomasi. 3 شامل دو سال‌ تحصیل‌ تمام‌ وقت‌ است. برای‌ ورود به‌ این‌ دوره‌ داشتن‌ مدرک‌ Lisans Diplomasi الزامی‌ است. این‌ دوره‌ شامل‌ دو نیم‌ سال‌ کلاس‌ درس‌ و دو نیم‌ سال‌ پایان‌ نامه‌ پژوهشی‌ می‌شود.

Veterner Hekimligi Yuksek Lisans Diplomasi. 4 شامل پنج‌ سال‌ تحصیل‌ تمام‌ وقت‌ در رشته‌ دامپزشکی‌ بعد از دیپلم‌ دبیرستان‌ است.

DOKTORA (Ph. D.). 5 شامل سه‌ تا چهار سال‌ تحصیل‌ تمام‌ وقت‌ است.

برای‌ ورود به‌ این‌ دوره‌ داشتن‌ مدرک‌ Yuksek Lisans Diplomasi الزامی است. ‌این‌ دوره‌ شامل‌ دو تا چهار نیم‌ سال‌ کلاس‌ درس‌ و حداقل‌ ۴ نیم‌ سال‌ برای‌ پژوهش‌ است. قبل‌ از شروع‌ پژوهش، دانشجو باید امتحان‌ جامع‌ را با موفقیت‌ بگذراند. نوشتن‌ پایان‌ نامه‌ دوره‌ دکترا و دفاع‌ موفقیت‌آمیز از پژوهش‌ انجام‌ شده، شرط‌ اعطای‌ مدرک‌ دکتراست.

‌نحوه‌ ارزشیابی‌ مدارک‌ تحصیلی ماخوذه از ترکیه توسط وزارت علوم جمهوری اسلامی ایران به ظرح ذیل می باشد:

۱ – مدارک Ön Lisans Diplomasi با دو سال‌ تحصیل‌ و کلیه‌ مدارک‌ و تحصیلات‌ نیمه‌ تمام‌ دانشگاهی‌‌ (آکادمیک) با دو یا سه‌ سال‌ تحصیل‌ در صورت‌ داشتن‌ دیپلم‌ دبیرستان، «کاردانی» ارزشیابی‌ می‌شود.

۲ – مدارک (Lisans Diplomasi Bachelor) بعداز دیپلم‌ دبیرستان، «کارشناسی» ارزشیابی‌ می‌شود.

۳ – مدارک (Yuksek Lisans Diplomasi Master) از دانشگاه‌های گروه‌ یک‌ با شرط‌ داشتن‌ مدرک‌ کارشناسی، «کارشناسی‌ ارشد» ارزشیابی می‌شود. ‌تبصره‌‌: مدارک‌ موضوع‌ بند ۳ از مراکز آموزش‌ عالی‌ که‌ نامشان‌ در فهرست‌ دانشگاه‌های گروه‌ یک‌ آورده‌ نشده‌ است‌ با شرط‌ داشتن‌ معدل‌ ۳ از ۴ به‌ همراه‌ ارایه‌ یک‌ مقاله‌ علمی‌ از رساله‌ دوره‌ کارشناسی‌ ارشد در نشریات‌ معتبر بانمایه بین‌المللی، «کارشناسی‌ ارشد» ارزشیابی‌ می‌شود.

۴ – مدارک Veterner Hekimligi Yuksek Lisans Diplomasi با پنج‌ سال‌ تحصیل‌ پیوسته‌ بعد از دیپلم‌ دبیرستان، «کارشناسی‌ ارشد» در دامپزشکی‌ ارزشیابی‌ می‌شود.

۵ – مدارک (Doktora Ph. D.) از داشگاه‌های گروه‌ یک‌ با شرط‌ دارا بودن‌ مدرک‌ کارشناسی ارشد، «دکترا» ارزشیابی‌ می‌شود. تبصره‌‌: مدارک‌ موضوع‌ بند ۵ از مراکز آموزش‌ عالی‌ که‌ نامشان‌ در فهرست‌ دانشگاه‌های گروه‌ یک‌ آورده‌ نشده‌ است، به‌ شرط‌ داشتن‌ معدل‌ ۳ از ۴ همراه‌ با ارایه‌ یک‌ مقاله‌ علمی، پایان‌‌نامه‌ دوره‌ دکترا در نشریات‌ معتبر نمایه شده بین‌المللی‌ غیرمحلی(غیر از ایران‌ و کشور محل‌ تحصیل)، «دکترا» ارزشیابی‌ می‌شود.

هزینه تحصیل و شرایط زندگی دانشجویی در ترکیه:

به ‌طور کلی دانشگاه‌های ترکیه دارای امکانات وسیع و مناسبی از جهت فضای آموزشی ، امکانات کتابخانه‌ای ، اینترنتی و تجهیزات آزمایشگاهی ، لوازم و زمین‌‌های ورزشی متعدد ، امکانات تفریحی و خدمات درمانی و غیره هستند. اکثر دانشگاه‌ها دارای امکانات خوابگاهی با هزینه بسیار اندک هستند و با وجود اینکه دانشگاه‌ها از پیش تعهدی جهت خوابگاه ارائه نمی‌کنند ولی در سال‌های گذشته معمولاً امکان استفاده از خوابگاه برای دانشجویان ایرانی فراهم بوده است.

هزینه زندگی در کشور ترکیه تفاوت آن چنانی با ایران نداشته و می توان گفت با هزینه ماهانه معادل  ۴۰۰ تا ۵۰۰ دلار زندگی متوسطی را در این کشور داشت ، هزینه خوراک و مسکن نزدیک به ایران و هزینه پوشاک بسیار پایین تر می باشد . همچنین دانشجویان از ۵۰ در صد تخفیف در هزینه های حمل و نقل عمومی بهره مند می شوند. هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری اغلب از ۱۵ هزار دلار به بالا خواهد بود اما با توجه به آنچه که گفته شد دانشجویان ممتاز توانایی اخذ بورس و وام های کمک تحصیلی از دانشگاه های این کشور را دارند.

جهت هرگونه سوال و مشاوره در مورد اقامت تحصیلی،با مشاوران توران پارس تماس بگیرید.

سایر خدمات

اخبار تحصیلی ترکیه
مدارس ترکیه
دانشگاه های ترکیه
sat و yos