اقامت از طریق سرمایه گذاری

سرمایه گذاری در ترکیه و نکاتی که باید در نظر داشته باشید

مقدمه:

در این مقاله به صورت کامل در مورد سرمایه گذاری در ترکیه ، شرایط گرفتن شهروندی ترکیه و مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری برای شما توضیح داده شده است. اصلی ترین نکته ای که باید برای سرمایه گذاری در ترکیه در نظر داشته باشید به همراه داشتن یک وکیل مهاجرت مجرب است. بر اساس تصمیم دولت ترکیه که در اوایل سال قبل گرفته شد می توان به روش های مختلف سرمایه گذاری اقامت در ترکیه را دریافت نمود.
از جمله سئوالاتی که معمولا در ذهن مخاطبان خطور می کند، چگونگی سرمایه گذاری در ترکیه و راه های سرمایه گذاری در این کشور است. سئوال متداول بعدی نحوهاخذ اقامت و تابعیت کشور ترکیه از طریق می باشد. در این مطلب به بحث و بررسی علمی راجع به سرمایه گذاری در ترکیه و روش های گرفتن اقامت این کشور خواهیم پرداخت. شما می توانید در صورت داشتن هر نوع سوال و ابهامی، در انتهای همین مقاله سوال ها و نظرات خود را در بخش دیدگاه درج نمائید، متخصصان ما در توران پارس در اسرع وقت به همه ی پرسش های شما پاسخ خواهند داد. در ادامه نکات اساسی و مهم را به صورت ساده و خلاصه خدمت شما عزیزان ارائه خواهیم کرد.

شرایط سرمایه گذاری در ترکیه

دولت ترکیه سرمایه گذاری برای شهروندان خارجی را در سال ۲۰۱۶ بررسی و در نهایت تایید نمود تا سرمایه گذاران خارجی تحت شرایطی خاص در این کشور پذیرفته شوند. وسعت کشور ترکیه حدود ۷۸۳٬۵۶۲ کیلومتر مربع مساحت دارد و حدود ۷۷ میلیون نفر هم جمعیت دارد. ترکیه کشوری اوراسیایی می باشد که قسمت بزرگی از این کشور در قاره آسیا و قسمتی از آن هم در قاره اروپا قرار دارد. نرخ بیکاری در این کشور ۱۱٫۶ درصد می باشد که به نسبت کشورهای اروپایی و پیشرفته نرخ خوبی به حساب نمی آید. با بررسی دیگر شاخص های اصلی در این کشور مشخص شده که این کشور علی رغم موقعیت خوب جغرافیایی و کیفیت زندگی خوبی که دارد، نقطه ضعف هایی هم در آن دیده شود. از آن جایی که این کشور مورد توجه بسیاری از سرمایه گذاران خارجی قرار گرفته است، در ادامه به بررسی برخی از این شاخصه های اصلی برای سرمایه گذاری در ترکیه می پردازیم.

استانداردهای سرمایه گذاری در ترکیه

برای سرمایه گذاری در ترکیه می بایست چند عامل را از ابتدا به صورت کامل مورد بررسی قرار دهید. مهم ترین نکته ای که معمولا سرمایه گذاران می بایست در نظر بگیرند، امنیت سرمایه گذاری آن ها در کشور مقصد می باشد. خطر سوء استفاده دولت از سرمایه شما، نقض قراردادها به وسیله ی دولت، تغییر نگرش آن کشور نسبت به سرمایه گذار خارجی و همین طور سیستم قضایی کشور مقصد، از جمله مواردی است که می بایست برای انتخاب هر کشور جهت سرمایه گذاری در نظر گرفت.
چنانچه این مسائل به وسیله ی کشور مقصد رعایت نگردد و تعهدی نسبت به سرمایه گذار نداشته باشند، انتخاب خوبی نبوده و بهتر است برای این کشورها اقدام نشود، در صورتیکه امنیت سرمایه گذاری در کشور مقصد تایید نشده باشد، نه تنها سودی از این سرمایه گذاری کسب نمی کنید بلکه این سرمایه گذاری منجر به گرفتن اقامت و تابعیت کشور مقصد نمی شود، حتی احتمال دارد سرمایه خود را هم از دست بدهید.
برای بررسی این کار بهتر است نرخ مصادره اموال در آن کشور را مورد بررسی قرار دهید، بر اساس این شاخص، کشورها به هفت دسته تقسیم می شوند: عدد ۱ کم خطرترین و ۷ پر خطرترین نرخ مصادره اموال در کشورها را نشان می دهد، براساس این تقسیم بندی کشور ترکیه در سال ۲۰۱۷ نمره ۵ را گرفت. البته در راستای سرمایه گذاری در ترکیه، ایران با کشور ترکیه چندین توافق نامه تجاری را امضا کرده است تا بنابر این توافق نامه ها امنیت سرمایه سرمایه گذاران تا اندازه ای تضمین گردد.

شاخص های تاثیرگذار در سرمایه گذاری در ترکیه

برای سرمایه گذاری در ترکیه و رسیدن به سود در این کشور، چندین عامل را که در تجارت و صنعت کشورها اثر گذار است، را باید مورد بررسی قرار داد. از اصلی ترین این عوامل می توان به نرخ تولید ناخالص داخلی کشور و همین طور میزان مالیات تصویب شده در آن کشور توجه کرد، در زیر به طور دقیق و علمی به بررسی این عوامل خواهیم پرداخت:

ناخالصی تولید داخلی:

یکی از عامل های اثرگذار در سرمایه گذاری ترکیه، میزان سرانه تولید داخلی و امکان سود آوری در آن کشور می باشد، که بر حسب نرخ تولید ناخالص داخلی مورد بررسی قرار می گیرد، در سال ۲۰۱۷ نرخ تولید ناخالص داخلی در کشور ترکیه برابر با ۲۵۱۲۹٫۳۴ دلار آمریکا بوده است که مقایسه با کشورهای اروپایی مثل اتریش، آلمان، اسپانیا و … نرخ متوسطی به شمار می رود.

مالیات:

یکی از نکاتی که اکثر سرمایه گذاران برای انتخاب کشور در نظر می گیرند میزان نرخ مالیات آن کشور می باشد. چرا که هر چقدر میزان مالیات زیادتر باشد به همان نسبت میزان سود سرمایه گذار پایین تر می آید. پس نرخ مالیات پایین از عوامل جذب سرمایه گذار است. در سال ۲۰۱۶ نرخ مالیات این کشور ۱۶٫۲۵٪ ثبت شده که نرخ قابل قبولی می باشد.

مزایای سرمایه گذاری در کشور ترکیه:

سرمایه گذاری در ترکیه می تواند مزیت هایی به همراه داشته باشد، از جمله این مزیت ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • موقعیت جغرافیایی مناسب و پل ارتباطی ۲ قاره اروپا و آسیا می باشد.
  • شرط حضور در کشور ترکیه برای تمدید اقامت کوتاه مدت وجود ندارد.
  • گرفتن پاسپورت ترکیه در کمترین زمان ممکن بین ۳ تا ۶ ماه صورت می گیرد.
  • پاسپورت کشور ترکیه جزو ۴۰ پاسپورت برتر دنیا است.
  • تمام اعضای خانواده از تحصیل و درمان رایگان بهره می برند.
  • همه ی سرمایه گذاری ها در ترکیه می تواند به دلار آمریکا یا لیر ترکیه صورت گیرد.

سرمایه گذاری در ترکیه از طریق ثبت شرکت:

سرمایه گذاری در ترکیه از راه های زیادی امکان پذیر است، یکی از این راه هایی که زیاد از آن استفاده می شود سرمایه گذاری توسط ثبت شرکت است. در این روش شخص می بایست بعد از ثبت شرکت، کسب و کار خود را در کشور ترکیه راه اندازی کنید و حداقل برای ۵۰ شهروند ترکیه شغل ایجاد نمایید. این کسب و کار می بایست مورد تایید وزارت کار و امور اجتماعی ترکیه قرار گیرد. محبوب ترین نوع ثبت شرکت، شرکت با مسئولیت محدود می باشد. در این نوع شرکت می بایست هیئت مدیره آن تعیین شده و حداقل یک سهامدار برای این شرکت مشخص کرد. علاوه بر آن سرمایه اولیه شرکت با مسئولیت محدود در کشور ترکیه را می بایست حداقل حدود ۱۰٫۰۰۰ لیر ترکیه معادل ۲٫۶۰۰ دلار آمریکا باشد.

سرمایه گذاری از طریق املاک و مستغلات در ترکیه

سرمایه گذاری در ترکیه در قسمت املاک و مستغلات اول ۱ میلیون دلار آمریکا مشخص شده است ولی بعد از سپتامبر ۲۰۱۸، کشور ترکیه برای استقبال از سرمایه گذاران خارجی میزان تعیین شده را تا اندازه ای کاهش داد. در حال حاضر برای سرمایه گذاری در ترکیه در بخش املاک و مستغلات می بایست حداقل مبلغ ۲۵۰٫۰۰۰ دلار آمریکا ملک خریداری کنید تا اقامت کشور ترکیه به شخص اهدا گردد. یکی از شرایط سرمایه گذاری در بخش املاک نگهداری این ملک به مدت حداقل ۳ سال می باشد. این روش یکی از آسان ترین روش های سرمایه گذاری در ترکیه محسوب می شود چرا که قبلا مقدار تعیین شده برای خرید ملک و اعطای اقامت به این شکل بسیار بالا بوده ولی الان به ۲۵۰٫۰۰۰ دلار آمریکا کاهش پیدا کرده است.

سرمایه گذاری از طریق سپرده بانکی در ترکیه

سرمایه گذاری در ترکیه به وسیله ی سپرده بانکی و گرفتن اقامت این کشور به وسیله گروهی از سرمایه داران همیشه مورد توجه بوده است. برای سرمایه گذاری در ترکیه به روش سپرده بانکی می بایست مبلغ ۵۰۰٫۰۰۰ دلار آمریکا را در حساب بانکی در کشور ترکیه به شکل سپرده نگه داری کرد و این مبلغ را حداقل حدود ۳ سال حفظ کرد. این نکته مهم در این نوع سرمایه گذاری می تواند به شکل دلار آمریکا باشد. چنان چه که این مبلغ را به مدت سه سال در حساب نگه دارید، می توانید با سرمایه گذاری در ترکیه به وسیله ی سپرده بانکی اقامت کشور ترکیه را بدست آورد.

سرمایه گذاری از طریق خرید سهام در ترکیه

سرمایه گذاری در ترکیه می تواند به وسیله ی خرید سهام هم رخ دهد و در آخر به گرفتن اقامت و تابعیت ترکیه خاتمه پیدا کند. برای همین می بایست سرمایه گذار مبلغ ۵۰۰٫۰۰۰ دلار آمریکا، سهام صندوق های سرمایه گذاری و یا سهام سرمایه گذاری در املاک را بخرد. شرطی که در این قسمت وجود دارد این است که، سهام خریداری شده را می بایست به مدت ۳ سال نگه داری کنید و در این مدت سهام خریداری شده، فروخته نشود. این نوع سرمایه گذاری می بایست زیر نظر وزارت صنایع و فناوری صورت گیرد و مورد تایید آنها باشد.

سرمایه گذاری به وسیله ی خرید اوراق قرضه در ترکیه

سرمایه گذاری در ترکیه به وسیله ی خرید اوراق قرضه هم امکان پذیر است. حداقل سرمایه گذاری در اوراق قرضه کشور ترکیه که در پایان منجر به گرفتن اقامت این کشور شود ۵۰۰٫۰۰۰ دلار آمریکا مشخص شده است، این طرح به این علت که با سرمایه گذاری در اوراق قرضه به اقتصاد ترکیه کمک می شود، پایه گذاری شد. به طور قطع یکی از سرایط گرفتن اقامت ترکیه به وسیله ی خرید اوراق قرضه و نگه داری اوراق خریداری شده به مدت سه سال می باشد، که باید این اقدام تحت نظارت وزارت امور خارجه ترکیه قرار گیرد.

سرمایه گذاری در ترکیه و گرفتن اقامت و تابعیت ترکیه

برای سرمایه گذاری در ترکیه راه های زیادی است که می توان به وسیله ی این راه ها در نهایت اقامت و تابعیت این کشور را گرفت. زمانی که برای هر کدام از پروسه های سرمایه گذاری اقدام نمایید بعد از آن حدود سه تا شش ماه زمان می برد تا اقامت به شخص داده شود. یکی از شروطی که برای تبدیل اقامت کوتاه مدت ترکیه به اقامت بلند مدت ترکیه لازم است، ادامه سرمایه گذاری در ترکیه و نگه داشتن سرمایه به مدت سه سال در این کشور می باشد. که به طور معمول در کشور ترکیه اقامت هر شش ماه تمدید خواهد شد. از نکات مثبت دیگر سرمایه گذاری در ترکیه امکان گرفتن اقامت برای همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال فرد است.

چنان چه فرد از طریق تحصیل، کار، سرمایه گذاری و یا هر راه دیگری به این کشور وارد شود، اول به آن اقامت کوتاه مدت داده خواهد شد که این اقامت از سه ماه تا یک سال با هم متفاوت است و این ویزا در ادامه تمدید می شود. بعد از اقامت موقت این اقامت به اقامت بلند مدت تبدیل خواهد شد، این درصورتی است که شخص هشت سال پشت سر هم در کشور ترکیه سکونت داشته باشد و در طول سه سال گذشته درآمد لازم برای حمایت از خود و خانواده خود را داشته باشد.

سایر خدمات

اقامت از طریق خرید ملک
اقامت تحصیلی ترکیه
اقامت از طریق سرمایه گذاری ترکیه
اقامت توریستی ترکیه
اقامت کاری ترکیه