وبلاگ - آخرین اخبار
33 اصفهان

معرفی جاذبه های گردشگری و حقایق جالب سی و سه پل

همان طور که می دانید سی وسه پل، پلی بر روی زاینده رود در شهر اصفهان است که سی و سه دهانه و ۲۹۵ متر طول و ۱۴ متر عرض دارد. این پل یکی از آثار بی‏نظیر دوره سلطنت شاه‏ عباس اول می باشد، به هزینه و نظارت سردار معروف او الله ‏وردی‏خان ساخته شده است که به آن پل الله ‏وردی‏خان هم گفته می شود.
این پل، پلی بی نظیر از معماری و پل سازی ایران و جهان است و برای متصل شدن خیابان چهار باغ کهنه عباسی به خیابان چهارباغ بالا و باغ هزار جریب و عباس آباد طراحی و بنا شده است. چنان چه تمایل به سفر در اصفهان را داشته باشید توصیه توران پارس این است که حتما از این پل دیدن فرمایید.

چه اسم هایی برای سی و سه پل تا به الان انتخاب کرده اند

این پل را به نام های :پل شاه عباسی، پل چهل چشمه، پل الله وردی خان، پل جلفا، پل سی و سه چشمه می گویند. از این رو به این پل شاه عباسی گفته می شود که شاه عباس دستور ساخت آن را داده است ولی به دلیل اینکه این پل زیر نظر الله وردی خان درست شده به پل الله وردی خان معروف شده است.
این پل در ابتدا دارای ۴۰ چشمه بوده که از هر چشمه آب بیرون می آمد ولی ۷ دهانه این پل گرفته شده و در حال حاضر ۳۳ دهانه دارد و به همین دلیل به پل ۳۳ چشمه شهرت گرفته است. این پل محل رفت و آمد مردم به جلفا بوده بنابر این به این علت آن را پل جلف نامگذاری کرده اند.

تاریخچه ۳۳ پل

این پل که به وسیله ی الله وردیخان اوندیلادزه گرجی، سردار معروف شاه عباس بنا نهاده شده بنایی مستحکم دارد و بعضی ها اعتقاد دارند که چون الله وردیخان از تبار گرجی ها است و الفبای گرجی ۳۳ حرف دارد با این پل سی و سه پل گفته می شود ولی این ادعا کاملا رد شده چرا که در ابتدا این پل ۴۰ دهانه داشته است.
برای مثال برخی از متخصصان معتقد هستند بسیاری از سازه های آبی و پل ها نمادی از آناهیتا است و عدد ۳۳ را مربوط به آناهیتا (الهه آب) می دانند. این پل اول ۴۰ دهانه داشت که به مرور زمان با کشت درختان و انحراف آب برخی از آن ها متروک شدند و در حال حاضر ۳۳ دهانه دارد.
پلان اصلی شهر اصفهان در زمان شاه عباس ۴ باغ بود که از ۲ محور عمود روی هم ساخته شده است. سی و سه پل در امتداد یکی از این محورهای اصلی برای متصل کردن چهارباغ عباسی به چهارباغ بالا، باغ هزارجریب، عباس آباد و محله جلفا قرار دارد.
نکته ی مهم درباره طراحی سی و سه پل:
چون بنای ساختمان عباس آباد در یک سوی زاینده رود قرار دارد پس می بایست یک پل برای به وجود آوردن ارتباط در آن موقع و در سال ۱۰۰۵ هجری قمری وجود داشته باشد بنابر این وجود پل در سال ۱۰۰۵ ثابت شده است. از طرفی الله وردیخان که مامور ساختن پل بود، در سال ۱۰۰۴ هجری قمری از سوی شاه عباس اول به ایالت فارس منسوب و به اداره امور آن دیار مشغول شد پس می بایست عمران و آبادانی این شهر و درست کردن سی و سه پل بعد از تاریخ اعزام الله وردیخان بعد از سال ۱۰۰۴ هجری قمری صورت گرفته باشد.
در یکی از اسناد تاریخی، هم گفته شده درسال ۱۰۰۵ هجری قمری ساختمان پل الله وردیخان و آبادانی خیابان چهار باغ به پایان رسیده و تکایای چهارباغ در ۱۰۱۱ هجری قمری درست شده اند و ساخت همه ی ساختمان ها در سال ۱۰۲۵ هجری قمری به اتمام رسیده است.
برای جواب دادن به ابهامات تاریخ تاسیس پل می بایست گفت الله وردیخان اول طبقه ی زیرین پل را در سال ۱۰۰۵ به پایان رسانده و در سال ۱۰۱۱ مامور کامل کردن پل و ساخت طبقه ی بالا بوده است تا در صورت طغیان زاینده رود ، در رفت و آمد اختلالی به وجود نیاید.

حقایق جالب در مورد سی و سه پل

  •  ایده ساخت سی‌ و سه‌پل به سال ۱۰۰۸ هجری قمری در ۱۲ سال سلطنت شاه‌عباس یکم بر می گردد. این پل در سال ۱۰۱۱ هجری قمری زیر نظر الله‌وردی خان کامل شد.
  •  طراح سی ‌و سه ‌پل، استاد حسین بنا اصفهانی بود که پسر او شاهکارهایی مانند مسجد شیخ لطف‌الله را ساخته است. اصفهانی برای طراحی این پل، ایده ساخت پل عریض را گفت، این ایده تا پیش از او گفته نشده بود.
  •  برای ساخت سی ‌و سه ‌پل از مصالحی مثل آجر، سنگ، ملات ساروج و گچ بهره گیری ‌شده است. بر اساس نظر متخصصان زمین‌شناسی و میراث فرهنگی، پایه و فونداسیون این پل به شکلی درست ‌شده که دوام، رطوبت، و استحکام آن را بیشتر می کند و به همین دلیل در طولانی مدت هم آب به آن آسیبی نرسانده است.
  • سی و سه پل علاوه بر جذابیت مسحور کننده ای که دارد، به عنوان طولانی‌ترین پل روی زاینده ‌رود شناخته شده است.
  • الله ‌وردی خان اوندیلادزه، سردار معروف عباسی بود که بعضی ها این باور را داشتند که او تباری گرجی داشت.
  •  نظریه‌های بسیاری در مورد معماری ویژه سی‌وسه‌پل وجود دارد که یکی از آنها به ارتباط بین تبار گرجی الله‌وردی خان و ۳۳ دهانه پل دارد. الفبای گرجی سی و سه حرف دارد و الله‌وردی خان هم از تبار گرجی بود و به این علت این پل را با ۳۳ دهانه ساخت.عده‌ای این نظریه را رد کرده‌اند، به دلیل اینکه سی‌وسه‌پل اول ۴۰ دهانه داشت.
  •  بعضی از متخصصان به این باور هستند که عدد سی و سه مرتبط به آناهیتا الهه آب می باشد و این پل در اصل نمادی از آناهیتا الهه آب است.
  •  چهار باغ در دوران حکومت شاه ‌عباس، پلان اصلی شهر اصفهان بود که از ۲ محور عمود به هم ساخته شده است. سی‌وسه‌پل در امتداد یکی از این محورهای اصلی قرار گرفته تا چهارباغ عباسی را به چهارباغ بالا، باغ هزارجریب، عباس‌آباد و محله جلفا اتصال دهد.
  • در زمان حکومت شاه‌عباس سی‌وسه‌پل ۴۰ دهانه داشت و با گذشت زمان با کشت درختان و انحراف آب برخی از دهانه‌ها متروک شد. در سال ۱۳۳۰ مصطفی خان مستوفی شهردار اصفهان، زمین‌های کنار پل را آزاد کرد و پس از باز کردن مجرای عبور آب، دیواری سنگی در سمت شمال پل ساخت که تا به الان هم بقایای آن به چشم می خورد.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *