وبلاگ - آخرین اخبار

گردشگری ترکیه در گذر زمان

بمب‏ گذاری‏های ترکیه، آنفلوآنزای مرغی و نگرانی از حملات تروریستی نیز نتوانست عامل بازدارنده‏ای برای‏ جذب گردشگری ترکیه باشد .دلیل این مدعا نیز آمار و ارقامی است که از سوی مسئولان این کشور ارائه شده‏ است.آنچه در قالب عدد و رقم انتشار یافته،از رشد گردشگری ترکیه در سال گذشته میلادی نسبت به سال‏ ۲۰۰۴ به میزان بیش از ۲۰ درصد حکایت می‏کند. همچنین بر اساس برآوردها درآمد این کشور از صنعت‏ گردشگری در سال گذشته معادل ۱۸ میلیارد دلار بوده‏ است.در میان رتبه بندی گردشگران ورودی به ترکیه، ایرانیان در رتبه ششم قرار دارند.

کل معرفی و جذب اطلاعات وزارت جهانگردی ترکیه، با اعلام این آمار و با اشاره به قانون تشویق سرمایه‏ گذاری‏ برای جلب توریست، که از سال ۱۹۸۰ در این کشور به‏ اجرا گذاشته شده است، حمله تروریستی را مشکل‏ اصلی ترکیه نمی‏داند و می‏گوید:”این اتفاق ممکن است‏ در هر جایی رخ دهد”.در عین حال مسئولات گردشگری ترکیه بر این نکته تاکید می‏کند که‏”هدف حملات لطمه زدن به اقتصاد کشور است‏”. آنها در سخنانشان به برنامه‏ های کشورش‏ان برای جذب گردشگر اشاره می‏کنند و به این نکته توجه‏ می‏دهد که منبع درآمد بسیاری از کشورهای منطقه نفت‏ است:”اما نفت ترکیه خورشید،زمین و آب آن است”.

به گفته کارشناسان، صنعت‏ گردشگری یک میلیون و ۵۰۰ هزار فرصت کاری در ترکیه‏ ایجاد کرده است. با گسترش‏ و پیشرفت این صنعت‏ فرصت‏های شغلی بیشتری‏ نیز ایجاد خواهد شد

ترکیه برای مقابله با این حرکات از تمام نیروهایش کمک‏ می‏گیرد. وظیفه هر انسانی است که در مقابله با ناهماهنگی و بی ‏نظمی ایستادگی کند. اگر کسی به خاطر حملات تروریستی به ترکیه نیاید به افرادی که چنین‏ اعمالی انجام می‏دهند،امتیاز داده است.” البته به خورشید و زمین و آب ترکیه باید مدیریت را هم‏ افزود.از همین منظر است که معرفی جاذبه‏ های ترکیه‏ از جمله برنامه‏ های مهم جذب گردشگر است.

در حالی که بسیاری از گردشگران ترکیه را با استانبول، ازمیر،آنتالیا،مارماریس و…می‏شناسند،منطقه آناتولی‏ ترکیه تا حدودی ناشناخته مانده است.در این منطقه‏ می‏توان هنوز تاریخ و گذشت آن را مشاهده کرد.بافت‏ و الگوی اسکان سرزمین آناتولی کنونی مشابه‏ تمدن‏های گذشته است. دولت ترکیه در صدد است تا با معرفی مناطق مختلف این کشور گردشگران با سلایق‏ پل شهر آدانا  مختلف را به این کشور جذب کند و از رهگذر آن بر درآمد خود بیفزاید و با ایجاد مشاغل در رابطه با گردشگری از آمار بیکاری بکاهد. به گفته کارشناسان‏ صنعت گردشگری یک میلیون و ۵۰۰ هزار فرصت‏ کاری در ترکیه ایجاد کرده است.با گسترش و پیشرفت‏ این صنعت فرصت‏های شغلی بیشتری نیز ایجاد خواهد شد.

همسو با برنامه معرفی جاذبه‏ های گردشگری ترکیه، این کشور ماه گذشته پذیرای شماری از خبرنگاران ایرانی‏ فعال در حوزه گردشگری بود.

آشنایی با شهر آنکارا

گروه روزنامه‏ نگاران ایرانی دیدار را از آنکارا پایتخت‏ این کشور آغاز کردند.شهری که بر خلاف تهران تلاش‏ نکرده است تا با ایجاد جذابیت،پایتخت را به شهری‏ مهاجر پذیر تبدیل کند.هر چه آنکارا،مانند سایر پایتخت‏ها،از حاشیه‏ نشینی در امان نیست. ولی‏ شهرداری آن برای جلوگیری از حاشیه ‏نشینی به شکل‏ متداول چاره‏ای اندیشیده و به افرادی که وارد این شهر می‏شوند و در اطراف آن سکنی می‏گزینند، آپارتمان‏های کوچکی تحویل می‏دهد.این شهر حدود ۵ میلیون جمعیت دارد و یکی از مهمترین شهرهای‏ گردشگری است.از جمله بازدیدهایی که در تورهای‏ گردشگری این شهر گنجانده شده بازدید از مقبره کمال‏ آتاتورک است.این مقبره در فضایی به وسعت حدود ۷۰ هزار متر مربع قرار دارد.این فضا شامل چند بخش و موزه است.در این موزه‏ها وسایل و لوازم شخصی‏ آتاتورک و هدایایی که به او اهدا شده نگهداری می‏شوند. به گفته راهنما مقبره آتاتورک که مکانی نظامی است و اجازه‏ ورود به آن به هیچ کس داده نمی‏شود.البته تلویزیونی‏ مدار بسته وجود دارد که می‏توان مقبره چند ضلعی و به‏ سبک دوران سلجوقی آتاتورک را دید.دور تا دور این‏ مقبره ظرف‏هایی یکسان و هم اندازه قرار دارند که خاک‏ مناطق ترکیه در آن ریخته شده است.محوطه بیرونی نیز با انواع گل و بوته و درختان مختلف تزیین شده است. هر ساله همزمان با بازگشایی مدارس،دانش‏آموزان‏ مدارس برای ادای احترام به این مکان آورده می‏شوند.

 

بازدید از آنکارا به همین چند نقطه ختم می‏شود وقتی‏ برای بازدید از دو موزه و مسجد معروف این شهر نیست.

آشنایی با شهر قونیه

قونیه دیگر شهری است که بازدید از آن در برنامه است. این شهر که از دوران نئولیتیک و اول برنز آثاری را در خود دارد،زمانی نیز عنوان پایتختی داشت؛یعنی در سال‏ ۱۰۷۶ قمری در زمان سلیمان شاه.اما در عصر حاضر آنچه مایه شهرت و آوازه این شهر است،وجود مقبره‏ مولانا شاعر نام‏ آور ایرانی است.قونیه محل تحصیل و زندگی مولانا نیز بوده است.البته مسئولان گردشگری‏ قونیه ترجیح می‏دهند در خصوص ایرانی بودن مولانا چندان صحبتی نشود و از پاسخ به پرسش‏هایی در این‏ اجتناب می‏ورزند.این شهر هفتصد هزار نفری،به گفته‏ مسئولان گردشگری‏ اش سالانه پذیرای هزاران‏ گردشگر از نقاط مختلف جهان است تا دیداری از مزار مولانا داشته باشند.اما آذر ماه،به هنگام مراسم‏ بزرگداشت مولانا و هنگامی که گردشگران برای دیدن‏ سماع به این شهر می‏آیند،قونیه چهره‏ای کاملا توریستی‏ به خود می‏گیرد.در این سیر و سفر البته مزار شمس‏ تبریزی از بازدیدکننده بی‏ نصیب نمی ‏ماند،گر چه‏ گردشگران بیشتر شیفته مولانایند.

از آنجا که قونیه شهر مذهبی است،دیدنی‏های آن نیز شامل مسجد و مدرسه و…است.یکی از این دیدنی‏ها موزه‏”اینجه مناره‏”مدرسه‏ای است با معماری کهن‏ دوران سلجوقی که کیکاووس دوم برای آموزش علم‏ حدیث دستور ساخت آن را داده است.تپه علاء الدین که‏ بر بالای آن مسجدی نیز به همین نام قرار دارد از دیگر دیدنی‏های این شهر است.این مسجد از قدیمی‏ترین‏ آثار دوران سلجوقی است.

در جاده‏ های بین شهری این منطقه بر خلاف جاده‏های‏ ایران،اثری از رستوران نیست،اما قونیه ۱۲ هتل دارد. جاده‏ها باریک،اما بدون چاله است.

آشنایی با شهر نوشهیر

شهر بعدی که با طی مسیری نسبتا طولانی با اتوبوس، به آن می‏رسیم و در منطقه آناتولی حائز اهمیت است، “نوشهیر”یا کاپادوکیا است که فوران گدازه‏های‏ آتشفشانی سه کوه معروف این منطقه تپه‏ های بلندی را آخرین شهر مورد بازدید استانبول است،شهری که‏ شاید به دلیل ترس و نگرانی از حملات‏ تروریستی از سطل زباله‏ در آن اثری نیست ایجاد کرده است.این تپه‏ ها قدمتی ۲۵ میلیون ساله دارد. تغییرات این گدازه‏ها در طول سالیان اشکال جالبی را به‏ وجود آورده است.این منطقه با منطقه‏ای به همین شکل‏ در چابهار شباهتی خاص دارد؛با این تفاوت که‏ گونه‏ های گیاهی در چابهار شکل جالب‏تری به منطقه‏ داده است.این منطقه در عصر برنز تحت تاثیر تمدن‏ آشوری قرار داشت.حضور پیروان دین مسیح و زندگی‏ در این منطقه عبادتگاه یا کلیساهای متعددی در غارهای‏ تاریک منطقه پدید آورد.دیوارهای این غارها هنوز تصاویر رنگ‏آمیزی شده زیبایی از حضرت مسیح و صلیب را که محل زندگی و عبادت بود به یادگار حفظ کرده است.میزهای بلند درون غار نیز شاید نشانه‏ای از صرف غذا به شکل دسته جمعی ساکنان آن باشد.البته‏ این نقاشی‏ها و محل سکونت از حملات تاریخی به این‏ منطقه مصون نمانده است.از نکات در خور اهمیت دمای‏ درون این غارهاست که در زمستان گرم و در تابستان‏ خنک است.روستاییان منطقه تا همین اواخر از “کاپادوکیا”به عنوان مخزن نوشیدنی و آب انبارهای‏ خنک استفاده می‏کردند.

آشنایی با شهر کایسری‏

شهر بعدی یک مرکز صنعتی است به نام‏”کایسری‏”. بازار ماهی فروشی در این شهر داغ است و کمتر در آن‏ گردشگر دیده می‏شود.شاید این تغییر کارشناسان ترک‏ صحیح باشد که مجتمع‏ های صنعتی،مسکونی و تفریحی در امتداد سواحل دریای اژه و مدیترانه مغایر با امر کشاورزی توسعه می‏یابند و در مقابل باغ‏های میوه، مزارع و زمین‏های کشاورزی در مناطق داخلی در حال‏ رشد هستند.

منطقه آدانا محل بازدید بعدی است که مسجد بزرگی‏ را از دهه ۹۰ با گنجایش ۲۰ هزار نفر در خود جای داده‏ است.در کنار آن پلی بر رود سیحون بنا شده که یادگاری‏ از دو قرن پیش از میلاد و سرزمین ایران باستانی است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *