وبلاگ - آخرین اخبار

در گذشته، بسیاری از خریداران خارجی ملک در ترکیه عادت داشتند از بانک در ترکیه وام مسکن بگیرند تا برای خرید ملک برای آنها کمکی باشد. همانطور که خواهید دید، این وضعیت امروزه پیچیده تر شده اما هنوز گرفتن وام مسکن در ترکیه ممکن می باشد.

آیا یک خارجی می تواند در ترکیه وام مسکن بگیرد؟

از نظر قانونی هیچ مانعی برای اتباع خارجی مقیم یا غیرمقیم وجود ندارد که برای ملک بخواهند وام مسکن بگیرند. هیچ محدودیتی برای نوع ملک وجود ندارد. هیچ محدودتی برای نرخ سودی که می تواند در برداشته باشد و طول مدت وام مسکن یا دیگر شرایط وجود ندارد. این ساده ترین و راحت ترین راه گرفتن وام مسکن می باشد، اما در این لحظه دور از واقعیت است. تنها موسسات وام دهنده (بانک) مستقر در ترکیه می تواند برای ملک واقع در ترکیه وام مسکن بدهد. بدین معنی که شما با بانک های مرکزی ترکیه بطور محدود تری می توانید کار کنید. بانک های ترکی مختلفی (درحقیقت بانک هایی که مالک خارجی دارند) در زمان دادن وام مقررات متفاوتی دارند و آنها با توجه به نرخ های سود که باید پرداخت کنید و هزینه هایی که در بر دارد به شما وام مسکن می دهند. این تنوع در بسیاری از کشورها بیشتر هم می باشد. اغلب اگر از وکیل خودتان یا آژانس املاک کمک بگیرید تا به شما بانک معرفی کنند خیلی موثر می باشد، زیرا آنها احتمالا می دانند که بانک های مختلف چه نقاط ضعفی دارند و مدیریت آنها چگونه می باشد و می توانند بانکی را انتخاب کنند که بخوبی با شما کار کنند. در ترکیه کسی که وام مسکن را بازپرداخت نکند وجود ندارد. بانک ها به افرادی که برای آنها مشتری وام مسکن معرفی می کنند هیچ کمیسیونی پرداخت نمی کند.

چقدر می توانم وام بگیرم و مدت زمان آن چقدر می باشد؟

بطور سنتی، وام به اتباع خارجی برای ملک مسکونی ۸۰٪ نسبت به ارزش ملک می باشد که طبق قانون حداقل میزان مجاز است وام می دهد. بیاد داشته باشید که ارزیابی بانک خیلی پایین تر از قیمت بازار می باشد. همچنین بیاد داشته باشید که وام مسکن هزینه های مربوط به خرید ملک را پوشش نمی دهد (هزینه های قانونی، هزینه تمبر مالیاتی، مالیات انتقال ملک و غیره) بنابراین در دنیای واقعی ۸۰ درصد وام میگیرید ولی ۷۰ درصد ارزش گذاری شده پول در اختیارتان هست و باید برنامه ای برای تامین بقیه پول خرید ملک داشته باشید.

نرخ های سود وام مسکن در ترکیه

وام های مسکن هم در یک نرخ سود متغیر و هم در یک نرخ ثابت پیشنهاد می شوند. مقررات دقیق با توجه به نوع خریدار متغیر می باشد که شامل پول نقد می باشد که طبق آن وام تعیین می شود. نرخ سود متغیر وام مسکن در ترکیه رایج نمی باشد. مشتریان وام مسکن با نرخ ثابت را ترجیح می دهند، زیرا آنها می توانند نرخ هایی که بالا نمی روند را تضمین کنند و همیشه می توانند درصورتی که نرخ ها پایین رفت به بانک دیگری مراجعه کنند. نرخ های ثابت هم برای کل دوره وام مسکن هم برای یک دوره مثلا پنج ساله ارائه بشود: بعد از اینکه نرخ ثابت جدید توافق شد یا وام مسکن را به نرخ متغير تغییر دادید. نرخ ثابت وام های مسکن نیز برای اتباع خارجی موجود می باشد. دقت کنید، در ترکیه نرخ های سود گاهی به عنوان یک نرخ برای هرماه برمی گردد و گاهی به عنوان یک نرخ برای هرسال برمی گردد. واضح است که این کار اختلافات زیادی بوجود می آورد! نرخ های هرسال توسط بانک های مهم استفاده می شود. در اصطلاحات عمومی، نرخ های سود در ترکیه در سال های اخیر افزایش یافته است.


از زمان بحران از اواسط دهه ۲۰۰۰، وام مسکن گران تر شده است. همچنین بانک ها برای امنیت خودشان مکانیسم های بیشتری بکار می برند مانند طبق ارزیابی ملک، متخصصان ارزیابی بهتر و چک های بانکی سختگیرانه تر برای پرداخت بدهی مشتریان بالقوه. نرخ های سود کنونی برای وام مسکن. اما، برخلاف بسیاری از کشورهای اتحادیه اروپا، دولت ترکیه اتباع خارجی را از گرفتن وام مسکن دلسرد نمی کند. در حقیقت کاملا برعکس مقامات برروی بانک ها فشار وارد می کنند تا به خریداران خارجی سرمایه بدهند. آژانس های مسکن در زمان بحران یکی از ناجی های اقتصاد ترکیه در نظر گرفته می شوند و یکی از صنایع حمایت شده در ترکیه می باشند. یک مشکل تجربه شده توسط اتباع خارجی مقیم ترکیه این است که بسیاری از آنها در زمانی که درآمد کمی دارند به دنبال وام مسکن می روند. این کار شدنی نمی باشد. همه بانک ها اصرار دارند که هنگام درخواست وام مسکن باید نشان بدهند که درآمد مالی کافی برای پرداخت وام مسکن را دارند. برای محاسبه این آنها کار به این مسئله ندارند که شما چقدر از اجاره ملک مورد پول بدست می آورید.

وام های مسکن برای اتباع خارجی که مقیم ترکیه نیستند

برخلاف مورد اتباع خارجی که مقیم ترکیه هستند، برای اتباع خارجی که مقیم ترکیه نیستند امروزه وام های مالی خیلی محدودی از سوی بانک ها وجود دارد. این روند در حال بهبودی می باشد، اما در آینده نزدیک بعید است که وام های زیادی برای اتباع در نظر گرفته بشود. یک خارجی نباید انتظار داشته باشد که بتواند بیش از ۷۰٪ وام نسبت به ارزش ملک دریافت کند. وام های مسکن همگی وام های اعتبار تام هستند. بدین معنی که شما مدرکی از نیت و توانایی باز پرداخت وام را تهیه می کنید و برای اثبات توانایی یک محاسبه انجام می شود. مسئولیت های ماهانه شما شامل دیگر تعهدات وام مسکن با پرداخت های اجاره، وام ها و پرداخت های کارت اعتباری و پرداخت های ارزاق خانواده می شود که درنظر گرفته می شود.

انواع وام مسکن موجود کدامند؟

تنها یک نوع وام مسکن در ترکیه وجود دارد آن هم وام مسکن بازپرداخت می باشد: یک وام مسکنی که در طول دوره وام مسکن شما هم سرمایه و هم سود را به بانک بازپرداخت می کنید.

مراحل گرفتن یک وام مسکن چطور می باشد؟

زمانی که وام ها قابل دسترس شدند، پروسه خیلی راحت می باشد اما تشریفات زیادی دارد. شخصی که قصد گرفتن وام دارد باید به بانک درخواست بدهد. اغلب این کار باهمکاری وکیل شما با آژانس املاک انجام می شود. مسائلی که باید در خاطر بسپارید و براساس قوانین بانکداری، قرارداد وام باید به زبان مشتری باشد یا بصورت رسمی توسط مترجم ترجمه شده باشد. قراردادهایی به زبان انگلیسی در تمام بانک های ترکیه موجود می باشد. زبان های دیگری نیز موجود می باشد، که به موقعیت مکانی شعبه بستگی دارد. به عنوان مثال، قراردادها ممکن است درشعبه آنتالیا به زبان روسی باشد یا در شعبه ترابزون به زبان عربی باشد.
قراردادهای وام باید شخصا امضا بشوند. اگر مشتری متاهل باشد، همسر باید رضایت خودش را نسبت به وام اعلام کند و سند دیگری را امضا کند و اگر درخواست وام می دهید عاقلانه است که در یک زمان مناسب حداقل دو ماه قبل از اینکه به پول نیاز دارید یا ترجیحا سه یا چهار ماه این کار را انجام بدهید. در غیر اینصورت ممکن است در زمانی که پول مورد نیازتان می شود صندوق پولی نداشته باشد. از نظر تئوری، این کارها همگی در دو یا سه روز انجام می شود، اما بهتر است به آن اعتمادی نکنید! اینروزها، برخی بانک ها این فرایند را سرعت بخشیدند زیرا بصورت آنلاین فرم های درخواست نامه را دریافت می کنند. زمانی که مستندات ضروری را مهیا کردید، چند ساعت اعتبار سنجی انجام می شود و سپس بخش های مربوطه بانک یک تاییدیه موقت می دهند. زمانی که وام تایید شد، بانک ارزیابی های خود را درمورد ملک انجام می دهد تا ببیند مبلغی که باید وام بدهد کافی می باشد و آن را توجیه می کند. این کار دو روز دیگر به طول می انجامد. زمانی که نتیجه ارزیابی دریافت کردند، بانک دریافت وام را تایید می کند سپس بصورت قانونی وام را به شما می دهد بشرطی که قباله ملک مشکلی نداشته باشد. وکیل بررسی های مورد نیاز را برای اطمینان درمورد صحت قباله انجام خواهد داد و با شرایط شما تطبیق می دهد. بانک هم بصورت همزمان قباله را بررسی می کند. با این تصور که همه چیز مرتب می باشد و زمانی که هر دو شما آماده بودید که ادامه بدهید، قرارملاقاتی تنظیم می شود تا سند فروش و وام رسمی توسط شما بانک امضا بشود. سند فروش و وام هردو در یک زمان و در حضور یک مامور اداره ثبت املاک امضا می شود. در زمان امضا این اسناد، بانک وام را به حساب فروشنده انتقال خواهد داد.

بازپرداخت وام شما

شما باید اقساط ماهانه وام خود را از یک حساب بانکی مستقر در ترکیه به بانک پرداخت کنید. معمولا شما یک حساب بانکی در همان بانکی که وام را به شما می دهد باز می کنید و سپس حساب را با پرداخت های منظم از وطن تان پر می کنید. اگرچه معمول است که پرداخت های وام از حساب بانکی در ترکیه انجام می شود، مجاز است که پرداخت ها را مستقیم از یک بانک در کشورخودتان انجام بدهید یا درحقیقت، حتی بصورت نقدی پرداخت کنند اما هیچ کدام از این ها توصیه نمی شود زیرا هردو می توانند مشکلات زیادی بوجود آورند. وام ممکن است زود بازپرداخت بشود، اگر تمایل دارید این کار را انجام بدهید در صورت دیرکرد معمولا یک جریمه ۱٪ از ارزش وام (درصورتیکه وام کمتر از ۳۶ ماه باشد) یا ۲٪ (درصورتی که وام بیشتر از ۳۶ ماه باشد) باید پرداخت بشود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *