بی تردید صنعت گردشگری اصلی ترین و کم هزینه ترین صنعت در خصوص کسب درآمد در کشورها می باشد. از این رو همواره دولت ها در پی این درآمد پاک و پر رونق می باشند. واقعیت های موجود نشان می دهد در کشور عزیز ما ایران نتوانسته ایم متناسب با جاذبه های گردشگری درآمد کسب کنیم بر اساس این موضوع آمارها نشان میدهد ایران در رتبه بندی جاذبه های گردشگری دنیا رتبه دهم را به خود اختصاص داده، با این وجود کشور ما از حیث گردشگری در جایگاه کم درآمدترین کشورهای جهان قرار گرفته. و این در حالی است که برنامه توسعه کشور  در سال 1404 کسب رتبه یکم در منطقه می باشد.

چشم انداز درآمد بالای ۲۵ میلیارد دلاری از گردشگری تا رسیدن به سال 1404

طبق سند چشم انداز ۱۴۰۴ شمس هجری و (۲۰۲۵) میلادی، باید با جذب ۵/۱% از گردشگران بین المللی(۲۰ میلیون نفر) حدود ۲% از درآمد جهانی گردشگری را (معادل ۲۵ میلیارد دلار درسال) کسب کنیم.

جاذبه های گردشگری ایران

تا کنون با واژه “صادرات نامرئی” آشنا شده اید. این واژه در توسعه ا قتصادی و اجتماعی کشورها بسیار کاربرد دارد، اقتصاددانان با توجه رشد سریع فعالیت های اقتصادی در صنعت گردشگری و ایجاد فرصت های شغلی جدید این صنعت را یک صنعت پیشرو معرفی می نمایند و لذا عنوان صادرات نامرئی را برای این صنعت در نظر گرفته اند.

  • آیا میدانید این صنعت  در رتبه سوم مهمترین منابع درآمدزائی دنیا قراردارد.
  • در 150 کشور دنیا این صنعت در ردیف سوم درآمد های صادراتی می باشد.
  • در سال 2019 از هر 11 شغل یم شغل مستقیما با این صنعت در ارتباط است.
  • پیش بینی میشود درآمد حاصل از این فعالیت موثر و بدون ریسک از دوهزار میلیارد دلار هم بیشتر شود.

رتبه صنعت گردشگری ایران را از نظر بزرگی در سال 2014 از میان 184 کشور جهان 40 و از نظر سهم این صنعت در تولید ناخالص داخلی 137 اعلام شده. این در حالی است که ایران به لحاظ دارا بودن جاذبه های طبیعی و تاریخی در میان 10 کشور برتر جهان قرار دارد اما از نظر شاخص زیرساخت های خدمات گردشگری رتبه 119 را از بین 141 کشور بخود اختصاص داده است.

طبق سند چشم انداز 1404 (2025) ، باید با جذب 5/1% از گردشگران بین المللی(20 میلیون نفر) حدود 2% از درآمد جهانی گردشگری را (معادل 25 میلیارد دلار درسال) کسب نماییم.

جاذبه های گردشگری ترکیه

چشم انداز گروه استارت آپی توران پارس

افراد و یا سازمان هائی که نمی‌داند به کجا می‌خواهد برسند مهم نیست از چه مسیری حرکت کنند.

با ارزش نهادن به این جمله، برنامه عملیاتی خود و چشم انداز مجموعه را به این صورت معرفی می نمائیم

1 – برگزاری تورهای دانشجوئی به منظور معرفی فرصت های تحصیلی و دانشگاههای مورد تائید وزارت محترم علوم و وزارت بهداشت

2 – ایجاد بانک اطلاعاتی جامع و اطلاع رسانی به هموطنان عزیزدر خصوص موضوعات مربوط به توریسم، اقامت، سرمایه گذاری و …

برگزاری تورهای داخلی و خارجی برای گروه های سنی بالای 55 سال. تورهای یک و یا چند روزه، بوم گردی، تفریحی در جهت ارتقاء امید به زندگی این عزیزان برای سازمانها و نهادهای مختلف همچنین متقاضیان شخصی

3 – قدردانی از سالمندان کشور با توجه به روند سریع سالمندی و نیاز به تکریم این قشر با تجربه و ارزشمند با جریان سازی و ایجاد تورهای تفریحی، زیارتی، داخلی و خارجی، برگزاری همایش های و جلسات هم اندیشی با جوانان به منظور انتقال اطلاعت و تجربیات

4 – با توجه به پیشرفت بسیار زیاد دانش پزشکی در کشور عزیزمان ایران، ایجاد ساز و کار مناسب به منظور راه اندازی توریسم درمانی در کشور های همسایه

5 – راه اندازی فروشگاه محصولات و صنایع دستی ایران، معرفی اقوام و تولیدات عشایری و صنایع روستائی، برگزاری نمایشگاه ها و کارگاههای مرتبط به صنایع دستی

6 –از مهمترین جاذبه های گردشگری در دنیا غذا و خوراک است. ایران با بیش از 2500 نوع غذاهای محلی و استانی و بیش از 800 نوع انواع دم نوش و سرد نوش از جذاب ترین کشور ها در این صنعت می باشد. برگزاری تورهای غذا و نوشیدنی داخلی و خارجی از جمله برنامه های این گروه می باشد.