واحد پول و نرخ ارز ترکیه

واحد پول کشور ترکیه لیر جدید ترکیه (TRY ) است که در ژانویه سال ۲۰۰۵، بر اساس اصلاح پولی در این کور لیر جدید ترکیه با ارزش یک میلیون واحد جایگزین لیر قبلی ترکیه گردید . در سال ۲۰۰۸ نرخ رسمی ارز معادل 3 / 1دلار در مقابل یک لیر جدید ترکیه بود . بنابراین در سال ۲۰۰۸ لیر جدید در مقابل دلار قوی تر از لیر قدیم در سال های ۲۰۰۲و۲۰۰۳ بوده است که به طور متوسط نرخ ارز بیش از 5 / 1میلیون لیر برای هر دلار بوده است.

نرخ تورم : تورم یکی از مشکلات اساسی اقتصاد ترکیه است. نرخ تورم این کشور در سال ۲۰۰۴ بین 8/6 تا 9/3 درصد پیش بینی شده که از سال ۱۹۸۲ به این طرف در کمترین سطح خود بوده است . در ۲۰۰۵، نرخ تورم حدود ۸ درصد گزارش شده است. بین سالهای ۱۹۸۸ و ۱۹۹۹ نرخ تورم سالانه به طور متوسط بین ۶۰ درصد و ۹۰ درصد متغیر بوده است. در سال ۲۰۰۷ نرخ تورم به 8/5 درصد رسید و در سال ۲۰۰۸ به 10.5٪ رسید.

نرخ بیکاری:

طی دوره ۲۰۰۵-۲۰۰۲ نرخ اشتغال به طور متوسط سالانه ۱ درصد رشد داشته است . افزایش کند نرخ اشتغال در دوره ی یاد شده عمدتا به علت کاهش در اشتغال روستایی بوده است. در بخش های غیر کشاورزی ، به طور متوسط نرخ رشد اشتغال سالانه 8/ 3درصد افزایش داشته است. به موازات شروع دوره رشد اقتصادی طی سال های ۲۰۰۵-۲۰۰۲، نرخ رشد تجمعی اشتغال در این کشور 4 / 9+ درصد در بخش صنعت ساخت بوده است . تجزیه و تحلیل اشتغال در بخش های غیر اقتصادی نشان می دهد در سال ۲۰۰۵ اشتغال بخش کشاورزی 12/2 درصد کاهش داشته در حالی که اشتغال بخش های خدمات وصنعت ساخت به ترتیب 4/ 7درصد و 4/ 8 درصد افزایش داشته است. به خصوص رشد اشتغال در بخش خدمات ناشی از رشد 13/7 درصدی سطح اشتغال در بخش ساختمان و شاخه های فرعی این بخش می باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *