آزمون SAT چیست؟

آزمون SAT برای اولین بار در سال 1926 در کشور آمریکا برگزار شد. این آزمون توسط کالج برد آمریکا برگزار می شود که یک انجمن خصوصی  و غیر انتفاعی است.
آزمونSAT  به عنوان یک آزمون ورودی برای قبولی در دانشگاه ها است و دانشجویان می توانند با شرکت در این آزمون و آوردن نمره ی قبولی که برای هر دانشگاه متفاوت است، وارد دانشگاه شوند. این آزمون به رشته خاصی محدود نمی شود و برای قبولی در تمامی رشته ها می باشد. آزمون SAT یک آزمون استاندارد و جهانی است که به زبان انگلیسی بوده و 4 بار در سال و در ماه های اکتبر، دسامبر، مارس و می برگزار می شود. با شرکت در این آزمون می توانید درخواست تحصیلی خود را برای دانشگاه های سراسر دنیا هم چون کشور های آمریکا، ترکیه، کانادا، استرالیا، انگلیس، نروژ و … ارسال کنید. شما می توانید هر چند بار که بخواهید در این آزمون شرکت کنید ولی نتیجه آزمون قبلی در آزمون بعدی دخیل نمی باشد و محاسبه نمی شود.
هزینه شرکت در این آزمون برای هر نفر 101 دلار می باشد. منبع اصلی این آزمون کتاب های موسسه کالج برد است. نتایج آن نیز سه هفته پس از برگزاری آزمون اعلام می شود.

َُآزمون SAT

تاریخچه آزمون SAT

همان طور که از نام آن((Scholastic Aptitude Test)  مشخص است  SAT نوعی آزمون استعداد تحصیلی به شمار می آید که به سبب استاندارد های بین المللی زیادی که پاس کرده است می تواند گزینش خوبی برای کشف و انتخاب استعداد در رشته های مختلف باشد.

SAT در ابتدای شروع کارش به ارتش آمریکل تعلق داشت و آزمون IQ ورودی نیرو های مسلح کشور آمریکا محسوب میشد.اما رفته رفته به دلیل داشتن جذابیت کافی برای اولین بار در سال ۱۹۲۶ به عنوان یک آزمون پذیرش دانشگاه معتبر  شناخته شد.ولی این پایان کار نبود و در سال ۱۹۴۰ SAT توانست به رسمی ترین امتحان ورود به کالج های آمریکا بدل شود و حدود ۳۰۰۰۰۰نفر از طریق آن اقدام به ادامه تحصیل در دانشگاه های مختلف کنند. با گذشت زمان SAT از آن هم فراتر رفت و در سال ۲۰۱۰ توانست لقب محبوب ترین آزمون در این کشور را نیز برای خود کسب کند.

تماس با توران پارس

چرا SAT ؟

SAT یک آزمون استاندارد است که با تکیه بر سنجش میزان درک مطلب و توانایی محاسباتی نشان می دهد که چقدر برای ورود به کالج یا دانشگاه آماده اید!در واقع در این آزمون شما کمترین نیاز را به حفظیات خود خواهید داشت و ابزار شما در طول امتحان قوه تحلیل شما می باشد.اما سوالی که اینجا مطرح می شود  این است که چرا باید آزمونی که در آمریکا برگزار می شود تا این اندازه برای ما دارای اهمیت باشد؛آن هم با این شرایط سخت مهاجرتی به آمریکا؟

نگران نباشید پاسخ شما پیش ماست.SAT در اصل یک آزمون بین المللی است که گرچه توسط آمریکا برگزار می شود و بیش از ۹۰ درصد شرکت کنندگان آن در ایالات متحده هستند‌ اما بسیاری از کشور ها از جمله ترکیه در جهت نزدیک تر کردن سیستم آموزشی خود به آمریکا SAT را همزمان با آمریکا در تاریخ های ۲۴ ژانویه،۱۴ مارس ،۲ می و ۶ ژوئن برگزار میکنند و خبر خوب اینجاست که هریک از دانشگاه های مقصد این آزمون درصد قابل توجهی از ظرفیت کلاس های خود را به دانش جویان غیر بومی اختصاص می دهند و همواره دانش جویان ایرانی در این صحنه بسیار خوش درخشیدند و هرساله بسیاری از آن ها به تحصیل در دانشگاه های انگلیسی زبان معتبر ترکیه می پردازند.همراه ما باشید تا در ادامه مقاله به شرایط ثبت نام و جزئیات بیشتری از آزمون SAT را بررسی کنیم.

دانلود منابع و نمونه سوالات آزمون SAT

تفاوت بین SAT و Yos

معرفی منابع SAT

منبع اول : کتاب کالج هیئت کتاب راهنمای رسمی SAT به عنوان “کتاب آبی” یا “The Blue Book”

کتاب آبی کتاب برتر آمادگی آزمون SAT است. این کتاب برای SAT مطالعه شده است. استراتژی ها متوسط هستند اما ازمایشات SAT واقعی هستند

منبع دوم : بررسی پرینستون 11 تست تمرین برای SAT و PSAT

هنگامی که شما از آزمایشات کتاب آبی بیرون می روید، تمرین خیلی خوبی است. درست است که بعضی از سوالات کمی ساده تر از آنچه که در کتاب آبی است، اما تمرین خوبی است.
منبع سوم : Barron’s SAT
استراتژی ها و بسیاری از سوالات تمرین این آزمون برای شروع آمادگی SAT مفید است.
منبع چهارم : PWN SAT

PWN مجموعه ای از کتاب ها و وبلاگ های مفید (که شامل بسیاری از موارد موجود در کتاب ها) است. PWN توسط یک معلم تدریس می شود و از طریق تماس شخصی و بسیاری از راهنمایی های مفید برای استقرار و قبولی از SAT است.
منبع پنجم:آکادمی khan
خان توضیحات ویدئویی برای هر سوال تک ریاضی در کتاب آبی است. همچنین توضیحات برای یک آزمایش واقعی عمل وجود دارد. منبع ششم : Magoosh.com

یک مکان عالی برای شروع آمادگی SATمی باشد که درس های ویدیویی را فراهم می کند ، بنابراین قبل از حل سوالات بزرگ، می توانید از تمام اصول آنها استفاده کنید. و پس از آن صدها سؤال تمرین وجود دارد، بعضی از آنها سخت تر از آن چیزی است که حتی روز آزمون را می بینید. به طور خلاصه، برای هم برای تازه کاران و هم کارشناسان خوب است.
منبع هفتم : راهنمای کامل برای SAT Vocabulary

منبع هشتم: Vocabulary.com

SAT توران پارس

SAT در ترکیه

دانشگاه های انگلیسی زبان ترکیه مانند دانشگاه خاورمیانه، بغازیچی، دانشگاه فنی استانبول و حاجت تپه، کوچ، همگی دانشگاه های معتبر ترکیه هستند که پذیرش خود را از طریق آزمون SAT انجام می دهند.

در واقع آزمون SAT در دو نوع General SAT و Subject SAT برگزار می شود که نوع subject آن مخصوص ورود به کالج های کشور های آمریکای شمالی بوده که شرایط و مفاد آن در این مقاله نمی گنجد .لازم به ذکر است که برای گرفتن پذیرش در دانشگاه های نام برده ترکیه آزمون General کفایت میکند که در ادامه به جزئیات این امتحان سه ساعت و چهل پنج دقیقه ای می پردازیم.

دانشگاه های موردتایید وزارت علوم و بهداشت ایران  در ترکیه کدامند؟

بورسیه تحصیلی دانشگاه های ترکیه 2020-2021

آزمون SAT شامل چه بخش هایی است؟

بخش اول
بخش درک مطلب: Evidence-Based Reading

سوالات این بخش از آزمون به صورت تستی یا چهار گزینه ای بوده و بر خلاف آزمون سراسری ایران برای آن  نمره منفی در نظر گرفته نمی شود. در واقع هدف این سوالات توانایی شما در درک مطلب است و عموما به این صورت است که یک متن ادبی از متون کلاسیک و یا معاصر آمریکا انتخاب کرده و پس از توضیح کامل از شما سوالاتی درباره ی آن می پرسد.
گاهی در این متون از گراف،نمودارو یا جدول استفاده می شود که البته درک آن منوط به دانش شما به ریاضی یا علم منحصر به آن نیست و با شهود اولیه می توان به این گونه سوالات پاسخ داد.
این بخش شمال ۵۲ سوال بوده و برای آن ۶۵ دقیقه وقت در نظر گرفته شده است و نمرات آن به صورت ترکیبی با بخش نگارش و آزمون زبانی(بخش بعدی) از 100 تا 400 اعلام می شود.

بخش دوم
بخش نگارش و آزمون زبانی : Writing and Language Test

تمامی سوالات این بخش نیز به به صورت چهار گزینه ای می باشد و باز هم برای جواب های ناصحیح نمره منفی در نظر گرفته نمی شود.
این بخش در نظر دارد که دستور زبان نوشتاری زبان انگلیسی را مورد آزمون قرار دهد که اساسا سوالات این بخش مشتمل بر نکات گرامری، ساختار جمله، کاربرد دستور زبان و قواعد نشان گذاری می شود.باید گفت که این بخش نیز مانند بخش اول نیاز به قدرت درک بالایی از متن دارد و شاید فقط دانستن نکات گرامری انگلیسی برای گرفتن نمره مناسب در آن کافی نباشد.
این بخش شامل ۴۴ سوال بوده و برای آن ۳۵ دقیقه وقت در نظر گرفته شده است و همان طور که گفته شد،نمره ی آن در ترکیب با بخش اول از 100 تا 400‌ در نظر گرفته می شود.

بخش سوم
بخش ریاضیات : Math

این بخش از آزمون SAT مهارت های شما را در قالب ریاضیات می سنجد و شامل بخش های مختلف ریاضی از جمله هندسه و آمار و جبر و… می باشد .
از نظر سطح سوالات می توات گفت که آزمون SAT ریاضی چندان پیچیده ای را دارا نمی باشد و دانش آموز با سوالات ساده ای روبروست که البته بازهم درک بالایی را نسبت به سوال می طلبد.

نمرات این بخش به تنهایی از ۲۰۰ تا ۸۰۰ به شرکت کنندگان داده می شود و خود دارای دو بخش مجازاست.

بخش اول شامل:
۲۰ سوال و ۲۵ دقیقه زمان پاسخگویی.
لازم به ذکر است در این بخش مجاز به استفاده از ماشین حساب نیستید.

بخش دوم شامل:
۳۸ سوال ریاضی که بیشتر جنبه تحلیلی دارند و در ۵۵ دقیقه زمان پاسخگویی آن می توانید از ماشین حساب هم کمک بگیرید.

بخش چهارم
بخش انشاء: Essay

بخش انشا آزمون SAT به صورت اختیاری بوده و نمره آن قابل توجه اکثر دانشگاه ها نمی باشد.در این بخش بازهم قدرت تحلیل شما مورد سنجش قرار می گیرد و برای پاسخ گویی به سوالاتش به دو مهارت Reading و writing نیز نیازمند خواهید بود.

مهلت پاسخگویی شما در این بخش ۵۰ دقیقه بوده و شما نمره ای بین ۲ تا ۸ به صورت مجزا از ۱۶۰۰ نمره قبلی دریافت خواهید کرد.

امیدواریم تا این جای کار متوجه جزئیات آزمون SAT شده باشید.می توان گفت SAT یک گواهی نامه محسوب می شود که از طریق آن می توانید اجازه ورود به بسیاری از دانشگاه ها را کسب کنید.لازم به ذکر است که مدت اعتبار این گواهی ۲ سال است. یعنی پس از اعلام نتایج این آزمون شما تا مدت دو سال می توانید مدعی این باشید که نمره کسب شده خودتان را در آزمون SAT دارید.

برنامه ریزی برای SAT

امیدواریم تا اینجای کار توانسته باشیم جزئیات SAT را با شما در میان گذاشته باشیم.آنچه در این مرحله ضروری به نظر می رسد اینست که برای شرکت در آزمون SAT باید از کجا شر‌وع کرد؟
نگران نباشید،همراه ما باشید تا به بعضی از سوالات که الان در ذهن شما میچرخد پاسخ دهیم‌.
بهترین زمان برای دادن این آزمون چه زمانی است؟

با توجه به روندی که موسسه توران پارس و سای موسسه های در این زمینه پیش میگیرند میتوان گفت آزمون می (اردیبهشت) مناسب ترین زمان برای شرکت در این آزمون می باشد.

برای قبولی در دانشگاه باید چه نمره ای بگیرم؟

پاسخ این سوال مربوط به دانشگاه و رشته مورد نظر شماست.بدیهی است که هرچه نمره ی بیشتری بگیرید شانس قبولی شما در رشته های برتر دانشگاه های معتبرر بیشتر است.اما خبر خوب این جاست که آزمون SAT برخلاف دیگر آزمون ها مانند YOS ظرفیت جدایی را برای دانشجویان غیر ترک زبان محفوظ نگه داشته است. یعنی ممکن است شما حتی با گرفتن نمره کافی در آزمون YOS به دلیل ارجح بودن دانشجوی ترک زبان قادر به پذیرش در دانشگاه مورد نظر نباشید،اما این اتفاق در آزمون SAT نمی افتد.

برای آمادگی در آزمون SAT چه چیز هایی لازم دارم؟

برای گرفتن نمره ی بالا در آزمون SAT شما به مهارت نسبتا بالایی در زبان انگلیسی و قدرت تحلیل بالایی در ریاضیات نیازمند می باشید‌. علاوه بر این ها نباید فراموش کرد که تمرین و تلاش لازمه ی هر موفقیتی است و کسب نمره ی خوب در آزمون SAT هم از این قاعده مستثنی نیست و صد البته باید بدانید که انرژی خود را در کدام موسسه صرف میکنید.زیرا امروزه بسیاری از آموزشگاه ها ادعاهایی در این زمینه میکنند که اصلا قابل قبول نیست و اعتماد به آن ها ضرر های جبران نشدنی به دنبال خود دارد.

ازمون sat چیست

بهترین راه آماده شدن برای آزمون SAT کدام است؟

بهترین راه قابل اعتماد ترین راه است.آزمون SAT طیف مخاطبین وسیعی دارد که هر کدام نیاز به مشاوره و تدریس های متفاوتی دارند.برای آماده شدن در این راه حتما به موسسه هایی اعتماد کنید که ضمن داشتن قابلیت ها و پکیج های مختلف برای افراد مختلف از سابقه خوبی برخوردار باشند.

هزینه آزمون چقدر است و در کجا برگزار می شود؟

هزینه ثبت نام آزمون برابر 101 دلار می باشد و کشور ترکیه در تاریخ های مذکور آن را در شهر های آنکارا و استانبول و ازمیر برگزار میکند.

البته آمادگی برای آزمون هزینه های جدایی را می طلبد که ممکن است بسته به هر شخص و شرایط یادگیری اش متفاوت باشد.

منابع sat

برنامه کالج برای دوره آمادگی شرکت در آزمونها:

با برنامه ریزی های گروه آموزشی، همزمان با آموزش برای شرکت در آزمون شما به صورت ناخودآگاه آماده شرکت در آزمون آیلتس خواهید شد.

برنامه های ویژه آموزشی و جامع کالج

600 ساعت آموزش موثر، بیش از 500 آزمون تک برگی

20 آزمون شبیه سازی آزمایشی با تحلیل آزمون (sat)

حل بیش از 2000 سئوال ریاضی و زبان، آشنائی با تکنیک های حل سئوال و مسئله

 آشنائی با تکنیک های reading & writing  ، آموزش تست زنی با سرعت، آموزش انحصاری سرعت در خواندن متون انگلیسی برای بخش درک مطلب

آموزش گرامر انگلیسی در سطح های basic,intermediat ,advanced

 • آموزش مهارت در (English reasoning) speaking and listening
 • آموزش با متد روز LOW POW & STABLE DESK
 • به همراه منابع به روز ERICA,MAGOOSH,PRINCETON,KAPLAN,BARRONS

آموزش  SAT WRTING

 • حل بیش از 500 نمونه سوال و انالیزخط به خط
 • منابع اموزشی ERICA ,COLLGE BOARD, BARRONS,KAPLAN,PRINCETON
 • آموزشSAT WRTING و حل بیش از 500 نمونه سوال و انالیزخط به خط
 • منابع اموزشی ERICA ,COLLGE BOARD, BARRONS,KAPLAN,PRINCETON
 • READING STRATEGY
 • اموزش گام به گام READING
 • اموزش استراتزی های به روز برای متن های REASONING
 • برنامه هفتگی دانشجویان WEEKLY SAT PASSAGE PLAN

برنامه هفتگی MATHS ریاضیات

مرحله پایانی بخش اول

امتحان جامع سطح بندی و شروع کلاس بندی بر اساس میانگین امتیاز

8b837543df78c060e666367

مراکز برگزاری آزمون SAT در کشور ترکیه

ANKARA, TURKEY TURKISH-AMERICAN ASSOCIATION

ANKARA, TURKEY BILKENT UNIV PREPERATION SCHOOL

TARSUS, TURKEY TARSUS AMERICAN SCHOOL

ISTANBUL, TURKEY ROBERT COLLEGE

IZMIR, TURKEY THE AMERICAN COLLEGIATE INSTITUTE

سخنی با والدین و دانش آموزان:

در سالهای اخیر تمایل دانش آموزان به انتخاب رشته در گروه علوم تجربی با هدف شرکت در کنکور و قبولی در رشته های پزشکی، دندان پزشکی و داروسازی و … بسیار زیاد شده به گونه ای که در کنکور سال جاری بیش از 000/391/1 نفر شرکت نمودند شگفت انگیز اینکه 63.5 درصد شرکت کنندگان (883662نفر) در رشته علوم تجربی شرکت نموده و تنها 14 درصد در رشته های ریاضی و فنی شرکت نمودند. با این آمار و توجه به ظرفیت پذیرش دانشگاههای علوم پزشکی دولتی، غیر انتفاعی، پردیسها و … حدود 40000 نفر می باشد. با محاسبه ای ساده در می یابیم که شناس قبولی در رشته های پزشکی، دندان و دارو در حدود 0.5 درصد می باشد. یعنی از هر 200 نفر یک نفر.

در این شرایط و علاقمندی دانش آموزان به ادامه تحصیل در این رشته­ها می بایست ظرفیت های جدیدی ایجاد گردد. کشورهای روسیه، ترکیه، چین، اوکراین … نسبت به جذب دانش آموزان ایرانی فعال شده و این بازار را نمی خواهند از دست دهند. در این میان کشور ترکیه با توجه به همسایگی و نزدیکی فرهنگی بیش از بقیه خودنمائی می کند و خود را یکی از کشور های پیشرو در حوزه آموزش پزشکی میداند. این کشور با دارا بودن بیش از 200 دانشگاه می تواند ظرفیت مناسبی برای جامعه هدف ایرانی باشد.

با این مقدمه به آگاهی شما عزیزان می­رسانم مجموعه توران آکادمی بعنوان تسهیل کننده این فرآیند نسبت به برگزاری دوره­های آمادگی آزمون SAT (برای اطلاع از جزئیات این آزمون اینجا را کلیک کنید) همزمان در تهران و آنکارا اقدام نموده.

احتمال پذیرش در دانشگاههای معتبر دنیا با نمره خوب SAT بالای 90 درصد می باشد و این امکان برای دانش آموز فراهم میگردد تا به اهداف خود برسد.

همین حالا مشاوره رایگان تحصیل در ترکیه بگیرید!

مزایا و معایب شرکت در دوره SAT تهران:

مزایا:

 • هزینه کمتر شرکت در دوره آمادکی در تهران به نسبت آنکارا
 • در کنار خانواده بودن و امکان استفاده از محل اقامت، غذای گرم و سایر سرویس های رفاهی
 • امکان استفاده از پکیج آموزشی ویژه با هزینه حداقلی مانند دوره رایگان آیلتس و زبان
 • امکان تحصیل همزمان سال دوازدهم و دوره sat برای دانش آموزان سال جاری
 • شرکت در آزمون sat سه نوبت در طول دوره. مسافرت به آنکارا به مدت یکهفته در تایخ های 15 آذر ماه، 15 اسفند ماه و 15 اردیبهشت
 • مشاهده پیشرفت تحصیلی در هر نوبت آزمون و ایجاد انگیزه پیشرفت در آزمون بعدی

معایب:

 • نبودن در محیط تحصیلی و تجربه تحصیل در خارج از کشور
 • هزینه سه نوبت سفر به آنکارا جهت شرکت در آزمون به ارزش هر سفر 6 میلیون تومان

با آرزوی بهترین اتفاقات برای شما عزیزان.

نوشته شده توسط منوچهر صادقیان

برای آزمون SAT به چه کتابهایی نیاز داریم؟

تمامی کتاب ها داده خواهد شد.

دانشجویان به نت بوک ویا اسمارت فون نیاز دارند آیا تهیه جزوه به عهده خودمان است و باید پولی پرداخت کنیم؟

خیر نیاز به تهیه جزوات آموزشی ندارید کلیه جزوات و کتب مورد نیاز احتمالی به صورت رایگان در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

طول مدت آموزش چند ماه است؟

طول مدت آموزش هشت ماه تمام خواهد بود.

آیا حتما باید در همه آزمونها شرکت کنیم هر سه آزمون sat ؟

این موضوع در اختیار خودتان می باشد. ولی ختما به توصیه اساتید عمل نمائید.

منابع آموزشی زیان چه کتابهائی است؟

cambridge PEU,golden American history,Erica,panda,Kaplan,Princeton,Cambridge collacation in use,dr chung

منابع آموزشی ریاضیات چه کتابهائی است؟

panda,dr chung,mcgraw

زبان انگلیسی من خوب نیست مشکلی پیش نخواهد آمد؟

در ابتدا دچار چالش می شوید ولی چون آموزش از پایه می باشد مشکلی پیش نخواهد آمد.

سطح سوالات ریاضی در چه حد است؟

در حد متوسط در حدود دوم دبیرستان

چند نوبت تا کنون این دوره برگزار شده؟

بیش از 8 دوره موفق

اساتید خارجی هستند یا ایرانی ؟

ایرانی و خارجی

روزانه چند ساعت در کالج خواهیم بود؟

حداقل 7 ساعت

کارهای متفرقه و جاری ما هم در کالج انجام میشود. مانند خوابگاه و ...؟

کلیه امور مربوط به اسکان، دریافت اجازه اقامت و مشاوره های دیگر توسط کارشناسان ما انجام خواهد شد.

آیا کسی در فرودگاه دنبال ما خواهد آمد؟

بله حتما، نگران اینگونه امور نباشید.

برای دانشجویانی که نمره حد النصاب نیارند کلاس جبرانی دارید؟

دانش آموزانی که در امتحان اول از برد پیش بینی عقب باشند وارد کلاس جبرانی میشوند.

ثبت نام دانشگاه را هم شما انجام میدهید؟

تمامی امور بر عهده کالج میباشد، دانشجویان دارای برنامه پروژه ای در کلاس تاریخ امریکا میباشند به این صورت که باید کنفرانس ارایه بدهند.

2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *