موزه تمدن آناتولی

موزه تمدن آناتولی

موزه تمدن‌های آناتولی (Museum of Anatolian Civilizations) یکی دیگر از جاذبه‌های دیدنی در محله قدیمی آنکارا به‌شمار می‌رود که در ساختمان بازسازی شده بازار سابق عثمانی «محمود پاشا» قرار دارد. نمایشگاه‌های فوق‌العاده‌ای در موزه وجود دارد که به موضوع باستان‌شناسی آناتولی از دوران پالئولیتیک تا نئولینیک، آشوری، هیتی، همچنین یونانی، رومی، بیزانسی، سلجوقی و امپراطوری عثمانی می‌پردازد. آثار این نمایشگاه‌ها از وسایل برنزی، طلایی، مرمری، نقره‌ای و شیشه‌ای است که به نیمه دوم اولین هزاره قبل از میلاد تعلق دارند و براساس ترتیب زمانی چیده شده‌اند.
در موزه آناتولی انتظار دیدن آثاری از گذشته های بسیار دور سرزمین آناتولی را داشته باشید، به گفته ی برخی آناتولی زمانی سکونتگاه اولیه ی انسان ها بوده است. این موزه در قسمت جنوبی قلعه معروف آنکارا در جایی به اسم آت پازی قرار گرفته است. محلی که موزه تمدن آناتولی در آن قرار گرفته، یک بازار سرپوشیده قدیمی است که قدمت آن حدودا به ۶ قرن پیش می رسد. در مجموعه ای که موزه نامیده شده است، ساختمان ها و بناهای قدیمی از جمله بازار محمد پاشا و مسافر خانه ی کورشونلو وجود دارند. با قدم  زدن در این مجموعه هزاران اثر از دوران آشوریان، سلوجوقیان، عثمانی ها، نوسنگی و … در ۵۸ فضای موزه خواهید دید..

با ورود به این موزه زیباترین صنایع دستی که از کاوش های باستانی به دست آمده را می توانید ببیند. بسیاری از آثاری که در اینجا نگه داری می شوند از دوران پالئولاتیک تا تمدن لیدیا، دوران امپراطوری رومی ها و یونانی تا به امروز است.
موزه تمدن آناتولی دارای دو طبقه است. طبقه اول آن، در واقع نیم طبقه است و در پایین مجموعه قرار گرفته است و در آن آثار به جا مانده از دوران رومی ها و یونانی ها به نمایش گذاشته می شود. در این موزه آثاری از کول تپه گوردین و ابزاری از جنس فلز مربوط به دوران اوارتوها نیز می توانید ببیند. کول تپه، تپه ای متعلق به هزاره دوم میلاد است که محل داد و ستد آشوریان بوده است.
یکی از افتخارات این موزه کسب جایزه سال موزه های اروپا در سال ۱۹۹۷ بوده است، در موزه تمدن آناتولی علاوه بر نمایش گذاشتن آثار با ارزش، فعالیت های مختلف فرهنگی، کنسرت ها، مراسم ها و جشنواره های ویژه ای نیز برگزار می شود. برای بیشتر لذت بردن از این فضا پیشنهاد می کنیم صبح قبل از شلوغ شدن موزه به اینجا بروید.
در سفر به آنکار در کنار تماشای موزه تمدن آناتولی، بازدید از موزه جنگ استقلال، قلعه آنکارا، آکواریوم آکوا وگا، دریاچه موگان، موزه هوانوردی، موزه هنر و مجسمه سازی، محله تاریخی هامامونو و مسجد حاجی بایرام را نیز پیشنهاد می کنیم.