وبلاگ - آخرین اخبار
مقایسه آنکارا و استانبول

شاید مقایسه بین دو شهر استانبول و آنکارا کار ساده ای نباشد چون هرکدام خصوصیات و جذابیت های منحصر به خود را دارند .
آنکارا و استانبول دو شهر اصلی و بزرگ ترکیه هستند و با فاصله ۵-۶ ساعت رانندگی از هم قرار دارند . استانبول در غرب ترکیه و آنکارا به طور تقریبی در مرکز این کشور هستند و هردو آب و هوایی متفاوتی را دربر دارند .استانبول آب و هوای مرطوبی دارد و از شمال و جنوب به دریا مشرف است . آب و هوای استانبول تابستان ها گرم و شرجی و زمستان ها سرد است که نسبت به آنکارا هوای متعادل تری دارد . شهر آنکارا به دلیل دوری از دریا دارای تابستان های گرم و خشک و زمستانهای سرد و سوزان است .
آنکارا در مقایسه با استانبول، از نظر مساحت ، کوچکتر و البته خلوت تر است . استانبول حدود ۱۵میلیون نفر جمعیت دارد درحالیکه جمعیت آنکارا در حدود ۵ میلیون نفر است . از طرفی ،چون استانبول جاذبه های گردشگری بیشتری دارد و بین دوقاره آسیا و اروپا گسترده شده است ،آن را شهری منحصر به فرد کرده است . اما فضای سبز و پارک ، خیابانهای مشجر و بلوارهای تمیزدر آنکارا بیشتردیده میشود گرچه آنکارا شهر مدرنی است اما به اندازه استانبول ساختمان های تجاری و بلند درآن به چشم نمیخورد.
اگر علاقه مند به دریا و هوای مرطوب باشید بدون شک استانبول شما را راضی خواهد کرد اما اگر به دنبال پاکیزگی محیط و سرسبزی شهر هستید بهتر است آنکارا را انتخاب کنید .
در استانبول تنوع غذا و تعداد رستوران بسیار بیشتر از آنکارا بوده و به راحتی میتوان به انواع غذاهای ترکی و بین المللی دسترسی داشت که این انتخاب در آنکارا بسیار محدودتر است . از طرف دیگر در حالیکه استانبول همیشه پذیرای یک اتفاق فرهنگی و یا برگزارکننده ء فستیوالهای جذاب و کنسرتهای متنوع است ، آنکار تقریبا هیچ رویداد فرهنگی را در خود نمیبیند .یعنی زندگی و شور در استانبول بیشتر و در مقابل، آنکارا آرام تر است .


بیشتر مسافرین آنکارا از تجار و بازرگانان و یا سیاستمداران هستند در حالیکه گردشگران بیشتر استانبول را برای تفریح انتخاب میکنند .
در مورد زندگی در این دو شهر داستان متفاوتی پیش رو داریم . هزینه زندگی در هردوشهر تقریبا یکسان است گرچه ممکن است هزینه های حمل و نقل و خدمات شهری در آنکارا ارزانتر باشد .
بطور کلی کارمندان دولت ، دانشجویان ، کارمندان سفارت ها و دانشجویان بیشتر در آنکارا زندگی میکنند و تجار و بازرگانان و البته توریستها بیشتر در استانبول هستند .
زندگی شبانه در استانبول همیشه در جریان است ، اما در آنکارا این حضور شبانه بسیار کمتر و محدود به تابستان است .
در مورد هزینه مسکن ، از آنجایی که قرارگیری در دو دریا ، مناظر استانبول را دیدنی تر کرده ، خانه هایی که دید دریا داشته باشند قطعا قیمتهای بالاتری دارند. اما بطور متوسط قیمت آپارتمان نوساز در محله ی خوبی از استانبول حدود متری ۹ هزار لیر و در همین سطح محله در آنکارا حدود ۶ هزار لیر است .
هزینه های قبوض ، خوراک ، بنزین و تحصیل تفاوت چندانی ندارد اما هزینه تاکسی در آنکارا پایین تر است .
درمجموع زندگی در آنکارا با آرامش بیشتری جریان دارد و استانبول پرهیاهوتر و مهیج تر است .

جهت هرگونه سوال و مشاوره رایگان با مشاوران توران پارس تماس بگیرید.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *