وبلاگ - آخرین اخبار
قوانین راهنمایی و رانندگی در ترکیه

قوانین رانندگی در ترکیه

تفاوتی ندارد به عنوان مسافر در کشور ترکیه حضور دارید یا جهت اقامت به آن کشور رفته اید، در هر صورت چنانچه به هر دلیلی قصد رانندگی در خاک این کشور را داشته باشید، پیش از نشستن پشت فرمان باید با قوانین رانندگی در ترکیه آشنا شوید. با توران پارس همراه باشید تا شما را با قوانین راهنمایی و رانندگی ترکیه آشنا کنیم.

آیا ترکیه دارای قوانین راهنمایی و رانندگی خاصی است؟

حقیقت امر آن است که هر کشوری قوانین و قواعد راهنمایی و رانندگی خود را دارد؛ البته قانون رانندگی اکثر کشورها تا حد بسیار زیادی شبیه یکدیگر هستند و ترکیه نیز از این امر مستثنی نیست. البته نباید فراموش کنیم که بسیاری از قوانین روی کاغذ وجود دارند و در کشور ما یعنی ایران توسط رانندگان رعایت نمی‌شوند و اگر در خاک ترکیه نیز از آن‌ها تخطی کنید، به طور ۱۰۰% و بدون شک با مشکل مواجه خواهید شد. پس به شما توصیه می کنیم، زمان رانندگی در شهرهای این کشور، به تمامی قوانین احترام بگذارید و به مهمترین قوانین رانندگی ترکیه که شامل موارد زیر است، نگاه ویژه‌تری نیز داشته باشید.

قوانین راهنمایی و رانندگی ترکیه و احترام به حقوق عابر پیاده

مانند اکثر سایر کشورها، در خاک ترکیه نیز، اولین اصل رانندگی سالم، رعایت حقوق شهروندانی است، که به صورت پیاده در حال تردد هستند. از این در زمان رانندگی در شهرهای ترکیه حتماً باید قوانین مرتبط با عابران پیاده را به درستی رعایت کنید.

خط عابر پیاده خط قرمز ماموران پلیس ترکیه

شاید در برخی کشورها، بتوانید با سرعت از روی خط عابر پیاده رد شوید، ولی اگر قصد این کار را در ترکیه دارید، باید به شما بگوییم که این خیالی خام بیشتر نیست. لازم به ذکر است، که ماموران کشور ترکیه به موارد مرتبط با عابران پیاده بسیار حساس هستند. چنانچه در حال رانندگی در یکی از شهرهای ترکیه برای مثال استانبول باسید، تفاوتی ندارد که یک خارجی هستید، یا یک شخص بومی، در هر دو صورت باید قوانین رانندگی ترکیه را به طور صحیح رعایت کنید؛ از این رو اگر نمی‌خواهید به دردسر بیفتید در زمان رسیدن به خط عابر پیاده باید سرعت خودروتان را کاهش دهید.

چنانچه عابری در سمت راست شما باشد، حق تقدم با اوست

اگر در نزدیکی یک تقاطع حضور دارید و عابری در سمت راست شما حضور دارد، باید ابتدا صبر کنید تا عابر از خیابان گذر کرد و پس از آن به راست بپیچید. در قوانین راهنمایی و رانندگی ترکیه به طور صریح بیان شده است، که حق تقدم در چنین وضعیتی با عابر پیاده است و شما به عنوان یک خارجی که قصد رانندگی در این کشور را دارد، باید این نکته را بدانید.

علائم و تابلوهای راهنمایی و رانندگی دوستان واقعی شما

در کشور ترکیه نیز مانند سایر کشورها از تابلوهای راهنمایی و رانندگی برای یاد آوری و تذکر درمورد شرایط و قوانین به رانندگان استفاده می‌شود. برای رعایت دقیق قوانین رانندگی در ترکیه باید معنی این تابلوها را بدانید و فرامین صادر شده توسط آن‌ها را به درستی رعایت کنید.

رعایت سرعت، فاصله قانونی و انتخاب باند صحیح

قوانین راهنمایی و رانندگی کشور ترکیه

سه اصل بسیار مهم که باید در زمان رانندگی در کشور ترکیه به عنوان یک خارجی یا حتی شخصی بومی و دارای اقامت دائمی و الالخصوص در هنگام رانندگی اتوبان‌های ترکیه به آن‌ها احترام بگذارید به شرح زیر هستند:
• رعایت سرعت مطمئنه: رانندگی با سرعت قانونی می‌تواند احتمال تصادف را تا حد زیادی کاهش دهد و علاوه بر این در صورت تصادف کردن خسارات را به حداقل ممکن کاهش دهد.
• حفظ فاصله عرضی و طولی: با حفظ فاصله قانونی و به خصوص فاصله طولی در زمان رانندگی در استانبول که شهری بسیار شلوغ است، یا در زمان رانندگی می‌توانید احتمال تصادف را تا حد بالایی کاهش دهید.
• انتخاب باند صحیح: چنانچه در حال رانندگی در اتوبان و یا خیابان‌های چند لاینه ترکیه باشید، باید به دو نکته اصلی توجه کنید. اول آنکه لاین سمت راست مخصوص خودروهای امدادی بوده و تردد مستمر از درون این لاین می تواند منجر به جریمه شدن شما توسط پلیس گردد و دوم اینکه لای سمت چپ برای تردد طراحی نشده است و جز در موارد سبقت گرفتن باید همیشه خالی باشد.
برای آشنایی دقیق با قوانین راهنمایی و رانندگی ترکیه در سال ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ می توانید به سایت رسمی اداره بزرگراه‌های این کشور مراجعه کنید.

مهمترین و آخرین نکته برای رانندگی در ترکیه به عنوان یک خارجی

اگر گواهینامه رانندگی نداشته باشید، حق نشستن پشت فرما را نیز ندارید. البته اگر به تازگی وارد این کشور شده اید، می توانید تا مدت شش ماه از گواهینامه کشور خود برای رانندگی استفاده کنید. البته طبق قوانین راهنمایی و رانندگی ترکیه پس از گذشت این زمان باید نسبت به اخذ تصدیق رانندگی ترکی اقدام نمایید. برای دریافت این مدرک رانندگی کافی است در یکی از مراکز مجاز آموزش رانندگی این کشور حاضر شده و تعلیم ببینید و پس از اتمام دوره آموزشی خود با در دست داشتن مدارک زیر به یکی از دفاتر اداره کل امنیت این کشور مراجعه کنید:
• اصل و کپی مدارک اقامت
• اصل و کپی مدرک اعطا شده از آموزشگاه رانندگی
• ۴ قطعه عکس ۶*۴ استاندارد و مناسب با زمینه سفید لباس تیره و چهره کامل
• کارت آزمایش گروه خون
• فیش هزینه پرداختی برای اخذ گواهینامه

نتیجه گیری

چنانچه به کشور ترکیه سفر کرده‌اید و قصد رانندگی در این کشور را دارید، نباید فراموش کنید که قوانین رانندگی در ترکیه بسیار دقیق و سخت گیرانه هستند و اگر می‌خواهید به دردسر نیفتید باید آن‌ها را به درستی رعایت کنید.

مقاله پیشنهادی توران پارس:حمل و نقل و خرید خودرو در ترکیه

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *