وبلاگ - آخرین اخبار

چگونه خانه خود را در ترکیه به فروش برسانیم؟ اگر شما در ترکیه صاحب ملکی هستید و قصد فروش خانه خود را دارید با توران پارس همراه باشید تا کلیه شرایط و اقدامات لازم را برای شما بازگو کنیم:
روند فروش ملک در ترکیه بسیار ساده تر از روند خرید ملک در ترکیه است. به همین ترتیب اکثر ترک ها به سادگی یک آژانس املاک انتخاب می کنند و سپس به کمک آژانس بقیه امورات خودشان را بررسی می کنند. با این حال مگر اینکه ترکی شما بی عیب و نقص باشد و با فرهنگ محلی ترکیه خیلی خوب آشنا باشید، البته این مورد برای یک خارجی به کار نمی آید. بنابراین ما تصمیم داریم تا شما را راهنمایی کنیم با اینکه هنوز این روند ساده است که چگونه خانه خود را در ترکیه به فروش برسانید.

چگونه یک خریدار پیدا کنیم؟

به سادگی. یک آژانس املاک انتخاب کنید. از فردی که در این منطقه با تجربه و محترم می باشد استفاده کنید. دوستان محلی و وکیل شما باید بتوانند فرد مناسبی را به شما معرفی کنند. در مورد اینکه خریدار شما از کجا آماده است فکر کنید. آیا ملک شما برای یک خریدار خارجی جذابیت دارد. یا یک ترک استانبول یا آنکارا یا یک فرد محلی؟ اگر احتمالا خریدار یک فرد خارجی است. آنها احتمالا از کدام کشور هستند؟ یک آژانس انتخاب کنید که مکان های مناسب را در نظر داشته باشد و زبان و مهارت رود ررویی با آن خریداران خارجی داشته باشد. اگر چه بسیاری از ترک ها به طور خصوصی(بدون مشاور املاک) از طريق مطبوعات محلی و اینترنت تبلیغ می کنند. یک خارجی همیشه از خدمات آژانس املاک برای یافتن و معامله با یک خریدار بهرمند خواهد شد:

  •  آنها قیمت ها و بازار را می شناسند و بنابراین شما را با بهترین قیمت دلگرم می کنند.
  • آنها اطلاعات و اسناد ملک را آنطوری که انتظار دارند در ترکیه آماده بشود آماده می کنند؛ اگر شما به دنبال یک خریدار ترک و بین المللی می باشید این کار ضرروری می باشد
  • آنها املاک اطراف را به مردم نشان می دهند البته اگر ترک باشند می توانند با آنها ترکی صحبت کنند.
  • آنها قادر خواهند بود در مورد فروش ملک مذاکره کنند. همانطور که می دانید اگر زمانی را در ترکیه صرف کرده اید، مذاکره یک هنر است که مدل آن با بسیاری از کشورها فرق دارد.
  • آنها با وکیل،دفتر اسناد رسمی، دفتر ثبت زمین و غیره ارتباط برقرار خواهند کرد تا معامله را با بیشترین سرعت ممکن تکمیل بشود. ما در حال تلاش برای ایجاد کار برای مشاور املاک نیستیم اما این واقعا معقول ترین روش استفاده است.

اکثر مشاوران املاک در ترکیه معتبر هستند. اما هدف شرکت های مختلف در بخش های مختلف بازار متمرکز می باشد بنابراین قبل از انتخاب مشاور املاک ارزش دارد کمی تحقیق انجام دهید. شاید تحقیق اصطلاح عجیب و غریبی برای چیزی که نیاز دارید باشد. به طور معمول شما فقط باید ببینید که کدام مشاورین املاک بیشترین ملک را در منطقه شما به فروش می رسانند. معمولا یک یا دو راهنما در این راه وجود خواهد داشت. اگر ملک شما در یک منطقه شناخته شده و مستقل از جمله در مرکز تاریخی استانبول یا در منطقه دریایی مانند Gocek باشد، شما باید تصمیم بگیرید که آیا ملک را از طریق یک آژانس که فقط در آن منطقه تخصص دارد بفروشید یا خیر. به طور کلی، بهترین توصیه این است که ملک را از طریق نمایندگانی که بیشترین ملک را انواع مناطق مورد نظر دارند به فروش برسانید. بدیهی است هنگامی که یک آژانس انتخاب کردید مطمئن شوید که کسی در دفتر آنها به زبان شما صحبت می کند.

هزینه آژانس معمولا ۳٪ از قیمت فروش خواهد بود.

مراحل قانونی فروش خانه در ترکیه

چه کسی باید فروش را بررسی کند؟ شما می توانید آژانس خودتان را داشته باشید تا هم ملک را بفروش برساند و قرار دادها و تشریفات اداری مربوطه را بررسی کند، یا می توانید از آژانس برای فروش ملک استفاده کنید و سپس از وکیل خود برای تنظیم قراردادها و بررسی سایر تشریفات استفاده کنید. برای این کار احتمالا هزینه بیشتری باید پرداخت کنید. هزینه آژانس معمولا ۳٪ از قیمت باقی مانده از فروش خواهد بود و احتمالا هزینه وکیل شما ۱٪ از قیمت فروش می باشد که کار فروش را مدیریت می کند. هر کدام از روش ها را که انتخاب می کنید ( احتمالا وکیل یا آژانس املاک) شما باید چهار کار اصلی انجام دهید:

تهیه یک دسته قرارداد و سند

به طور شگفت انگیزی برای فروش ملک در ترکیه خیلی کم یک سند پیش نویس یا یک بسته فروش تهیه می شود اما یک شاهد صوری وجود دارد که یک سند مناسب را تهیه می کند تا شانس فروش را بالاببرد و بطور چشمگیری فرایند فروش را سرعت ببخشد. بسته اسناد شامل یک قرارداد، یک نسخه از قباله، یک نسخه از مجوز نقشه کشی برای ساخت ساختمان با مجوز سکونت و همچنین گواهی ایمنی ملک می باشد. همچنین در ترکیه رایج نمی باشد که فروشنده یک گزارش بازبینی (تحقيق) نشان بدهد که شرایط ملک را بیان کند و فروش آن را پیش بینی کند، اگر خریدار بازبینی بخواهد می تواند دریافت کند. اگر شما قصد دارید مجموعه اسناد را داشته باشید باید به زبان ترکی باشد. اما به طور ایده ال باید به زبان خودتان و دیگر خریداران نیز ترجمه بشوند. بطور قراردادی این اسناد باید در فرمت دو ستونی تهیه و تنظیم بشوند. گاهی اوقات ما مشتریانی پیدا می کنیم که چینی هستند که نه به زبان ترکی صحبت می کنند نه انگلیسی و انگلیسی آنها به اندازه کافی خوب نیست که قرار داد را درک کنند. در این مورد معمولا توصیه می کنیم که قرارداد در ابتدا به زبان ترکی و انگلیسی -که دو زبان غالب در ترکیه هستند تهیه شود و سپس ما یک ترجمه جداگانه به چینی ارائه می دهیم. همچنین می توانیم ترجمه های جداگانه را به زبان های دیگر ارائه دهیم. البته به مهارت زبان خریدار نیز بستگی دارد.
بررسی هرگونه استعلام فنی یا دیگر استعلامات توسط خریدار این استعلامات می توانند انواع مختلفی داشته باشند: از پرس و جو در مورد اینکه آیا پرده ها شامل فروش و در مورد آخرین باری که استخر سرویس شده و همچنین در مورد اعتبار مجوز ساخت و ساز سوال مطرح می شود. برخی از این سوالات توسط مشاوران املاک مورد بررسی قرار می گیرند. در حقیقت، تقریبا همه آنها برای اولین بار توسط مشاوران املاک بررسی می شوند سپس مشاوران املاک نیاز خواهند داشت تا به وکیل و کسانی که برای کار شما می آیند همراه بشوند.

مراجعه برای امضای قباله ملک

این کار در مقابل یک دفتر دار در دفتر ثبت اسناد زمین انجام خواهد شد. اگر فرد مناسب حضور نداشته باشد (به یاد داشته باشید هرشخصی که بطور قانونی در قرارداد ذکر شده است باید حضور داشته باشد)، آنها ممکن است شخص دیگری را تعیین کنند تا از طریق وکالت نامه کار آنها را به انجام برساند.

دریافت پول

به عنوان فروشنده ملک در ترکیه شما عمدتا علاقمند به دریافت پول در همان جا خواهید بود! معمولا خریدار در طول زمان قرار داد خرید ملک حدود ۱۰٪ درصد از قیمت ملک را به عنوان پیش پرداخت باید پرداخت کنید تا قرارداد را امضا کنید و مابقی را زمانی که شما قباله را امضا می کنید پرداخت کنید. معمولا ۱۰٪ اولیه توسط مشاوره املاک یا توسط وکیل تا زمان امضا نهایی سند مالکیت نگه داشته می شود. در آن زمان کل مبلغ را باید تسویه کنید.

هزینه ها وماليات

وقت ملک خود را در ترکیه به فروش می رسانید چندین هزینه وجود خواهد داشت که باید پرداخت کنید. مهمترین مواردی که نیاز دارید آنها را بررسی کنید عبارتند از:

  • پرداخت تمام قبوض و سایر صورت حساب ها و لغو حساب های خودتان.
  • امورات کلی مربوط به مالیات را به روز تهیه کنید. مخصوصا اگر قصد ترک خاک ترکیه داشته باشید این کار خیلی مهم می باشد.
  • توافق کنید که چه کسی قرار است هزینه مالیات انتقال ملک را پرداخت کند (۴٪)، بطور قراردادی، این هزینه بین خریدار و فروشنده نصف می شود (هرکدام ۲٪) اما هرقراری می تواند توافقی باشد. برخی از فروشندگان اصرار دارند که خریدار آن را پرداخت کند.
  • هزینه مشاور املاک و وکیل خود را پرداخت کنید. معمولا آنها همیشه مطمئن می شوند که شما پول را پرداخت کردید یا نه.

امور مالیاتی

شما هنگامی که قصد فروش خانه در ترکیه را داشته باشید، بخصوص اگر شما در حال ترک ترکیه باشید نیاز خواهید داشت امور مالیاتی خود را در ترکیه بروز رسانی کنید. به عنوان مثال باید نشان دهید که مالیات ملک خود را برای سال گذشته پرداخت کرده اید و ماليات و باز پرداخت مالیات شخصی شما به روز است و تمام مالیات های مربوط پرداخت شده است.

مالیات در ترکیه

اگر از تاریخ خرید ملک تا فروش ۵سال باشد باید مالیات پرداخت کنید. مالیات در کشور شما با توجه به ملیت شما و جایی که به طور معمول زندگی می کنید. احتمالا مجبور خواهید بود درآمد سرانه ای را که به مقامات مالیاتی کشور خود اعلام کنید و هر مالیاتی که مورد ارزیابی قرار می گیرد را پرداخت کنید. با این حال در بیشتر موارد متوجه خواهید شد که یک قرارداد مالیات بندی دو جانبه بین کشورتان و ترکیه وجود دارد که به طور معمول شما می توانید مالیات خود را که قبلا در کشور خود پرداخت کرده اید کسر کنید. شما باید جزئیات قرارداد مالیات بندی بین ترکیه و کشور خود را بررسی کنید. وکیل شما باید بتواند به شما کمک کند تا این کار را انجام دهید. کارهای دیگری که ممکن است بخواهید هنگام فروش انجام دهید اگر ملک شما در یک ملک مشاع باشد، به طور مودبانه به رئیس مجتمع مسکونی اطلاع دهید که آن را فروخته اید. اگر صاحب جدید ملک هزینه ها را پرداخت نکرده باشد این کار از خطر تعقیب شما جلوگیری می کند. ممکن است بخواهید بیمه نامه ملک خود را باطل کنید. شما حق دارید مجددا پرداخت کنید. باید به بانک خود بگوید قصد انجام چه کاری دارید. اگر بخواهید حساب بانکی خود را در ترکیه نگه دارید ممکن است لازم باشد نوع حساب را تغییر دهید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *