وبلاگ - آخرین اخبار
فرودگاه جدید ترکیه

همان طور که می دانید این روزها سفر به ترکیه بسیار زیاد شده است و ترکیه یکی از بهترین گزینه ها برای ایرانی ها محسوب می شود. احتمالا باید بدانید که پروازهای بین المللی به فرودگاه جدید استانبول انتقال داده شده اند. به این دلیل، لازم است پیش از این که تور نوروز ۹۹ را بگیرید، با این فرودگاه بیشتر آشنایی داشته باشید. به این فرودگاه به ترکی استانبولی İstanbul Yeni Havalimanı می گویند و درست در منطقه آرناوت در بخش اروپایی استانبول در ترکیه واقع شده است. همچنین بد نیست بدانید که محیط این فرودگاه فوق العاده لوکس و مدرن است به طوری که بعد از آغاز به کار بزرگترین فرودگاه جهان شناخته شده است و همین طور این فرودگاه به دلیل طراحی برج کنترل ترافیک هوایی و ساختمان فنی خود اولین جایزه خود را در مسابقه سال ۲۰۱۵ معماری بین المللی شیکاگو که به وسیله ی موزه معماری و طراحی شیکاگو با همکاری مرکز اروپایی معماری، هنر، طراحی و مطالعات شهری اجرا شد را دریافت کرد.

فرودگاه جدید استانبول در کجا قرار دارد ؟

با راه اندازی فرودگاه جدید، همه ی پروازهای بین المللی توسط آن صورت می گیرد و مسافران استانبول برای رفت و آمد می بایست به این فرودگاه بروند. این فرودگاه در منطقه آرناوت کوی در استانبول قرار گرفته است و اینکه رییس ‌جمهور ترکیه، همزمان با ۹۵ سالگرد روز جمهوریت ترکیه، فرودگاه جدید استانبول را که قطعا وسیع ترین و فوق العاده ترین فرودگاه این کشور خواهد بود در مراسم رسمی و بزرگی افتتاح کرد.

این فرودگاه ۷/۱۱ میلیارد دلاری که به نوعی خارج از شهر استانبول است و بر اساس برآوردی که صورت گرفته به ‌زودی یکی از بزرگ ‌ترین و پرتردد ترین فرودگاه ‌های دنیا خواهد شد و خود را به دنیا معرفی خواهد کرد، همین طور کد انحصاری فرودگاه IGA است که کد یاتا فرودگاه قرار است به IST تغییر پیدا کند.
همین طور هر چند فاز اول این فرودگاه تا ۲۹ دسامبر وارد مرحله عملیاتی کامل نخواهد شد ولی نخستین پروازهای آن از روز چهارشنبه ۳۱ اکتبر یعنی ۹ آبان امسال شروع خواهد شد و لازم است بدانید که این فرودگاه به شکلی برنامه ‌ریزی شده ‌است که به عنوان بزرگ ترین فرودگاه در دنیا با ۱۵۰ میلیون ظرفیت مسافر سالانه در اکتبر ۲۰۱۸ میلادی آغاز به کار کرد و جالب است بدانید که در مرحله توسعه آینده این فرودگاه خیلی فکر شده است به شکلی که ارتقا ظرفیت برای رسیدگی به ۲۰۰ میلیون سالانه مسافر در نظر گرفته شده ‌است و همواره بدانید که این فرودگاه بین المللی و برنامه ‌ریزی شده به علت کمبود ظرفیت موجود در فرودگاه های فعلی استانبول ساخته شده است و اینکه این سومین فرودگاه بین ‌المللی در استانبول پس از فرودگاه مهم آتاترک و فرودگاه صبیحه گوکچن است و ممکن است فرودگاه آتاترک بسته شود و یا کد IST به فرودگاه جدید استانبول انتقال پیدا کند.
و این را هم بد نیست بدانید که پیمانکار این فرودگاه شرکت ” آی ‌جی ‌ای ” می باشد و از ۶ باند پرواز، ۳ پایانه و ۱۰۰ هزار متر مربع فضای فروش ساخته شده است. درست در زمینی به مساحت ۵/۷۶ میلیون مترمربع در فاصله ۵/۳۴ کیلومتری از مرکز استانبول قرار گرفته است که جزو اتفاقات بزرگ ترکیه در سال اخیر به حساب می آید که در طول فاز اول آن برآورد شده که بیش ‌از ۹۰ مسافر در سال به بیش ‌از ۳۵۰ مقصد با بیشتر ‌از ۲۵۰ فروند هواپیما سفر می کنند و در افتتاح فازهای بعدی این فرودگاه، ظرفیت این فرودگاه قطعا به ۲۰۰ مسافر در سال خواهد رسید و تا سال ۲۰۲۸ میلادی بزرگ ترین و خاص ترین فرودگاه ترکیه به یکی از شلوغ ‌ترین فرودگاه‌ های دنیا و به قطب اتصال آفریقای شمالی، اروپا و آسیا تبدیل می شود.
نخستین پرواز روزانه فرودگاه جدید استانبول در روز چهارشنبه ۹ آبان صورت گرفته است و این شهر را به مقصد شهر آنکارا پایتخت ترکیه ترک کرد و همین طور پروازهای روزانه ‌ای به شهرهای ازمیر و آنتالیا و بعد به باکو، پایتخت آذربایجان و ارکان، پایتخت ترکیه ‌ای جمهوری شمالی قبرس انجام شد و بر اساس صحبت های گفته شده ظرف چند سال آینده این فرودگاه با افتتاح کامل همه ی فازهای عملیاتی فرودگاه بزرگ استانبول، فرودگاه آتاتورک برای انجام پروازهای تجاری تعطیل می شود.

فرودگاه جدید ترکیه

خیلی ها این سئوال در ذهنشان می آید که اسم فرودگاه به این بزرگی و زیبایی چیست؟

بدانید که درست در سخنرانی مراسم افتتاح این فرودگاه جدید، رییس ‌جمهور ترکیه نام آن را” فرودگاه استانبول” نامید و گفت که با عملیات فرودگاه استانبول، فضای هوایی اروپا ساختاری تازه ای به خود می گیرد و همین طور اردوغان در ادامه گفت که انتظار دارد از این فرودگاه برای تعداد خیلی زیادی از پروازهای میان ‌قاره ‌ای استفاده شود و توجه کنید که فرودگاه جدید استانبول سومین فرودگاه این شهر محسوب می شود که با انتقادهای بسیاری هم مواجه شد. مهمترین هایش شرایط کار بیرون از استانداردهای ایمنی از جمله این انتقادها به حساب می آید.در ادامه سعی داریم تا اطلاعات بهتری برای شما عزیزان ارائه کنیم پس با توران پارس همراه باشید. مثلا اینکه سقف ترمینال مرکزی این فرودگاه که با الگوبرداردی از سبک معماری معمار سنان در دوره عثمانی برگرفته شده است، که با داشتن مساحتی به اندازه ۱ میلیون و ۳۰۰ متر مربع بزرگ ‌ترین ترمینال فرودگاهی زیرسقف دنیا را به خود نسبت داده است.

نکته مهم دیگری که در این فرودگاه وجود دارد این است که شهر استانبول در حال‌ حاضر مرکز اصلی پروازهای ترانزیت از شرق آسیا به اروپا است و پس ‌از حوادث تروریستی سال ۲۰۱۵ میلادی استانبول، برای مقامات امنیت فرودگاه آتاتورک که یکی از پر رفت و آمد ترین فرودگاه‌ های جهان بود را با نگرانی ‌های زیادی ایجاد کرد و در حال حاضر این فرودگاه جدید این امکان را دارد که نگرانی ‌های امنیتی را به شکل کامل از بین ببرد و مهم تر اینکه به هواپیمایی ترکیش ‌ایرلاینز این اجازه را خواهد داد که با رقیب های عربی ‌اش مانند ۳ شرکت هواپیمایی بزرگ امارات، الاتحاد و قطر ایرویز و همین طور ایرلاینزهای اروپایی که منطقه اوراسیا به رقابت خود خیلی جدی تر ادامه دهد.
لازم است بدانید که پیرو ساخت این فرودگاه، کمپانی آی ‌جی ‌ای، شرکت پیمانکار فرودگاه جدید استانبول در کشور ترکیه قراردادی مبنی بر ساخت هتلی با تیم هتل‌ های زنجیره‌ ای یوتل در لندن هم امضا کرده که این یوتل جدید با طراحی زیبایی که در مجموع ۴۵۱ اتاق دارد عنوان یکی از بزرگ ‌ترین هتل ‌های فرودگاهی دنیا را از آن خود کرده است که هم توسط محدوده مرز هوایی و هم در محدوده پیش ‌از کنترل گذرنامه دسترسی به آن خیلی سهل و آسان است  همچنین فضای هتل در محدوده مرز هوایی دارای ۱۰۲ اتاق و در محدوده پیش ‌از کنترل گذرنامه دارای ۳۴۹ اتاق را در بر گرفته است و اینکه فضای هتل در محدوده پیش‌ از کنترل گذرنامه به رستوران، باشگاه ورزشی و کافی ‌شاپ و … مجهز شده است.
در آخر این را هم بدانید که مقامات ترک گفته اند که با کامل شدن فازهای بعدی، خدماتی و ساختمانی، این فرودگاه برای پذیرش ۲۰۰ میلیون مسافر درسال ۲۰۲۳ آماده می شود و پس از پایان کار تاسیساتی ۲ هزار هواپیما امکان نشست و برخواست در محوطه فرودگاه را می توانند داشته باشند و در اینجا لازم است که شرکت خدماتی معروف “ایگا” مجری طرح فرودگاه جدید در ازای داشتن ۲۵ سال مالکیت و بهره برداری از فرودگاه جدید ۲۰۶ میلیارد و ۲۰۰ میلیون یورو به دولت ترکیه پرداخت کرده است، این فرودگاه به ۲۲۸ میز کنترل گذرنامه، ۲۰ هزار صندلی انتظار و ۴۰ هزار جای پارک مجهز شده است و بعد ‌از جایگزینی با فرودگاه بین المللی قبل یعنی آتاتورک، فرودگاه جدید استانبول به قطب اصلی شرکت هواپیمایی ترکیش تبدیل خواهد شد و همین طور این شرکت هواپیمایی از استانبول به بیش ‌از ۱۱۰ کشور دنیا پرواز های گوناگونی را دارد و خیلی از گردشگران بین‌ المللی با همین پرواز به شهر آسیایی ‌اروپایی ترکیه سفر می کنند.

مطلب پیشنهادی توران پارس:فرودگاه آتاتورک

امکانات و ویژگی های فرودگاه جدید استانبول

نکته مهم در مورد فرودگاه این است که از آنجایی که استانبول در نقطه ‌ای از جهان قرار دارد که توسط هواپیما از ۲ نقطه شانگهای و نیویورک فقط ۹ ساعت فاصله دارد، بنابراین این فرودگاه جدید شگفت انگیز این شهر می ‌تواند جهان را به هم بسیار نزدیک ‌تر سازد و در پی رشد و پیشرفت این فرودگاه، کمپانی سازنده فرودگاه اصلی استانبول اعلام کرده که ۴ فاز اصلی این فرودگاه در سال ۲۰۱۸ میلادی به شکل کامل تکمیل خواهد شد و ضمنا کشور ترکیه امید دارد این فرودگاه بتواند بر صنعت گردشگری این کشور تاثیر بگذارد و ترانزیت هوایی را در مسیر ترکیه هر روز زیاد و زیادتر کند و قطعا هم این اتفاق خواهد افتاد و اینکه در فرودگاه جدید استانبول از بیشترین سطح امنیتی و جدیدترین فناوری‌ ها بکار برده شده است.

در ضمن برای نخستین بار در جهان از سامانه رادار زمینی استفاده شده و در مجموع ۹ هزار دوربین هوشمند و ۸ دوربین حس گر حرکت در پایانه ‌های مسافربری و پارکینگ ‌ها استفاده شده که در نوع خود کم نظیر هستند. در ادامه بدانید که زیر ساخت‌ های مربوط سامانه‌ های هوشمند تشخیص پلاک خودرو و تشخیص چهره یکی دیگر از قابلیت های پیشرفته فرودگاه جدید استانبول محسوب می شود.
به گزارش منابع خبری ترکیه فاز‌های دیگر این فرودگاه با توجه به زیاد شدن مسافرین و گردشگران استانبول به مرور زمان تا سال ۲۰۲۳ میلادی به شکل نهایی تکمیل می شود و بنا به طرح ساختمان فرودگاه جدید تاسیسات آن ظرفیت جابجایی سالانه ۹۰ میلیون مسافر به ۳۵۰ مسیر و ارائه خدمات به ۱۰۰ ها شرکت هواپیمایی را در جهان نیز خواهد داشت .

از امکانات دیگر این فرودگاه می توان به :

 • مجهز بودن به ۱۸ پارکینگ که گنجایش ۲۵۰ هزار اتومبیل را در خود دارد
 • ترمینال اصلی با ظرفیت مسافر از ۹۰ میلیون با مساحت ۱.۳۰۰.۰۰۰ متر مربع
 • ساختمان دوم فرودگاه با مساحت ۱۷۰.۰۰۰ متر مربع
 • ۸۸ هواپیما جت پل
 • پارکینگ داخلی با ظرفیت ۱۲.۰۰۰ ماشین
 • دو باند جدا از هم فرودگاه
 • ۸ راه موازی تاکسیوی taxiways
 • حدود ۴.۰۰۰.۰۰۰ متر مربع از صحن فضا
 • دارای یک برج کنترل ترافیک هوایی
 • سالن VIP
 • باربری و ترمینال‌های حمل و نقل هوایی عمومی و …
 • از خدمات دیگر هم می توان به سالن های نماز ، بیمارستان‌ ها ، اتاق های مجزا ، مراکز کنوانسیون هتل‌ ها و غیره آن اشاره کرد.

چگونه می توان به فرودگاه جدید استانبول دسترسی پیدا کرد؟

دسترسی به فرودگاه جدید استانبول توسط شبکه ریلی به آسانی امکان پذیر شده است. فعالیت‌ های عمرانی ۲ خط متروی گایرت تپه و هالکلی برای دسترسی راحت تر به فرودگاه جدید استانبول در حال تکمیل شدن است و مسیر گایرت تپه فرودگاه جدید در اولویت بهره برداری برای رفاه حال مسافران و عموم مردم استانبول می باشد. این را هم باید در نظر داشته باشید که فرودگاه جدید استانبول با هدف ارتقای آن به عنوان ” اصلی ترین فرودگاه جهان ” قرارداد همکاری با اتحادیه تاکسیرانی خط ۳۴ استانبول امضا کرده که در راستای این هدف استاندارد های متعدد خدمات رسانی به آن تعیین و اجرایی به زودی خواهد شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *