وبلاگ - آخرین اخبار

وضعیت شاخصهای کلان اقتصادی اقتصاد ترکیه

فعالیت های اقتصادی در بخش کشاورزی ترکیه در چهار منطقه حوزه دریای مرمره، او رتبه در سواحل غربی، مثلث آدانا – مرسین – اسکندرون در طول دریای مدیترانه و آنکارا متمرکز شده است. این مناطق شامل زیر ساخت های راه ، حمل ونقل و ارتباطات ، بسیاری از صنایع اصلی و حدود ۳۰ درصد بخش بانکداری کشور است. ترکیه در سال ۲۰۰۴ برنامه خود مبنی بر خصوصی سازی بخش وسیعی از صنایع شامل دخانیات، فراوری شکر، ارتباطات و انرژی را اعلام نموده است.

تولید ناخالص داخلی (GDP)

بین سالهای ۲۰۰۲-۱۹۹۹ تولید ناخالصی داخلی کشور به طور متوسط سالانه ۲/۹ درصد رشد داشته است. تولید ناخالصی داخلی ترکیه در سال ۲۰۰۴، ۵/ ۳۰۷میلیارد دلار بوده که دارای رشد ۸/۸ درصدی نسبت به سال قبل با ۲۳۹ میلیارد دلار می باشد و سرانه تولید ناخالص داخلی ۴۴۱۴ دلار بوده است. در سال ۲۰۰۵، نرخ رشد اقتصادی ۵/ ۴ درصد بوده است. طبق برنامه ریزی های انجام شده در طی برنامه ۵ ساله نهم ترکیه (۲۰۱۳-۲۰۰۷) رشد تولید ناخالص داخلی به طور سالانه ۷ درصد پیش بینی شده است. که در سال ۲۰۰۸ نتوانسته اند به این رقم برسند و برای سال ۲۰۰۹ رقم ۴ درصد پیش بینی شده که از نظر کارشناسان اقتصادی کشور ترکیه دسترسی به آن نیز بعید بنظر میرسد.

درآمد سرانه :

درآمد سرانه ترکیه به دنبال افزایش قابل ملاحظه تولید ناخالص داخلی رشد خوبی را تجربه کرده است و از رقم ۲۹۷۵ در سال ۲۰۰۲ به رقم ۵۸۸۲ در سال ۲۰۰۷ میرسد. این امر ناشی از افزایش تولید ناخالص داخلی از رقم ۱۸۳ به ۶۳۲ میلیدارد دلار بوده است . در صورتی که ارقام فوق به برمبنای برابری خرید مورد مقایسه قرار گیرد درآمد سرانه از ۱۹۷۷ دلار سال ۲۰۰۲ به رقم ۹۹۲۹ در سال ۲۰۰۷ افزایش می یابد. جدول زیر ارقام مربوطه را به نمایش میگذارد.

درآمد سرانه به قیمتهای قدرت خرید به دلار

قدرت خرید متوسط هر شهروند ترکیه به خوبی در حال افزایش است. و براساس برنامه نهم انتظار دارند درآمد سرانه به قیمتهای برابری خرید از رقم ۹۱۰۷ دلار در سال ۲۰۰۹ به رقم ۱۵۰۰۰ دلار در سال ۲۰۱۳ برسد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *