وبلاگ - آخرین اخبار

با وب سایت توران پارس همراه باشید تا خدمات رفاهی در کشور ترکیه را برای شما تشریح بکنیم:

برق

برق توسط یک شرکت انحصاری محلی تامین و مدیریت می شود، که منطقه به منطقه متفاوت می باشد. اما، خود برق توسط دولت تامین می شود. هیچ تامین کننده جایگزین وجود ندارد. بیشتر برق بواسطه گاز و دستگاه های توان حرارتی زغال سنگ تولید می شود. همچنین دستگاه های تولید برق بواسطه آب نیز رایج می باشد. برق هسته ای نیز روش دیگری می باشد. دستگاه های خورشیدی و بادی درحال رواج می باشند. قیمت ها به مقدار برق مصرفی شما بستگی دارد. میانگین برای یک آپارتمان دو خوابه همراه با دستگاه تهویه که از دستگاه گرمایشی گازی استفاده می کند. قبوض برق شما ماهیانه پرداخت می شوند. زمانی که برق برای شما وصل می شود پیش پرداخت وجود ندارد تعداد کمی از کارمندان شرکت برق به زبان های خارجی صحبت می کنند.

آب

منبع آب لوله کشی کل ترکیه به جز برخی مناطق دور را پوشش می دهد. آب لوله کشی برای آشامیدن سالم می باشد اما گاهی مزه شیمیایی دارند و مردم ترکیه ترجیح می دهند آب تصفیه شده یا آب معدنی بنوشند. آب تصفیه شده و آب معدنی در بیشتر اغذیه فروشی ها و سوپرمارکت ها قابل دسترس می باشد. در ترکیه روش رایج برای گرفتن آب سفارش تلفنی می باشد: بطری های آب آشامیدنی ۱۹ لیتری در بیشتر شهرها و روستاها قابل دسترس می باشد. قوانین مربوط به تامین آب لوله کشی مانند برق می باشد. هزینه آب بر حسب متر مکعب می باشد.

گاز

در ترکیه منبع گاز لوله کشی طبیعی وجود دارد. این منبع ۷۸ تا ۸۱ استان را پوشش می دهد. در برخی مناطق که خیلی گرمسیرهستند( در جنوب و غرب) یا مناطق محروم ( در جنوب وشرق) پوشش گاز لوله کشی وجود ندارد. گاز توسط دولت تامین می شود، بنابراین ارزان می باشد. درمناطقی که گاز لوله کشی وجود ندارد، و بسیاری از بخش های دیگر کشور، مردم از سیلندرهای گاز استفاده می کنند. سیلندرها در سوپرمارکت ها و فروشگاه های دیگر قابل خرید می باشند.

فاضلاب

تنها نیمی از مردم ترکیه به سیستم مناسب جمع آوری فاضلای مجهز می باشند. برخی از این سیستم ها ( باز حدود نیمی از خانه ها) سیستم های شهری می باشند. این بدین معنی ست که آنها توسط شهر یا روستایی که شما در آن زندگی می کنید تامین می شوند و براحتی با پرداخت هزینه به آنها مجهز می شوید و هزینه آنها بصورت سالانه پرداخت می شوند. هزینه فاضلاب شهری همراه با هزینه آب مصرفی شما می باشد. سیستم های دیگری ساخته شدند و با یک اشتراک یا پروژه خاصی اجرا می شوند. در این حق اشتراک، منزل شما از قبل متصل به سیستم آنها شده است و شما ملزم به پرداخت هزینه راه اندازی آنها خواهید بود و این هزینه ها جز هزینه های طبیعی اشتراک یا هزینه سرانه شما می باشد.  هزینه راه اندازی یک سیستم فاضلاب مشترک معمولا بصورت جداگانه در هزینه سرانه شما نشان داده نمی شوند. نیمی دیگر از منازل در ترکیه یا انبار فاضلاب جداگانه دارند یا متصل به یک سیستم فاضلاب می باشند که براحتی به دریا ریخته می شوند. انبار های فاضلاب کاملا قانونی می باشند و بخوبی قابل استفاده می باشند، اما مسئولیت نگهداری آنها با شماست که سرموقع مشخص آنها را تخلیه کنید. امروزه تخلیه مستقیم فاضلاب به دریا غیرقانونی می باشد و همه آنها باید جایگزین شده باشند. اما خیلی از آنها هم نشده اند. اگر منزل شما چنین سیستمی دارد شما باید هزینه جایگزین را هم پرداخت کنید،

جمع آوری ضایعات (زباله/ فضولات)

جمع آوری ضایعات ( زباله در همه جای ترکیه انجام می شود و هزینه آن همزمان با مالیات شهرداری پرداخت می شوند. این بخش کوچکی از مالیات مربوط به املاک می باشد که لازم است بصورت سالانه به اداره شهرداری محلی پرداخت بشود. این هزینه با مالیات مربوط به املاک بصورت سالانه محاسبه می شود. جمع آوری ضایعات براساس شهرداری متنوع می باشد. می تواند روزانه، هفتگی یا بین این دو انجام بشود.

بازیافت

ضایعات جمع آوری شده خانگی به روش درستی بازیافت نمی شوند. بیشتر آنها در زمین دفع می شوند. درنتیجه این کار، ترکیه یکی از بدترین روش های بازیافت در اروپا را دارد، و تنها ۲٪ از تمام ضایعات بازیافت می شوند.

تلفن

خدمات تلفن در ترکیه توسط یک شرکت اصلی فراهم می شود. (Trk Telekom) اما دیگر تامین کنندگان کابل اکنون تحت لیسانس وارد بازار شدند و از زیرساخت ترک تلکام استفاده می کنند. تا چند سال پیش، کمبود خطوط تلفن وجود داشت و شاید می شنیدید که خیلی مشکل بوجود می آمد. و شاید ماه ها طول می کشید که تلفن قطع می شد. این مسئله دیگر حقیقت ندارد. شما می توانید بصورت آنلاین تماس تلفنی برقرار کنید، با تلفن (با یک ترفند اگر تلفن نداشته باشید یا با تماس به یکی از ادارات ترک تلکام. تنها درصورتی که وسط حومه شهر زندگی کنید تقریبا ۴۸ ساعت طول می کشد تا به خط تلفن متصل بشوید. وگرنه اگر در حومه شهر باشید و خانه شما نیاز به خط تلفن جدید داشته باشد حدود هفت روز طول می کشد تا به خط تلفن متصل بشوید. تنها شماره های خاص برای اهداف خاص در ترکیه همیشه وصل می باشند: مانند خطوط تلفن آتش نشانی، آمبولانس و پلیس که همه اینها اخیرا با شماره ۱۱۲ انجام می شوند. اما، شماره های قدیمی هنوز می توانند برای کسانی که روش سنتی دوست دارند استفاده بشوند. آنها از این قرار می باشند:

  • ۱۱۵- خط اورژانسی پلیس
  • ۱۵۶- ژاندارمری ( مرکز پلیس روستایی)
  • ۱۱۰- خط اورژانسی آتش نشانی
  • ۱۱۲- خط اورژانسی آمبولانس
  • ۱۵۸- گارد ساحلی
  • ۱۲۱-خرابی تلفن

تلفن های همراه

تلفن های همراه تقریبا در تمام فروشگاه های ترکیه قابل دسترس می باشد. اپراتورهای اصلی وجود دارد که تقریبا ۴۰٪ از بزرگ ترین و قدیمی ترین این اپراتورها ترکسل می باشد. اپراتورهای دیگر ودافون (۳۸٪) و ترک تلکام (٪۱۲) می باشند. تلفن های همراه تعرفه های بالایی دارند و به استفاده شما و طول مدت قرارداد شما بستگی دارد. آنها همیشه در حال تغییر هستند که خارج از بحث اینجا می باشد. مانند بیشتر کشورها شما این حق را دارید که قرارداد ماهیانه (معمولا برای یک دوره ثابت دوساله) یا یک قرارداد پرداخت موقع مراجعه انتخاب کنید. حتی اگر شما بخواهید از تلفن همراه و شماره خارجی خود در ترکیه استفاده کنید، شما تقریبا درمی یابید که پرداخت موقع مراجعه و قرارداد با یک شرکت ترکی ایده خوبی می باشد و می توانید آن تلفن همراه را با با تلفن همیشگی خود استفاده کنید. دلیل این امر این است که هزینه تماس داخلی و بین المللی کمتر خواهد بود.

تلفن همگانی

امروزه یافتن باجه های تلفن های عمومی تقریبا غیرممکن می باشد. حدود ۵ تا ۱۰ سال است که من یکی هم ندیده ام. مانند دیگر کشورها، نسبت به تعداد افرادی که از تلفن همراه استفاده می کنند تعداد باجه های تلفن همراه کاهش یافته است. آن تعدادی هم که وجود دارند یا کارتی هستند یا سکه ای. نرخ های تماس از خط ثابت دو برابر خواهد بود.

خدمات پست

مانند کشورهای دیگر، امروزه مردم کمتر از خدمات پستی استفاده می کنند، اما هنوز در کشورهای خیلی رعیتی مهم ترین وسیله برای ارتباط می باشد. بخصوص، در مقایسه با اروپای غربی برای ارسال بسته ها شرکت های پیک کمتری وجود دارد و از خدمات پست استفاده می کنند. در ترکیه شکایاتی علیه کیفیت خدمات پستی وجود دارند: یعنی سرعت ارسال و هزینه های آن. اما بیشتر مهاجران که در ترکیه زندگی می کنند فکر می کنند حداقل بهتر از خدمات پستی کشور خودشان می باشد. در هرشهر و بسیاری از روستاها اداره پست وجود دارد.

شما می توانید تمبرها را از اداره پست تهیه کنید. هزینه پست به وزن بسته پستی بستگی دارد. هزینه پست یک نامه معمولی (تا ۱۰۰گرم) در ترکیه ۵TRY می باشد. هزینه ارسال بسته ۵۰۰ گرمی TRY ۱۵ می باشد. هزینه ارسال یک نامه معمولی از ترکیه به هرنقطه از اروپای غربی ۲۰TRY می باشد و هزینه ارسال یک بسته ۵۰۰ گرمی از ترکیه به هرنقطه از اروپای غربی TRY ۵۰ می باشد. بسته های پستی زرد رنگ هستند. بیشتر مردم شخصا و مستقیم به اداره پست می روند و بسته خود را پست می کنند. تعدادی خدمات پیک درحال رونق گرفتن است که خیلی ارزان تر از اداره پست می باشند اداره پست کمی محدود تر می باشد. پیک های ترکی (مانند Inter and Yurtici Kargo) و پیک های بین المللی (مانند FedEx and DHL) قادر خواهند بود برای شما ارسال بین المللی انجام بدهند.

اینترنت

اینترنت می تواند هم به عنوان بسته تلفی توسط ترک تلکام فراهم بشود و هم از طریق اپراتور تلفن همراه که برای شما اینترنت G3 یا G4 فراهم می کنند. هزینه یک اتصال نامحدود ترک تلکام در هر ماه حدود ۷۰TRY می باشد. بیشتر تماس های موبایل گران تر می باشند و بسته به میزان مصرف هزینه متغیر می باشد. پهنه باند اینترنت بجز در بیشتر مناطق روستایی حداقل ۲۵ مگابایت بر ثانیه می باشد و می تواند تا ۵۰ مگابایت بر ثانیه بالا برود که بستگی به محل زندگی شما دارد (هرچند یک اتصال اینترنت پر سرعت خیلی گران می باشد). میانگین سرعت دانلود در ترکیه در سال ۲۰۱۵ در استانبول ۱۶ مگابایت برثانیه بود و در دیگر شهرهای بزرگ ۱۱ مگابایت بر ثانیه بود. این هزینه در آلمان (۱۳٫۹ مگابایت بر ثانیه) و در انگلستان (۱۴٫۹ مگابایت بر ثانیه) می باشد. هم سرویس موبایل هم سرویس اینترنت معتبر می باشند. هردو سرویس زمانی که کودکان از مدرسه بر می گردند سرعت شان پایین می آید. اما در بقیه مواقع هیچ تغییری وجود ندارد.

رفاه اجتماعي مردم ترکیه چگونه است ؟

بر طبق برآورد دولت در سال ۱۹۹۸ در ربطه با رفاه اجتماعي مردم ترکیه   ۸۳ درصد از جمعيت تركيه ، زير پوشش تأمين اجتماعي دولتي و خدمات بازنشستگي قرار داشتند. كارفرمايان، حق بيمه آسيب هاي مربوط به كار، بيماري هاي شغلي و مرخصي بارداري را مي پردازند، در حالي كه حق بيمه بيماري، از كار افتادگي، بازنشستگي و بيمه عمر را كارفرما و كارمند با هم پرداخت مي كنند؛ دولت هم چنين بيمه تأمين اجتماعي را به خود اشتغالان ارائه داده و پرورشگاهها را اداره مي نمايد. انجمن هاي محلي يا سازمان هاي غيردولتي مربوط به مساجد و پيشه ها نيز به تأمين زندگي مستمندان كمك ميرسانند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *