دانشگاه های ارزان ترکیه

یکی از گزینه های مناسب دانشجویان ایرانی تحصیل در دانشگاه های برتر کشور ترکیه جهت ادامه ی تحصیل می باشد. چرا که کشور ترکیه دارای سیستم آموزشی قوی و پیشرفته ای است و دانشجویان برتر در سراسر دنیا را نیز به خود جذب کرده است. بر طبق سیاست های دولت ترکیه، دانشگاه های ترکیه حدود 350 هزار دانشجوی بین المللی پذیرش می کنند و میزبان حدود 206 موسسه آموزش عالی می باشد که برای آموزش بیش از 8 میلیون دانشجو ارائه شده است. هر ساله نام 10 دانشگاه ترکیه ای در لیست 500 دانشگاه برتر جهان قرار می گیرد و از دلایل آن می توان به آموزش با کیفیت این دانشگاه ها اشاره کرد. هم چنین ترکیه محبوبیت زیادی در میان دانشجویان خارجی دارد زیرا شرایط زندگی در ترکیه ارزان تر از سایر کشور ها بوده و دارای زیبایی های طبیعی و گردشگری می باشد که این امر برای دانشجویان بسیار جذاب می باشد. ترکیه از نظر شاخص کیفیت زندگی نسبت به سایر کشور های اروپایی رتبه ی پایین تری دارد اما از نظر هزینه ی زندگی ارزان تر می باشد. در ادامه به بررسی شهریه ها و هزینه های زندگی در ترکیه می پردازیم و هم چنین تعدادی از دانشگاه های برتر و ارزان ترکیه را به شما معرفی خواهیم کرد.

هزینه زندگی در ترکیه و شهریه دانشگاه ها

شهریه دانشگاه ها در کشور ترکیه از حدود 600 دلار تا بیش از 1500 دلار متغیر می باشد. هزینه زندگی نیز به صورت ماهیانه از 300 تا 400 دلار متغیر است و البته به نوع زندگی دانشجو بستگی دارد. دانشجویان بین المللی با دریافت بورس تحصیلی یا کار پاره وقت می توانند درصدی از این هزینه ها را پرداخت کنند. در زیر به طور کلی مبلغ شهزیه ها و هزینه ی زندگی را ذکر می کنیم.

+شهریه مقطع کارشناسی به زبان انگلیسی به صورت سالیانه : 450 تا 1500 دلار
+شهریه مقطع کارشناسی به زبان ترکی به صورت سالیانه : 240 تا 750 دلار
+شهریه مقطع کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی به صورت سالیانه : 600 تا 900 دلار
+شهریه مقطع کارشناسی ارشد به زبان ترکی به صورت سالیانه : 300 تا 600 دلار

 

+هزینه زندگی به صورت ماهیانه : 350 تا 500 دلار
+هزینه خرید کتاب و لوازم تحصیلی برای هر نیم سال تحصیلی : 100 تا 150 دلار
+هزینه بیمه سلامت به صورت سالیانه : 40 تا 70 دلار

شهریه 9 دانشگاه ارزان ترکیه طبق آخرین آمار در سال 2020

دانشگاه کادیر هاس از 15000 دلار

دانشگاه سابانجی از 15000 دلار

دانشگاه بغازیچی از 500 دلار

دانشگاه فنی خاورمیانه از 250 دلار

دانشگاه اژه از 3000 دلار

دانشگاه یاشار از 9500 دلار

دانشگاه اوسکودار از 3900 دلار

دانشگاه چانکایا از 4500 دلار

انستیتوی فناوری ازمیر از 2500 دلار

دانشگاه های ارزان کشور ترکیه

دانشگاه کادیر هاس

دانشگاه کادیر هاس یک مرکز آموزش عالی دولتی است که در شهر فاتح در استانبول قرار دارد. این دانشگاه در سال 1997 تاسیس شده است و دارای 6 دانشکده اقتصاد، هنر و طراحی، مهندسی، مدیریت و حقوق می باشد. زبان آموزشی این دانشگاه اغلب انگلیسی می باشد. هم چنین دانشگاه کادیر هاس دارای بیش از 200 دانشجوی خارجی از 40 کشور در سراسر دنیا می باشد.

دانشگاه سابانجی

دانشگاه سابانجی در سال 1994 تاسیس شده است و در لیست 500 دانشگاه برتر جهان قرار دارد. این دانشگاه آموزش را با بالاترین کیفیت و با هزینه متناسب و ارزان به دانشجویان ارائه می دهد.

دانشگاه بغازیچی

دانشگاه بغازیچی در سال 1863 در شهر استانبول تاسیس شده است. این دانشگاه در حال حاضز دارای 20000 دانشجو می باشد. زبان آموزشی این دانشگاه انگلیسی است.

دانشگاه فنی خاورمیانه

دانشگاه فنی خاورمیانه یک دانشگاه دولتی می باشد که در سال 1956 در شهر آنکارا تاسیس شده است. این دانشگاه دارای 5 دانشکده بوده و زبان آموزشی آن نیز انگلیسی می باشد.

دانشگاه اژه

دانشگاه اژه در سال 1955 تاسیس شده است و از قدیمی ترین موسسات آموزش عالی مدرن در کشور ترکیه می باشد. رشته های مختلف و زیادی همچون پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، مهندسی، علوم تربیتی، ارتباطات و … در این دانشگاه تدریس می شوند.

دانشگاه یاشار

دانشگاه یاشار در سال 2001 در شهر ازمیر تاسیس شده است. زبان آموزشی این دانشگاه نیز انگلیسی می باشد.

دانشگاه اوسکودار

دانشگاه اوسکودار در سال 2011 در شهر استانبول تاسیس شده است و در رشته های مختلفی چون علوم رفتاری، مهندسی و مطالعات ارتباطات دانشجو می پذیرد.

دانشگاه چانکایا

دانشگاه چانکایا در سال 1997 در شهر آنکارا تاسیس شده است. این دانشگاه دارای 5 دانشکده بوده و زبان آموزشی آن ترکی می باشد.

انستیتوی فناوری ازمیر

انستیتو در سال 1992 در شهر ازمیر تاسیس شده است و دارای 3 دانشکده می باشد. زبان آموزشی انستیتو انگلیسی بوده و بر روی رشته های مهندسی و علوم طبیعی تمرکز دارد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *