دانشگاه مارمارا استانبول

marmaraunilogo

نام فارسی : دانشگاه مارمارا

نام انگلیسی : Marmara University

نام ترکی : Marmara Üniversitesi

نوع دانشگاه : دولتی مورد تایید ایران

شهر : استانبول

سال تاسیس : ۱۸۸۳

تعداد دانشکده ها : ۱۴

رتبه در ترکیه : ۱۱

رتبه در جهان : ۱۰۰۱

نحوه پذیرش : قبولی در آزمون SAT یا YOS

زبان تحصیل : ترکی / انگلیسی / فرانسوی / آلمانی

شهریه دانشگاه :

  • رشته پزشکی : ۲۹۵۵۰ لیر
  • رشته دندانپزشکی : ۲۸۰۳۵ لیر

نمره قبولی در آزمون SAT :

پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی: ۱۴۰۰ به بالا

سایر رشته ها : ۱۳۰۰ به بالا

نمره قبولی در آزمون YOS :

پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی : ۹۰ به بالا

سایر رشته ها : ۷۰ به بالا

سایت دانشگاه: https://www.marmara.edu.tr/

کیفیت دانشگاه :

دانشگاه مارمارا (Marmara university) یا مرمره یکی از دانشگاه های دولتی استانبول و دومین دانشگاه بزرگ ترکیه است که در منطقه فاتیح استانبول قرار دارد.  دانشگاه دولتی مرمره یکی از قدیمی ترین مؤسسات آموزش عالی در ترکیه است که اساس تشکیل آن به قرن نوزدهم برمی گردد. دانشگاه مرمره استانبول در ۱۶ ژانویه ۱۸۸۳ توسط صبحی پاشا تحت نام کالج عالی تجارت حمیدیه تاسیس شد.

در آن زمان کالج عالی بازرگانی اولین موسسه ای بود که دروس اقتصاد و بازرگانی را تدریس می کرد. در سال ۱۸۷۷، سیزده نفر از این کالج فارغ التحصیلان شدند .با گذشت زمان به نام مدرسه ی عالی اقتصاد و بازرگانی تبدیل شد و در سال‌های بعد با تغییراتی که در ساختار مؤسسه انجام گرفت با نام آکادمی عالی اقتصاد و بازرگانی استانبول به فعالیت خود ادامه داد.
سپس در سال ۱۹۸۲، آکادمی عالی اقتصاد و بازرگانی استانبول با تایید هیئت وزیران با چند مدرسه پزشکی و دندان پزشکی ادغام شد و دانشگاه مارمارا کنونی به صورت رسمی آغاز به کار کرد. دانشگاه مرمره اولین دانشگاه چند زبانه ترکیه است که درآن رشته های دانشکده های مهندسی، پزشکی و دندان پزشکی به زبان ترکی و انگلیسی و رشته های دانشکده ی اقتصاد و علوم اداری به چهار زبان ترکی، انگلیسی، فرانسوی و آلمانی تدریس می شود.

در حال حاضر دانشگاه مارمارا با هدف بالا بردن ارزش ها و ارتقای کیفیت آموزش با رعایت استاندارد های بین المللی در زمینه های مختلف فعالیت می کند که این موضوع باعث شده در این سال ها به یکی از دانشگاه های پیشرو ترکیه تبدیل بشود. این دانشگاه اولین عضو انجمن دانشگاهی اروپا می باشد. همچنین دانشجویان فنی و مهندسی مطالعات و تحقیقات خود را از طریق ABET انجام می دهند.
دانشگاه مرمره بیش از ۵۷ هزار دانشجو و حدود ۳ هزار نفر کادر آموزشی و هیئت علمی دارد که تقریبا می توان گفت به ازای هر ۲۱ دانشجو یک استاد و دانشیار مشخص شده است. تعدادی از دانش آموختگان دانشگاه مرمره در بخش‌های اقتصادی، هنری و مخصوصاً سیاسی ترکیه دارای جایگاه ممتازی بوده‌اند از جمله این افراد می توان به رجب طیب اردوغان شهردار سابق استانبول، نخست‌وزیر سابق و رئیس‌جمهور کنونی ترکیه، کادیر توپ باش شهردار ۴ دوره اخیر استانبول، نیهات زیبکچی وزیر اقتصاد ترکیه اشاره کرد.

معرفی دانشگاه مارمارا

رشته ها و دانشکده های دانشگاه مارمارا

دانشگاه مرمره در حال حاضر دارای ۱۴ دانشکده، ۹ مدرسه ی فنی و حرفه ای و ۱۱ موسسه و  ۱۳۶ رشته کاردانی و کارشناسی است. از موسسات این دانشگاه می توان از موسسه بانکداری بیمه، موسسه نورولوژی، موسسه مطالعات پزشکی و موسسه علوم اجتماعی نام برد.

توران آکادمیدانشکده های دانشگاه مرمره و رشته هایی که درآن تدریس می شوند به شرح زیر می باشد:

• دانشکده تربیت معلم آتاتورک
دبیری رشته ها ی زبان آلمانی، جغرافیا، بیولوژی، علوم و فنون، فیزیک، زبان فرانسه، آموزش ابتدایی، انگلیسی، شیمی، ریاضی، تاریخ، علوم اجتماعی، روانشناسی، زبان و ادبیات ترکی
• مدرسه عالی بانک داری و بیمه
بانکداری، بازار سرمایه، بیمه گری
• دانشکده دندانپزشکی (آموزش به زبان انگلیسی)
• دانشکده پزشکی (انگلیسی )
• دانشکده داروسازی
• مدرسه عالی بهداشت زینب استانبول
• مامایی
• دانشکده علوم بهداشت
آموزش بهداشت، مدیریت بهداشت
• مدرسه عالی پرستاری
• دانشکده علوم پایه و ادبیات
زبان و ادبیات آلمانی، آرشیوگری، بیولوژی، فیزیک، شیمی، ریاضی، جامعه شناسی
• دانشکده حقوق
• دانشکده هنرهای زیبا
رشته های هنر، سینما و تلویزیون
• دانشکده علوم اقتصادی و اداری
اقتصاد کار و روابط صنعتی، اکونومتری، انفورماتیک (زبان آلمانی )،اقتصاد، اقتصاد (انگلیسی )،مدیریت بهره برداری، مدیریت بهره برداری (انگلیسی )،مدیریت عمومی، علوم سیاسی و روابط بین الملل (انگلیسی )
• دانشکده الهیات
الهیات، دبیری تعلیمات دینی و علم اخلاق دوره ابتدایی
• دانشکده ارتباطات
روزنامه نگاری، روابط با مردم و شناسایی، رادیو، تلویزیون و سینما
• دانشکده مهندسی
مهندسی کامپیوتر (انگلیسی )، مهندسی صنایع (انگلیسی )،مهندسی ماشین آلات (انگلیسی)،مهندسی فلزات
• دانشکده آموزشی تکنیک
دبیری کامپیوتر ، دبیری الکتریک، دبیری الکترونیک و مخابرات، دبیری انرژی، دبیری طراحی پوشاک، دبیری چاپگری، دبیری فلزات، دبیری اتومبیل سازی، دبیری نساجی

رشته ها و دانشکده های مارمارا

پردیس دانشگاه مارمارا و امکانات رفاهی ورزشی آن

دانشگاه مارمارا درای ۱۴ پردیس است که ۸ پردیس در سواحل آسیایی و ۶ پردیس بخش اروپایی استانبول واقع شده است. بزرگترین پردیس این دانشگاه Başıbüyük با مساحت ۱۸۱ ۷۵۴ و کوچکترین پردیس این دانشگاه به مساحت ۱۷۰ متر مربعی Şişli می باشد مجموع مساحت این پردیس ها به ۶۱۷.۷۸۲.۹ متر مربع می رسد.
پردیس های Bahçelievler, Beyazıt ، Nişantaşı، Sultanahmet، Şişli ، Tarabya در قسمت اروپایی و پردیس های Acıbadem، Anadoluhisarı, Bağlarbaşı، Başıbüyük، Göztepe Haydarpaşa، Kartal ، Pendik در قسمت آسیایی واقع می باشند.
دانشگاه مارمارا علاوه بر ی مرکزی که دارد، کتابخانه های مختلفی در هریک از پردیس های خود ایجاد کرده است که در دسترس کارکنان دانشگاهی و دانشجویان می باشد . این کتابخانه دارای ۲۳۱ نشریات چاپ شده ، بیش از ۲۴هزار پایان نامه تحصیلات تکمیلی، تعداد بسیاری کتاب چاپی و الکترونیکی و مجلات گوناگون می باشد. دانشجویان دانشگاه مارمارا علاوه بر ادامه تحصیل می توانند از امکانات علمی و فعالیت‌های ورزشی بهره ببرند.
پردیس های دانشگاه مارمارا خدمات و امکانات رفاهی شامل خوابگاه، زمین و سالن های ورزشی والیبال، بسکتبال، تنیس روی میز، سالن های رقص و تناسب اندام، استخر های سرباز و سرپوشیده، رستوران، آزمایشگاه، مراکز تحقیقاتی، سالن های تاتر و سینما، مراکز بهداشتی و مشاوره ای را در اختیار دانشجویان قرار می دهد. برنامه ریزی و اجرای فعالیت های ورزشی این دانشگاه توسط اداره بهداشت و ورزش انجام می پذیرد.

رنکینگ (رتبه بندی) دانشگاه مارمارا

مدرک دانشگاه مرمره از نظر وزارت بهداشت و علوم ایران دارای اعتبار است ولی به عنوان یک دانشگاه متوسط شناخته می شود. دانشگاه مارمارا به پشتوانه‌ی سابقه‌ی طولانی که در اخذ پذیرش دانشجوی بین المللی دارد توانسته به عنوان یک دانشگاه مدرن مطرح گردد. این دانشگاه در سال ۲۰۱۷ در میان دانشگاه های معتبر جهان رتبه ۸۰۱ را کسب کرد و در سال ۲۰۱۸ علاوه بر رتبه جهانی ۹۱۲، در بین بهترین دانشگاه های آسیا رتبه ۲۱۲ و عنوان شانزدهمین دانشگاه برتر ترکیه را به دست آورد.

رنکینگ دانشگاه مارمارا
پس از آن در امتیازدهی سال تحصیلی ۲۰۲۰-۲۰۱۹ دانشگاه مارمارا در میان معتبرترین دانشگاه های جهان رتبه ۱۰۰۱، در لیست بهترین دانشگاه های آسیا رتبه ۴۰۰-۳۵۱ و درمیان بهترین دانشگاه های ترکیه رتبه ۱۱ را به خود اختصاص داد. با توجه به این رتبه بندی ها، دانشگاه مارمارا یکی از دانشگاه های نسبتا خوب و معتبر ترکیه است که با گسترش روابط بین المللی خود و پذیرش دانشجو از ۷۳ کشور مختلف دنیا توانسته به عضویت سازمان دانشگاه های اروپا EUA به دست آورد. این دانشگاه با مشارکت در برنامه های مبادلاتی اراسموس ERASMUS، فارابی و مولانا به دانشجویان خود این امکان را می دهد که برای چند ترم تحصیلی در سایر دانشگاه های اروپایی به ادامه تحصیل خود بپردازند.

نحوه اخذ پذیرش دانشگاه مرمره

برای أخذ پذیرش و تحصیل در دانشگاه مرمره استانبول بایستی در آزمون YOS این دانشگاه شرکت حداقل نمره قبولی را کسب کنید. این آزمون معمولا در خرداد ماه برگزار می شود و در فروردین ماه سال بعد نتیجه آن مشخص میشود. همچنین نیاز است ترجمه ی کاملی از رزومه و آخرین مدرک تحصیلی تان را برای دانشگاه مارمارا ارسال کنید. با اینکه دانشگاه مارمارا یک دانشگاه چند زبانه است؛ اما آموزش اغلب رشته های تحصیلی آن به زبان ترکی استانبولی می باشد بنابراین قبل از شروع به تحصیل در این دانشگاه تسلط به زبان ترکی برای متقضیان ضروری ست.
همچنین علاقه مندان به ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری این دانشگاه باید مدرک آیلتس، تافل یا مدرک مشابه دیگری را به دانشگاه ارائه دهند.

برای دریافت پذیرش از طریق آزمون SAT برای رشته های پزشکی، دندان و دارو لازم است نمره حداقل ۱۴۰۰ کسب نمایید.

توران آکادمیبورسیه دانشگاه مارمارا

دانشگاه مارمارا استانبول برای کمک به تحصیل دانشجویانی که وضعیت مالی آنها نامساعد است بورسیه و خدمات رایگان غذایی و اقامتی در نظر گرفته است که در سال تحصیلی ۲۰۲۲ ظرفیت این بورسیه ها افزایش یافته است.

همین حالا مشاوره رایگان تحصیل در دانشگاه های ترکیه بگیرید!

۰ پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *