• نوع دانشگاه
  • شهر
  • رتبه دانشگاه
  • نحوه پذیرش
  • دولتی
  • قر شهر
  • رتبه 77 دانشگاه های ترکیه
  • قبولی در آزمون SAT

دانشگاه آهی اوران Ahi Evran یکی از دانشگاه های دولتی ترکیه است که در شهر قرشهر (به ترکی استانبولیKırşehir ) در ناحیه آناتولی مرکزی واقع شده است.دانشگاه آهی اوران از دانشگاه های مورد تأیید شورای تحصیلات عالی ترکیه YÖK می باشد.
تاریخچه دانشگاه کورشهیر آهی اوران به سال 1961 که تحت عنوان مدرسه ابتدایی پسرانه فعالیت می کرد، باز می گردد. این موسسه تا سال 1974 با این نام به فعالیت های خود ادامه داد، سپس در سال 1982 به مدرسه دوساله آموزش دانشگاه قاضی (Gazi University) تبدیل شد. در ادامه فعالیت این موسسه در سال 1988 به مدرسه چهار ساله و 1992 به عنوان دانشکده آموزش Kırşehir نامگذاری شد. درنهایت در تاریخ 17 مارس 2006 به اسم کنونی خود ” دانشگاه آهی اوران ” نامگذاری شد.
دانشگاه آهی اوران با فعالیت های بین المللی خود دانشجویانی با ملیت های مختلف از کشورهای آذربایجان، سوییس، آلمان، بلغارستان، قرقیزستان، فرانسه، مالزی، ترکمنستان، افغانستان، پاکستان، اتیوپی ، عراق، سوریه، تایلند، کنگو و سومالی را جذب کرده است. همچنین طی امضای تفاهم نامه ای، همکاری مشترکی میان دانشگاه آهی اوران و دانشگاه طلوع سعادت افغانستان شکل گرفته است.

دانشکده های و رشته های دانشگاه آهی اوران

دانشگاه آهی اوران دارای 9 دانشکده در مقطع لیسانس، 3 دانشکده در مقطع تحصیلات تکمیلی ومدارس حرفه ای می باشد که در 6 پردیس واقع شده است. پردیس مرکزی این دانشگاه “باغباسی” نام دارد و پردیس کاکبی، پردیس آشیک پاشا، پردیس کامان، پردیس موچر، و پردیس سیچکداگی از دیگر پردیس های دانشگاه آهی اوران می باشند.
برخی از واحدهای آکادمیک و رشته های این دانشگاه به شرح ذیل می باشند :
1. دانشکده آموزشی : دبیری علوم پایه، دبیری ریاضی دوره ابتدایی، دبیری دوره پیش دبستانی، راهنمایی و مشاوره روانشناسی، راهنما و مشاوره روانشناسی (شبانه)، دبیری ابتدایی، دبیری علوم اجتماعی، دبیری زبان ترکی
2. دانشکده فنی ادبیات : مردم شناسی، باستان شناسی، جغرافیا، فلسفه، ریاضی، زیست شناسی مولکولی و ژنتیک، تاریخ، زبان و ادبیات ترکی، زبان و ادبیات ترکی (شبانه)
3. دانشکده اقتصاد وعلوم اداری : اقتصاد، اقتصاد (شبانه)، مدیریت، علوم سیاسی و مدیریت دولتی، علوم سیاسی و مدیریت (شبانه)، روابط بین الملل، روابط بین الملل (شبانه)
4. دانشکده مهندسی معماری : مهندسی مکانیک، مهندسی مکانیک (شبانه)، مهندسی الکتریک – الکترونیک، مهندسی کامپیوتر
5. دانشکده کشاورزی : گیاهان باغچه ای، حفاظت از گیاهان، گیاهان زراعی، اقتصاد کشاورزی
6. دانشکده عالی فیزیوتراپی و توانبخشی : فیزیوتراپی و توانبخشی
7. دانشکده عالی پیراپزشکی : تربیت کودک، مامایی، پرستاری، پرستاری (شبانه)
8. دانشکده پزشکی : علوم پایه پزشکی
9. دانشکده هنرهای زیبای نشاط ارتاش : گلیم و پارچه های قدیمی، موسیقی
10. دانشکده عالی ورزش وتربیت بدنی : دبیری تربیت بدنی، آموزش سرمربیگری، مدیریت ورزش
دانشکده هایی که تا به اینجا نام بردیم همگی در مقطع لیسانس رشته های مختلف را ارائه می دهند و سه دانشکده تحصیلات تکمیلی، دانشکده تحصیلات تکمیلی علوم پزشکی، دانشکده تحصیلات تکمیلی علوم اجتماعی در مقطع کارشناسی ارشد فعالیت میکنند.

رشته دانشگاهی اهی اوران
مدارس
دانشکده تربیت بدنی و ورزش
دانشکده فیزیوتراپی و توانبخشی
دانشکده علوم کاربردی کامان
دانشکده زبانهای خارجی

مدارس حرفه ای
مدرسه حرفه ای سیچکداگی
مدرسه حرفه ای کامان
مدرسه حرفه ای موچور
آموزشگاه تخصصی بهداشت و درمان موچر
دانشکده حرفه ای خدمات بهداشتی
دانشکده حرفه ای علوم اجتماعی
دانشکده فنی و حرفه ای علوم فنی

امکانات
دانشگاه آهی اوران امکانات ورزشی، علمی و رفاهی نظیر مدرن ترین سالن های ورزشی و پرورش اندام، کتابخانه، خوابگاه، بیمارستان و سالن های غذاخوری برای دانشجویان خود تدارک دیده است.مرکز تناسب اندام واقع در دانشکده تربیت بدنی این دانشگاه از مجهزترین و به روزترین امکانات پرورش اندام برخوردار می باشد.دانشجویان آهی اوران برای سکونت خود می توانند از خوابگاه های وابسته به دانشگاه و موسسه اعتبار خوابگاه ها استفاده کنند.این دانشگاه دولتی در مرکز قره شهر 3 مرکز خوابگاهی دخترانه و 2 خوابگاه پسرانه را جهت اسکان دانشجویان مهیا کرده است علاوه بر این درهریک از مراکز کامان و موچور، 1 خوابگاه دخترانه و 1 خوابگاه پسرانه و در پردیس سیچکداگی 1 خوابگاه دخترانه وجود دارد. دانشجویانی که تمایل به استفاده از خوابگاه های دولتی در ترکیه ندارند می توانند در مرکز شهر کرشهر از امکانات خوابگاه ها و آپارتمان های خصوصی استفاده کنند.
در ابتدای سال 2014 بوتیک دانشجویی دانشگاه آهی اوران در پردیس مرکزی این دانشگاه افتتاح گردید. این بوتیک تحت نظر گروه بهداشت ، فرهنگ و ورزش فعالیت می کند و هدف آن تامین و تهیه لباس رایگان برای دانشجویان این دانشگاه می باشد. این بوتیک دانشجویی در طبقه همکف ساختمان دانشکده پزشکی واقع در پردیس باغباشی می باشد و هزینه های این بوتیک از طریق کمک مالی دانشگاه آهی اوران تامین می شود. دانشجویان می توانند با نشان دادن کارت شناسایی و ساعات کاری خود بدون پرداخت هزینه ای از امکانات این بوتیک نظیر لباس، کیف، کفش (لوازم جانبی)، تختخواب، پتو، صندلی، کمد ، ماشین لباسشویی ، تلویزیون ، جاروبرقی ، میز اداری ، فرش بهره مند شوند.
علاوه بر تمام این امکانات یک مرکز بهداشت خانواده در پردیس باغباشی به دانشجویان خدمت میکند. این مرکز بهداشت مجهز به یک آزمایشگاه می باشد که در آن نتایج تست های غربالگری بیوشیمی ، خون شناسی و بیماریهای عفونی ارزیابی می شود.

امکانات دانشگاه اهی اوران

رنکینگ دانشگاه آهی اوران

دانشگاه آهی اوران در سال 2018 موفق به کسب رتبه 5280 در بین بهترین دانشگاه های جهان شد و از میان بهترین دانشگاه های ترکیه به رتبه 95 دست یافت. این دانشگاه در سال تحصیلی 2020 با 22 درصد رشد، رتبه جهانی 3601 را به دست آورد و از بین بهترین دانشگاه های ترکیه رتبه 77 را به خود اختصاص داده است.

نحوه أخذ پذیرش از دانشگاه Ahi Evran برای سال تحصیلی 2021 – 2020

افراد متقاضی به ادامه تحصیل در دانشگاه آهی اوران ترکیه می توانند از دو طریق جهت اخذ پذیرش این دانشگاه اقدام کنند. متقاضیان بومی ملزم به شرکت در آزمون ورودی این دانشگاه می باشند. اما متقاضیان خارجی جهت اخذ پذیرش دانشگاه آهی اوران باید در آزمون های SAT ، GRE و GMATشرکت کنند وحداقل نمره ی بالای 1250در آزمون SAT ، نمره بالای 1600 در آزمونGRE و نمره بالای 600 در آزمون GMAT را کسب نمایند تا به عنوان دانشجویان بین المللی دانشگاه آهی اوران پذیرش شوند.
اگر شما هم برای ادامه تحصیل در ترکیه دانشگاه آهی اوران را انتخاب کرده اید بهتر است بدانید که این دانشگاه با عضویت در برنامه های اراسموس پلاس Erasmus+، مولانا و فارابی به مبادله دانشجو با دانشگاه های اتحادیه اروپا می پردازد، بنابراین شما می توانید چند ترم از تحصیلات خود را در دانشگاه های معتبر اروپا سپری نمایید .

همین حالا مشاوره رایگان تحصیل در دانشگاه های ترکیه بگیرید!

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *