حمل و نقل ترکیه

ترکیه در دل خود ،آنکارا پایتخت بزرگ و محبوبی را دارد.بنابر این منحصرا از حمل و نقل قوی تر و کارآمد تری بر خوردار است به طور مثال اتوبوس ها در دو نوع فعالیت دارند یکی که توسط دولت مدیریت می شود به نام Ego و دیگری که تحت مدیریت شرکت خصوصی اوهو õho فعالیت میکند.

اتوبوس های õho آبی و Ego سفید هستند که در صورت نیاز به صورت الکترونیکی پرداخت می شود.

نکته ای که در استفاده ی اتوبوس ها مورد نظر است،این است که هیچ تابلو راهنما و حتی اعلان صوتی وجود ندارد و مسیر و ایستگاه اتوبوس ها را باید در سایت Ego یافت.

اما مترو آنکارا در دو خط فعالیت دارد که هر دو به دولت ترکیه متعلق است که در مسیر غرب به شرق و شمال به جنوب کشیده شده اند و اکنون دارای ۴۰ خط و ۴۵ ایستگاه است.

برای استفاده از قطار در آنکارا، تنها برای رفتن به حومه شهر آنکارا از آن استفاده میکنند.این قطار کاملا دولتی بوده و بلیط آن را تنها میتوان نقدا خریداری کرد.

و اما در حومه شهر تاکسی و خودرو های زرد رنگی وجود دارد که در همه جا در دسترس عموم قرار دارند.مبلغ دریافتی تاکسی ها به وسیله تاکسی متر محاسبه می شود و بهتر است از قبل با مسیر آشنایی داشت تا مورد سواستفاده ی تاکسیرانان در مواجه به توریست ها قرار نگیرید.بیشتر رانندگان ترکیه با زبان انگلیسی آشنایی دارند اما ممکن است تظاهر به ندانستن بکنند.

اغلب تاکسی های میان راه منصف ترند‌. هم چنین قانونا باید روی بدنه ی خودروهای تاکسی،حرف بزرگ T حک شده باشد.

حمل و نقل بین المللی و فرودگاه آنکارا در ۳۵ کیلومتری این شهر واقع شده که با قطار می توان رفت و آمد داشت.فرودگاه بسیار بزرگ و پهناور با دو باند پرواز ساخته شده و از بتن کامپوزیت تشکیل شده است.در این میان فرودگاه بوگا که عنوان بهترین فرودگاه از نظر کیفیت و خدمت رسانی را دارد،امروزه پس از فرودگاه آتاتورک و آنتالیا از بهترین ها به حساب می آید.