وبلاگ - آخرین اخبار

نام کشور و موقعیت قاره ای

نام کشور جمهوری ترکیه است که در مجاورت مرزهای غربی آسیا در همسایگی ایران قرار دارد ترکیه (که قبلا آناتولی یا آسیای صغیر نامیده می شد) بعنوان همسایه غربی ایران سرزمینی در جنوب غربی آسیا و جنوب شرقی آسیا واقع شده است و بین۵ /۳۶ و ۴۲ درجه عرض شمالی و ۲۶ تا ۴۵ درجه طول شرقی در نیمکره شمالی قرار گرفته است. سرزمین ترکیه تقریبا شبیه مستطیلی است که طول آن از شرق تا غرب حدود ۱۶۶۰ کیلومتر و عرض آن بطور متوسط ۵۵۰ کیلومتر می باشد.

جغرافیای طبیعی

موقعیت خاص جغرافیائی ترکیه موجب شده است که این کشور از موقعیت استراتژیکی برخوردار باشد و همانند پلی در منطقه مهم و استراتژیکی بالکان و خاورمیانه را به یکدیگر متصل می کند. وجود نفت در خاورمیانه و بحرانهای متعدد در این منطقه موجب افزایش اهمیت ترکیه گشته و از طرفی نزدیکی این کشور به دریای سیاه اژه؛ مدیترانه وجود دو تنگه مهم بسفر و داردانل باعث شده کالاهای مصرفی اروپائی از طریق ترکیه و خاورمیانه ارسال شود به همین دلیل راههای ارتباطی کشور توسعه و گسترش یافته است.

مطالب پیشنهادی توران پارس : مساحت ترکیه و نسبت آن با مساحت ایران

 پایتخت ترکیه و شهر های مهم آن

پایتخت ترکیه شهر آنکارا می باشد که بین ۳۹ و ۵۶ درجه شمالی و ۳۲ و ۵۲ درجه شرقی قرار دارد و از شهرهای مهم آن می توان از استانبول از میر ؛ آدانا ؛ بورسا ؛ ارزروم ؛ قونیه؛ آنتالیا ؛ اورفا ؛ وان و غیره نام برد.

استانبول و تکیر داغ در قسمت اروپائی ترکیه و زونگلوداک ؛ سینوپ و طرابوزان در بخش آسیائی از بنادر مهم ترکیه محسوب می شوند بنادر در ساحل دریای سیاه ؛ مرسین و آلانیا و انطاکیه در ساحل دریای مرمره؛ ازمیر آنتالیا در ساحل دریای مدیترانه و ایوالیک در ساحل دریای اژه از دیگر بنادر ترکیه می باشند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *