وبلاگ - آخرین اخبار

با توران پارس همراه باشید تا ۲۲ جاذبه گردشگری شهر آنکارا را به شما معرفی بکنیم:

۱- ارگ آنکارا

ارگ آنکارا یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری آنکارا می باشد. زیر بنای ارگ آنکارا توسط غلاطیه ایها بر روی یک رخنمون گدازه مهم بنا شد و توسط رومی ها تکمیل شد. رومی های شرقی و سلجوقی ها بازسازی ها و الحاقاتی را انجام دادند. ناحیه اطراف و داخل ارگ که قدیمی ترین بخش آنکارا است و حاوی بسیاری از نمونه های ظریف معماری سنتی است. همچنین نواحی سر سبزی برای استراحت وجود دارند. منطقه آنکارا در زمان هاتی ها و هیتی ها حدود ۲۰۰۰ سال قبل از میلاد، مهد شراب بوده است. بسیاری از خانه های باز سازی شده سنتی ترکیه در محوطه ارگ با تبدیل شدن به رستوران هایی که غذاهای محلی و بین المللی و شراب سرو می کنند، زندگی جدیدی را پیدا کرده اند.

 

۲- کوه الما داغ

از تفریحات زمستانی آنکارا، کوه الما داغ (با ارتفاع ۱۸۵۵ متر)، در ۲۳ کیلومتری شرق آنکارا ست؛ که از بیشتر مناطق شهر قابل مشاهده است. اولین بارش برف بر روی کوه، خبر از آغاز زمستان و شروع فصل اسکی و ورزش های زمستانی ترکیه میدهد، که می توان از انجام آن ها در این مرکز تفریحی دلپذیر لذت برد.

 

۳- چشمه های گرم آب معدنی

شش چشمه گرم آب معدنی در آنکارا وجود دارند، کیزیلجا حامام کاپلیجا در ۸۰ کیلومتری به سمت شمال، هایمانا کاپلیجا در ۷۲ کیلومتری به سمت جنوب و به سمت شمال غرب در ۵۷ ، ۸۵ ، ۳۰ و ۸۰ کیلومتری به ترتیب آیاش کاپلیجا، دوتلو کاپلیجا، ملیک شاه در چوبوک و مالیکوی در پولاتلی. حمام های آب گرم دارای ویژگی های سودمندی بوده و البته لذت بخش هستند.

۴- پارک جنگلی آتاتورک

پارک جنگلی آتاتورک، یکی از مراکز تفریحی بسیار مهم در آنکارا تلقی میشود و دارای باغ وحش، چایخانه و محلهایی برای پیک نیک، می باشد و محصولات متنوعی نیزدر این پارک ترکیه تولید میکند. بسیاری از تفریحات آنکارا در حومه شهر قرار دارند و وسایل نقلیه عمومی برای دسترسی به آنها وجود دارد . برای این پارک اتوبوس، مینی بوس و قطار وجود دارد.

 

۵- مسجد حاجی بایرام

یکی دیگر از ۲۲ جاذبه های گردشگری آنکارا مسجد حاجی بایرام است. حاجی بایرام آنکارا بعد از معبد آگوستوس در محله اولوس قرار دارد و در اصل در سال ۱۴۲۷ ساخته شده و در کنار آرامگاه صوفی نامدار حاجی بایرام ولی بنیان گذار فرقه بایرامی واقع شده است. این مسجد توسط معمار سینان در قرن ۱۶ و توسط یکی از نوه های حاجی بایرام ولی در سال ۱۷۱۴ ساخته شده است. امروز این مسجد مشخصات مساجد قرن ۱۷ و ۱۸ را نشان می دهد. این مسجد از آجر و قطعات سبز رنگ ساخته شده در حال حاضر این مسجد برای مراسم رسمی و غیر رسمی استفاده می شود و غالبا عروس و دامادهای جوان از آن دیدار می کنند. مقبره حاجی بایرام در جنب محراب ساخته شده و این نمونه مقبره قرن پانزدهم است.

 ۶- موزه رادیو و تلویزیون

در موزه رادیو و تلویزیون ترکیه TRT آثار و ادوات مربوط به دوران آغازین فعالیت رادیو در ترکیه از جمله گرامافون ها و رادیو های قدیمی به نمایش گذاشته شده است. این موزه در ساختمان مرکزی هیات مدیره رادیو و تلویزیون ترکیه در منطقه اورن واقع شده است. موزه رادیو و تلویزیون روزهای دوشنبه، چهارشنبه و جمعه از ۱۱ صبح تا ساعت ۱۵ باز است.

 

بنای آنت کابیر Anıtkabir

آن تکابیر به معنی قبر یادمانی یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری آنکارا، محل دفن مصطفی کمال آتاترک، بنیان گذار جمهوری ترکیه است. در بخش هدایای آن یک شمشیری با نشان پادشاهی ایران به چشم می خورد که هدیه رضا شاه پهلوی به آتاترک است و همچنین پرتره ای از رضا شاه که به اولین رئیس جمهور ترکیه آتاترک تقدیم کرده است. آنیت کبیر شامل بخش های مختلف می باشد. بخش های این یادمان عبارتند از: اصلانلی یول(جاده شیرها)، میدان مراسم، مزار آتاترک، کتابخانه و اتاق های مختلف که به نام های مختلف نامیده شده اند. برای بازدید از آنیت کبیر می توان از متروی خط آنکارا استفاده کرده و در ایستگاه تاندوغان پیاده شد.

منطقه اینجک Enjek

اینجک یکی دیگر از ۲۲ مکان دیدنی شهر آنکارا است که در ۱۵ کیلومتری جنوب غرب آنکارا، با درختان میوه، مناطق سرسبز و جایگاه های جالب پیک نیک خود، ناحیه مورد علاقه ساکنان آنکارا برای استراحت است و توجه گردشگران ترکیه را نیز به خود جلب کرده است.

 معبد تاریخی در گاوورکالسی Gavur Kalesi

از دیدنی های آنکارا که بیشتر مود توجه تاریخ نگاران است، معبد گاوورکالسی می باشد. گاوورکالسی در ۶۰ کیلومتری از سمت آنکارا برروی بزرگراه هایمانا نزدیک دره کوی، بقایای یک معبد رو باز مربوط به هیتی ها، یک مقبره و دو نقش برجسته از خدایان هیتی مشاهده می شوند.

مسجد کوکاتپه Kocatepe Mosque

مسجد کوکاتپه آنکارا از جدیدترین و بزرگترین مساجد این شهر می باشد که در ابتدای شهر جدید واقع شده است. مسجدی به سبک عثمانیها که در سال۱۹۸۷ کامل شد و با طاو مرمر، پنجره هایی با شیشه های رنگی، کاشی هایتزئینی و چلچراغ کریستالی بسیار بزرگ تزئین شده است. غرفه هایی که در میان این مسجد وجود دارد؛ همانند مسجدالنبی در مدینه می باشد که در سال ۱۹۹۳ از سوی شاه محمد عبدالعزیز عربستان سعودی به رئیس جمهور دمیرال اهدا شد.

 مسجد ینی جناب احمد Yeni Mosque Cenab Ahmet

بزرگترین مسجد عثمانی ها در آنکارا که به وسیله معمار سینان معروف در قرن۱۶ بر پا شد، مسجد ینی جناب احمد است. منبر و محراب این مسجد از جنس مرمر سفید بوده و خود مسجد ساخته شده از سنگ آنکارا (سنگ سماق قرمز) می باشد که نمونه ای از یک دست ساخت بسیار ظریف است.

مسجد لیونزدن (اصلان خان) Lion’s Den Mosque

این مسجد نمونه دیگری از معماریهای سلجوقیان با الوان سرامیکی میباشد که پس از حکاکی مجسمه های شیر در داخل دیوار آن، به این نام (لیونز دن) خوانده شد. ردیف های ستون های چوبی آن کمی غیرطبیعی به نظر می رسد.

پارک شادی سنسلیک Senselik Park

این مرکز تفریحی بسیار محبوب است و در بین ایستگاه قطار و ساختمان اپرا آنکارا، قرار دارد. در تابستانها، پارک شادی، مغازه های اغذیه فروشی، محصولات نمایشی، یک استخر بزرگ همراه با قایقهای پارویی، رستوران ها، چایخانه ها و تفریحات بسیار زیاد دیگری وجود دارد. تمامی این تسهیلات از ماه اردیبهشت تا مهر باز می باشد.

 سد بایندر Bayindir Dam

سد بایندر در بزرگراه سامسون در ۱۲ کیلومتری آنکارا واقع است. با زیبایی طبیعی، چایخانه، محل کمپ زدن و استخر شنا، این مکان به محلی محبوب برای خارجیان و افراد محلی درآمده است. اتوبوس و مینی بوس برای رفتن به این محل مهیا است.

 ستون ژولیون Jolyon column

این ستون واقع در اولوس در ۳۶۲ بعد از میاد احتمالا برای بزرگ داشت یک ملاقات از طرف امپراتور روم بر پا شد. این ستون ۱۵ متر ارتفاع دارد و دارای یک دکوراسیون برگی مرسوم بر روی سرستون خود است.

 سد کوباک Kubiak

مناطق جنگلی اطراف این سد که در ۱۲ کیلومتری آنکارا واقع است، دارای محل هایی برای پیک نیک، رستوران های کوچک، چایخانه و جایی برای ها کی میباشد. این مکان محلی بسیار زیبایی است تا با اتومبیل در آن دور بزنید. اتوبوس شهری نیز برای تردد در این محل وجود دارد.

منطقه گلباسی Glbasy

منطقه گلباسی آنکارا در ۲۵ کیلومتری جنوب غربی آنکارا در آزاد راه کنیا و در ساحل دریاچه موگان واقع شده، دارای رستوران، کافه، چایخانه و ساحل دریاچه است که گرمای تابستان را قابل تحمل میکند، به خصوص استخر شنایی که در کنار دریاچه قرار دارد، مکان بسیار مناسبی جهت قایق سواری است. اتوبوس های شهری، نقل و انتقال بسیار خوبی را برای این محل فراهم می آورند.

 موزه نقاشی Painting Museum

موزه نقاشی و مجسمه سازی در نزدیکی موزه فرهنگ قرار دارد، که مجموعه غنی از هنر ترک متعلق به اواخر قرن ۱۹ تا به امروز را در خود جای می دهد. در این موزه همچنین گالری هایی برای نمایش آثار مهمان وجود دارد. موزه نقاشی همه روزه غیر از روزهای دوشنبه باز است. موزه های ترکیه گنجینه ای از تاریخ این کشور را در خود جا داده اند.

 موزه هوانوردی Aviation Museum

یکی دیگر از جاذبه های گردشگری آنکارا موزه هوانوردی در منطقه اتیمسگوت است که در آن مدل های کوچک و بزرگ هواپیما ها و همینطور عکس های هوایی به نمایش گذاشته شده است. این موزه آنکارا همه روزه غیر از روزهای دوشنبه و سه شنبه باز است و در ترکیه بازدیدکنندگان زیادی دارد.

 موزه جمهوریت Ankara Museum of Republic

شهر زیبای آنکارا همواره مورد توجه گردشگران بوده است. از دیدنی های آنکارا موزه جمهوریت است که در این موزه اسناد مهم مربوط به آغاز قیام جمهوری خواهی ترکیه به نمایش گذاشته شده است در نزدیکی موزه جنگ آزادیبخش و در محل دومین ساختمان پارلمان ترکیه قرار گرفته است.این موزه غیر یکی از موزه های ترکیه ست و در روزهای دوشنبه و تعطیات مذهبی و ملی از ساعت ۱۳:۳۰ تا ۱۵ باز است.

معبد آ گوستوس و روم The Temple of Augustus and Rome

این مکان در ناحیه پولوس و در مجاورت مسجد حاجی بایرام آنکارا قرار گرفته است. معبد آ گوستوس و روم آنکارا بعد از فتح آناتولی مرکزی توسط امپراتوری روم، در قرن قبل از میاد ساخته و آنکی رانوم Ancyranum Monumentum نیز نامیده می شود. در قرن دوم، رومی ها آن را گسترش دادند و در قرن پنجم توسط بیزانسی ها به کلیسا تبدیل شد. در سفر خود به ترکیه حتما از این مکان دیدن کنید و لذت ببرید.

موزه مجسمه سازی و نقاشی State Art and Sculpture Museum

یکی دیگر از جاذبه های گردشگری آنکارا موزه نقاشی و مجسمه سازی که به فاصله کمی ازموزه فرهنگ شناسی آنکارا قرار گرفته، اشاره کرد. این موزه یک مجموعه غنی از هنر اصیل ترک از اواخر قرن ۱۹ تا امروز را در خود جای می دهد و گالری های متعددی برای نمایش به مهمان وجود دارد. موزه آنکارا همه روزه غیر از دوشنبه ها باز است و آماده بازدید علاقمندان می باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *