وبلاگ - آخرین اخبار

ترکیه بزرگترین تولید کننده و صادر کننده محصولات کشاورزی در خاور نزدیک و منطقه آفریقای شمالی است و علیرغم کسری کلی تجاری، تراز تجاری این بخش مثبت بوده است. آزادسازی تجاری و افزایش تقاضا در منطقه ، سیر صعودی صادرات کشاورزی را به دنبال داشته است. ترکیه از منابع کشاورزی فراوان و بالقوه برخوردار است. در گذشته تصدی دولت در بخش کشاورزی از طریق ثبات قیمت ها، سوبسید، حمایت از واردات، سوبسید صادراتی و اخذ مالیات بوده است. از ابتدای اجرای اولین برنامه تنظیم ساختاری در دهه ۱۹۸۰، این کشور دست به اصلاحات ساختاری با هدف خصوصی سازی بازار، کاهش سوبسیدهای کشاورزی، رفع موانع تجاری و ایجاد زمینه ورود ترکیه به اقتصاد جهانی نموده است.

برنامه تنظیم ساختاری ترکیه منجر به بهبود وضعیت رقابتی صادرات محصولات کشاورزی و افزایش حجم تجارت از سال ۱۹۸۰ تا ۲۰۰۰ با میانگین رشد سالیانه ۳٪ گردیده است.

محصولات نباتی شاخص ترین محصولات کشاورزی ترکیه محسوب می شوند که شامل میوه های تازه و سبزیجات ، حبوبات ، گیاهان لپه دار ، گیاهان صنعتی و علوفه است. در این گروه بعلت مزیت برخورداری ترکیه از تنوع اکولوژیکی برای تولید انواع محصولات، میوه های تازه و سبزیجات اساس محصولات نباتی را تشکیل می دهد.

پیشنهاد توران پارس: تجارت بین المللی کشور ترکیه با کشورهای دیگر چگونه است؟

ادامه تولید و صادرات ترکیه :این بخش علاوه بر تنوع ، از کمیت تولیدی بسیار زیاد بالغ بر حدود ۱۳ میلیون تن میوه و ۲۹ میلیون تن سبزیجات برخوردار است. در بین انواع سبزیجات، گوجه فرنگی با تولیدی حدود ۵/۸ میلیون تن بیشترین میزان تولید را دارد. در گروه گیاهان لپه دار نیز ترکیه یکی از بزرگترین تولید کنندگان است. از دیگر عمده تولیدات این کشور گندم و تنباکوی نوع آسیایی است که از سنتی ترین محصولات صادراتی این کشور به شمار می رود.

دانه های خوراکی و میوه های خشک چون فندق، پسته، کشمش، زرد آلو خشک و انجیر خشک از شاخص ترین صادرات این کشور محسوب می شوند. همچنین رب گوجه فرنگی، دانه های روغنی، شیرینیجات همانند بیسکویت، نان و ماکارونی از دیگر کالاهای صادراتی می باشند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *