وبلاگ - آخرین اخبار
اقامت ترکیه از طریق خرید ملک

با چند تفاوت ساده گردشگری در ایران و ترکیه بیشتر آشنا شوید:

دیگر خیلی از شهرهای ترکیه مانند کوش آداسی و استانبول و ازمیر و آنتالیا برای بسیاری از ما ایرانی‌ها غربت به حساب نمی آید. نه تور لیدر احتیاج داریم نه راهنما. حتی تسلط آن چنانی به زبان انگلیسی یا ترکی استانبولی هم لازم نخواهد بود. برای گذراندن چند روز خوب در شهر بزرگ و توریستی مانند استانبول همان چند صفحه زبان دوران تحصیل هم کافیست.
در هر صورت موج‌های سهمگین کودتا در این کشور فروکش کرده است و تورهایی که تقریباً تعطیل بودند و هیچ مسافری به ترکیه نمی رفت، حالا باز شده اند و حسابی مشغول کار هستند.
اینجا استانبول است؛ شهری که می توان گفت هیچ کاری در آن دشوار نیست. به خصوص برای گردشگران. نه سخت، نه زمان‌بر است. همه جا نقشه‌های کوچک و بزرگ شهر در دسترس می باشد. نقشه همه شهر، امکاناتش، جاذبه‌هایش و وسیله های دسترسی‌اش را می توانید به سادگی در اختیار داشته باشید. در ایستگاه‌های مترو و اتوبوس و تراموا هم خبری از صف‌های طولانی برای خرید بلیت یا رسیدن قطار و اتوبوس نیست. همین طور در هر ایستگاه می‌توانید از دستگاه‌های خودکار، کارت رفت و آمد خریداری کنید یا آن را شارژ نمایید. یک کارت برای هر نوع وسیله حمل و نقل عمومی؛ مترو، اتوبوس، تراموا حتی کشتی یا قطارهای بین شهری. در مترو فاصله قطارها خیلی کم است و هر شخصی برای رسیدن به صندلی خالی، با مشکلی مواجه نمی شود. مهم‌تر اینکه تمام مناطق تاریخی و تفریحی، مراکز خرید و خیابان‌های تجاری و حتی بندرگاه‌ها و اسکله‌ ها قطعاً یک ایستگاه مترو دارند و شما می‌توانید در هر زمانی از شبانه روز با خرید یک کارت کوچک همه ی شهر را با مترو بگردید.
ایستگاه‌ها طوری ساخته شده‌اند که از مهم ترین جاذبه آن خیابان یا محله سر می توانید سردر بیاورید. بسیاری از پاساژهای بزرگ یک در خروجی به داخل مترو دارند و می توان گفت هیچ جایی در استانبول نیست که یکی از درهای آن به نزدیک‌ترین ایستگاه وسایل حمل و نقل عمومی خاتمه پیدا کند.
بگذریم از اینکه گشت شبانه در تهران یا شهرهای توریستی اصفهان و یزد و شیراز نه فقط برای یک توریست خارجی بلکه برای خود شهروندان هم غیر ممکن است ولی آیا لااقل نقشه جاذبه‌های گردشگری و سریع‌ترین و مناسب ترین راه دسترسی به آن ها را در ایستگاه‌های مترو یا اتوبوس خودمان مشاهده کرده اید؟ برای مثال نزدیک‌ترین و مناسب ترین راه رسیدن به کاخ سعد آباد، موزه آبگینه یا برج میلاد کدام می باشد؟ موزه زمان که یکی از بهترین گنجینه‌های ساعت جهان است، کجاست؟ چنان چه یک توریست بخت برگشته آلمانی در میدان ۷ تیر به شما رسید و گفت قصد دارم به میدان مشق بروم، شما به عنوان یک شهروند تهرانی کدام مسیر را توصیه می‌کنید؟ ببخشید خجالت می‌کشم سئوال اصلاً می‌دانید میدان مشق در کجا قرار دارد؟ آیا تا به حال به گوشتان خورده است که اپراتورهای مترو اسم یک ایستگاه را به زبان انگلیسی بگویند؟ به طور حتم نه. اما تقریباً هر روز به گوشتان خورده است که ایستگاه طالقانی را مولوی و ایستگاه ترمینال جنوب را تجریش می گویند. روی نقشه‌های دیواری مترو هم اسم انگلیسی ایستگاه‌ها چنان ریز تایپ شده که هرکسی نمی تواند آن را پیدا کند.


ور ایز تویلت؟ جمله‌ای که با تمام سادگی‌اش در استانبول استفاده ای ندارد. از همان اول ورود به فرودگاه بین‌المللی آتا ترک تا هر نقطه‌ای از شهر، هر جا که باشید؛ مرکز خرید، فروشگاه، رستوران، ایستگاه کشتی یا حتی وسط کوچه و خیابان، فقط کافیست سر بچرخانید و تصویر ۲ آدمک معروف خانم و آقا را دنبال نمایید. البته اول تصور می کنید که اشتباهی شده است؛ یک لابی بزرگ مجهز به روشویی و آینه، سکوی آرایش و پیرایش، محل شیر دادن و استراحت و تعویض پوشک کودک، انواع خشک کن‌های دست و دستمال‌های کاغذی سرپوش‌دار بدون آنکه مرطوب یا آلوده شوند، دستمال‌ های مرطوب، مایع ‌های دستشویی مناسب و خوشبو و البته برخی جاها بدرقه مشتری با ادکلن. در صورتی که به فرض محال آدمک ‌ها به چشم‌تان نیامد، می‌توانید با استشمام رایحه خوشبوترین عطرهایی که سراغ دارید، توالت را پیدا نمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *