ترکیه را بشناسیم

کشور ترکیه را
بهتر بشـــناسید!

ترکیه (Turkey) از کشورهای منطقه اوراسیا به شمار می آید و بخش بزرگ‌ تر آن در غرب آسیا و بخش کوچک‌تر در جنوب شرقی اروپا واقع شده است. مساحت این کشور معادل ۷۸۳ هزار و ۳۶۰ کیلومتر مربع، سی و ششمین کشور بزرگ جهان و با جمعیتی حدود ۸۰ میلیون و ۸۱۰ هزار نفر، شانزدهمین کشور پر جمعیت جهان می باشد.. ترکیه از شمال غربی با یونان و بلغارستان، از شمال شرقی با گرجستان، از شرق با ارمنستان، جمهوری خودمختار نخجوان و ایران و از جنوب با عراق و سوریه مرز مشترک زمینی دارد و از غرب با دریای اژه، از شمال با دریای سیاه و از جنوب با دریای مدیترانه همسایه است. پایتخت ترکیه، آنکارا نام دارد و از شهرهای مهم آن می‌توان به استانبول، ازمیر، بورسا، آدانا، آنتالیا، قونیه و غازی عینتاب اشاره کرد.

زبان رسمی کشور، ترکی استانبولی است و زبان‌های کرمانج و کردی نیز در برخی نواحی رواج دارد. دین اکثر ساکنان کشور را با ۸۳٪ اسلام شامل می‌شود و بعد از آن مسیحیت با دو درصد قرار گرفته است. نوع حکومت ترکیه، جمهوری متمرکز به شمار می‌رود و دولت از قوای مجزا از هم تشکیل شده است. واحد رسمی پول نیز لیره (₺) نام دارد.

ترک‌های اولیه در جنوب سیبری زندگی می‌کردند و بعدها به سوی غرب و جنوب مهاجرت کرده و پراکنده شدند. تا قبل از قرن ششم میلادی، این مردم اقوامی بدوی بودند و به صورت پراکنده در آسیای مرکزی زندگی می‌کردند. آنها با اسامی قبیله‌ای خود شناخته می‌شدند. گاه چند قبیله دور هم گرد آمده و مهاجرت می‌کردند و گاه با انتخاب رهبری از میان خود به سرزمین‌های همسایه حمله می‌کردند.

کشور ترکیه در گذشته به‌ عنوان پایتخت شرقی امپراطوری رم شناخته می‌شد. صنعت گردشگری ترکیه و بناهای باستانی زیبای آن، اصلی‌ترین دلیل گردشگران برای سفر به این کشور محسوب می‌شود، در ادامه با آثار باستانی و بناهای این کشور آشنا خواهیم شد.

اگر قصد سفر به ترکیه را داشته باشید یکی از مهمترین تصمیمات شما قبل از سفر انتخاب محل سکونت می باشد، اگر سکونت شما بصورت موقت باشد معمولات بسمت رزرو هتل و یا مسافرخانه میروید، در این بخش معروفترین و معتبرترین هتل های ترکیه آورده شده است و به شما کمک می کند با شناخت انتخاب درست تری داشته باشید.

برای خرید در ترکیه به سراغ هایپر مارکت و یا فروشگاه های معتبر بروید تا لذت خرید در کشور ترکیه را تجربه کنید، شناخت قبل از اینکه به ترکیه بروید به شما کمک می کند تا حساب شده تر از زمان حضورتان در ترکیه بهره بگیرید.

ترکیه در دل خود ،آنکارا پایتخت بزرگ و محبوبی را دارد.بنابر این منحصرا از حمل و نقل قوی تر و کارآمد تری بر خوردار است به طور مثال اتوبوس ها در دو نوع فعالیت دارند یکی که توسط دولت مدیریت می شود به نام Ego و دیگری که تحت مدیریت شرکت خصوصی اوهو õho فعالیت میکند. اتوبوس های õho آبی و Ego سفید هستند که در صورت نیاز به صورت الکترونیکی پرداخت می شود.

هنگام ملاقات با دیگران در ترکیه باید خیلی محکم دست دهید؛ اما هنگام خداحافظی لزومی به دست دادن نیست، هرچند که گاهی اوقات انجام می‌شود. دوستان و بستگان معمولا با یک یا دو بوسه بر صورت با هم احوالپرسی می‌کنند و هنگام برخورد با افراد سالخورده، دست راست او را می‌بوسند و بعد پیشانی‌شان را روی دست او می‌گذارند تا احترام خود را به وی ابراز کنند.

ترکیه از معدود کشورهایی است که خرید یا اجاره مسکن در آن فراوان، متنوع و آسان می باشد. هزینه زندگی در منزل یا خوابگاه های ترکیه با توجه به شهر محل زندگی متفاوت است. البته در هر شهر نیز با توجه به محل دقیق منزل یا خوابگاه و یا نوع امکانات خوابگاه و خدمات آن و نیز مبله بودن یا نبودن منزل متفاوت است.