وبلاگ - آخرین اخبار
تاریخچه استانبول

تاریخچه استانبول از امپراطوری روم تا عثمانی ها و ترکیه کنونی

استانبول ترکیه بعنوان پایتخت پایتخت ها، ابتدا پایتخت روم و سپس امپراتوری روم شرق و پس از آن نیز پایتخت امپراتوری عثمانی بعنوان خالق جغرافیای آسیا و اروپا و یکی از زیباترین شهرهای جهان، ضمن حفظ عظمت غرور انگیز گذشته خود، بسوی آینده ای مدرن به پیش می رود و از این رو تاریخچه استانبول پر رمز و راز می باشد. تنوع در این شهر، به راستی بازدید کنندگان را مسحور می کند. موزه ها، کلیساها، کاخها، مساجد، بازار و طبیعت زیبای آنبسیار لذت بخش می باشد. وقتی که در ساحل تنگه تکیه گاهی بیابید و انعکاس تلألو سرخ رنگ خورشید را در پنجره های سواحل آنسوی تنگه می بینید به راحتی می فهمید که چرا ادمهای قرون پیشین این رویایی را برای زندگی انتخاب کرده اند به طوری که احساس می کنید که استانبول، شهری در مرکز زمین است. این شهر به شهر مناره ها نیز مشهور است. سلاطین عثمانی برای اسلامی کردن استانبول بعد از فتح، کوشش بسیار کردند و علاوه بر تغییر نام شهر از «قسطنطنیه» به اسلامبول، چهره آن را نیز اسلامی کردند. استانبول مانند یک موزه روباز است. اثرهای تاریخی و توریستی بی شماری در آن قرار دارد و با یک هفته گردش نمی توان از همه جاهای این شهر دیدن کرد. زیبایی طبیعی و جذابیت تاریخی، غذاهای لذيذ، سواحل استثنایی، مردمانی خونگرم و ده ها عامل دیگر این شهر را به پایتخت دو قاره اروپا و آسیا مبدل کرده است. به قول یکی از بزرگان ادب؛ استانبول مانند گردنبندی قیمتی است بر گردن اروپا و آسیا. این شهر در ابتدا با نام بیزانتیوم شناخته می شد.

در سال ۱۹۶ میلادی سپتیموس سئوروس امپراطور روم با حمله به بیزانتیوم آن را اشغال کرده و رومیان زیادی را به این شهر مهاجرت داد. تلاش امپراطور برای نامیدن این شهر به نام فرزندش آگوستا آنتونینا موفق نبود و مردم تا زمان تغییر نام شهر به شهر کنستانتین (قسطنطنیه)، نام رم جدید (Nova Roma) را برای آن بکار می بردند.

تاریخچه تغیر نام این شهر از سال ۱۹۳۰ می باشد که رسما استانبول نامیده شد. نام استانبول که تا قبل از فتح آن به دست ترکان نیز رواج داشت، برگرفته از نام ایستیم پولی که در زبان یونانی به معنی شهر یا مرکز شهر می باشد، است. در سال ۱۷۷۰ میلادی سلطان مصطفی سوم با ضرب سکه هایی که روی آن نام استانبول نقش بسته بود، در کنار نام اسلامبول به این نام نیز رسمیت بخشید. در دوره جمهوریت و از روز ۲۸ مارس سال ۱۹۳۰ اداره پست ترکیه از تمامی کشورهای جهان خواست تا از نام استانبول در مکاتبات خود استفاده نمایند. این شهر در شمالغرب کشور ترکیه و جنوبشرق قاره اروپا قرار دارد. شهر ابتدا بر روی تپه های هفت گانه شبه جزیره واقع در کناره جنوبی خلیج شاخ طلا پایه گذاری شده بوده است که در سده های اخیر مخصوصا از نیمه دوم قرن بیستم در اثر رشد سریع به طرف غرب و شمال پیشروی کرده و حتی یک پای آن در طرف شرق تنگه یعنی قاره آسیا توسعه یافته است. ساخت این شهر را به کنستانتین اول امپراتور روم نسبت می دهند. کنستانتین نام خود را بر روی شهر نهاده و آن را کنستانتینوپولیس یعنی شهر کنستانتین نامیده بوده است. قسطنطنیه تعبیر عربی کنستانتینو پولیس می باشد. بعد از فتح شهر توسط سپاه ترکان، نام شهر به اسلامبول مسلمانی بول= شهر با جمعیت مسلمان زیاد شهر اسلام) تغییر دادند. این شهر اکنون همانگونه که معلوم همگان می باشد استانبول نامیده می شود. استانبول فعلی از ۳۹ شهرستان (منطقه شهری) تشکیل می شود که شهرستان فاتح در واقع همان استانبول قدیم می باشد. مهمترین این شهرستانها فاتح، بی اوغلو، شیشلی، بشیکتاش، کادی کوی، اوسكودار، عمرانیه، بایرام پاشا، زیتون بورنو، باخچه لی ائولر و باکر کوی می باشد. برچسبهای گردشگری شهر عمدتا در شهرستانهای فاتح، بی اوغلو، بنشیکتاش و اوسكودار قرار دارند. با توجه به اینکه ۴ میلیون کرد از استانهای شرقی ترکیه به این شهر مهاجرت کرده اند زبان مردم شهر ترکی و کردی است که لهجه ساکنان خود را بر کل کشور تعمیم داده است. ترکی رایج در این شهر به عنوان ترکی استانبولی شناخته می شود و کردها علاوه بر کردی به زبان ترکی هم می توانند صحبت بکنند. لهجه استانبولی مشتق از شاخه اصلی اوغوز (ترکی غربی) زبانهای اورال- آلتاییک می باشد. این زبان در عین حال زبان مادری حدود ۷۰ درصد جمعیت کشور را تشکیل می دهد.

استانبول پایتخت فرهنگی اروپا در سال ۲۰۱۰ و پایتخت ورزشی اروپا در سال ۲۰۱۲ توانست شهرهایی مثل توکیو، لندن، نیویورک و هنگ کنگ را که هر کدام بیش از ۴۵ درصد رشد ناخالص ملی کشورشان را دارند، در حالی پشت سر بگذارد که تا چند سال پیش از این شهرها عقب بود. استانبول در ضمن با حدود ۱۴ میلیون جمعیت ثابت براساس آدرس منزل و نزدیک ۲۰ میلیون جمعیت در روز، پر جمعیت ترین و ثروتمندترین شهر دنیای اسلام، پرجمعیت ترین شهر ترکیه و اروپا و یکی از بزرگترین شهرهای دنیا است.

مطلب پیشنهادی توران پارس : ۷ جاذبه گردشگری استانبول

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *