وبلاگ - آخرین اخبار
بازار بزرگ استانبول

آشنایی با بازار بزرگ استانبول

بازار بزرگ استانبول یکی از قدیمی ترین بازارهای سرپوشیده ای جهان به حساب می آید و دارای ۳۰۰۰ مغازه بوده که با در بر گرفتن ۶۱ خیابان استانبول به جرات می تواند بزرگترین بازار استانبول به حساب بیاید. با وجود بیشتر شدن روز به روز بازارها و فروشگاه های بروز و لوکس در ترکیه، تا به الان این بازار یکی از جاذبه های گردشگری شهر استانبول محسوب می شود. جالب است بدانید که این بازار در سال ۲۰۱۴ با ۹۱ میلیون بازدید کننده، پر بازدید ترین جذبه ی گردشگری دنیا شد!
بازار بزرگ استانبول بزرگ ترین بازار سرپوشیده ی جهان و یکی از جاذبه های استانبول است. سالانه هزاران مسافری که به این شهر سفر می کنند از این بازار دیدن می کنند و انواعی از سوغاتی ها و صنایع دستی ترکی را می خرند. جالب است آگاه باشید که بازار بزرگ استانبول در سال ۲۰۱۴ به عنوان یکی از پربازدیدترین بازارهای جهان به حساب می آید. حتی در صورتی که اهل خرید هم نباشید، فضای تاریخی بازار برای شما جالب خواهد بود.

مناسب ترین زمان برای دیدن از بازار بزرگ استانبول

بازار بزرگ یکشنبه ها و همین طور موقع تعطیلات عمومی بسته است و در روزهای دیگر باز می باشد. در روزهای جمعه و شنبه خیلی شلوغ است و پیدا کردن اجناس با قیمت مناسب تر، دشوار خواهد بود. با این حال که این بازار یک بازار سرپوشیده محسوب می شود ولی باز هم آب و هوا بر روی بازدید از این بازار تاثیر اثر گذار است. تابستان های استانبول گرم و مرطوب و زمستان های آن سرد، بارانی و برفی می باشد. در این شهر بارندگی بسیار زیاد است و حتی در فصل تابستان هم گاهی سیل رخ می دهد؛ از نظر آب و هوا مناسب ترین زمان برای بازدید از این بازار می، ژوئن، سپتامبر و اکتبر می باشد.

تصاویری از بازار بزرگ استانبول

مختصری از تاریخ بازار بزرگ استانبول

به دستور سلطان مهمت دوم بازار بزرگ استانبول در سال های ۱۴۵۵-۵۶ و پس از فتح استانبول به دست امپراطوری عثمانی، طراحی و ساخته شد. اول در این بازار تنها اجناسی مانند منسوجات و جواهرات به فروش می رفت، این بازار یک سازه ی چوبی و آجری دارد که از گچکاری سنگ و آجرها ساخته شده و ستون های قوی داشت.
سلطان مهمت دوم پس از چند سال، دستور ساخت بازار سرپوشیده ی دیگری را داد که به بازار (Sandal Bedesten) معروف شد. اسم این بازار برگرفته از نوعی نخ می باشد که در بورسا بافته می شود و رنگ چوب صندل را دارد. پس از درست شدن این بازار، قسمت فروش منسوجات و پارچه در همان بازار بزرگ استانبول باقی ماند چنان چه که بازار صندل بدستان به عنوان جایی برای فروش اجناس لوکس تبدیل شد. اول هر دو بازار تقریبا کساد بودند ولی اندکی بعد کم کم فروشنده ها مغازه های خود را در این بازارها و اطراف آن ها برپا کردند و این طور شد که یک قسمت بزرگ از بازار شکل گرفت و تجارت در آن رشد کرد.
اوایل قرن ۱۷ بازار بزرگ استانبول دیگر به پختگی ای که می بایست رسیده بود و کاملا سرو سامان گرفته بود. گستردگی امپراطوری عثمانی در ۳ قاره و کنترل راه های ارتباطی آسیا و اروپا سبب شد تا کاروان های بسیاری در کنار این بازار ساخته شود و به یک قطب تجارت مدیترانه مبدل شود.

طراحی بازار بزرگ استانبول

بازار بزرگ استانبول از ۲ ساختمان در نزدیکی هم ساخته شده که به مرور زمان محیط بین این دو ساختمان از مغازه ها پر شد و خیابان های مسقف درست شدند. این ۲ ساختمان، بازار طولانی و بازار صندل بودند. با نگاهی به نقشه ساختمان بازار طولانی، مشاهده می کنیم که طرحی مستطیلی دارد و طول و عرضش برابر با ۴۳٫۳۰ در ۲۹٫۵ متر می باشد. این بازار از ۲ ردیف ۴ تایی ستون سنگی ساخته شده که در بین آنها گنبدهایی آجری وجود دارد. درون هر دوی دیوارهای داخلی و خارجی بازار، ۴۴ مخزن تشکیل شده که نقش گاو صندوق را برای مغازه ها ایفا می کند و از بیرون دسترسی خروجی ندارند. روشنایی بازار طولانی از پنجره های مستطیلی شکلی که در سقف کار گذاشته شده، تامین می گردد و برای دسترسی به این پنجره های یک راهروی چوبی ساخته اند. ولی در مجموع از آنجا که نور بازار محدودیت دارد، بازار طولانی فقط در طی ساعات مشخصی از روز کار می کند.

ثبت جهانی بازار بزرگ استانبول

همان گونه که گفتیم بازار استانبول از خصوصیات تاریخی برخورد است و یکی از بزرگ ترین بازارهای جهان به حساب می آید. از این رو در سال ۱۹۸۵ در لیست میراث جهانی به ثبت رسید. این موضوع نشان می دهد یک شاهکار از نبوغ و خلاقیت انسانی در آن زمانی می باشد که این بازار درست شده و همین طور نشان دهنده تبادل ارزش‌های بشری در یک بازه زمانی در یک منطقه فرهنگی از لحاظ پیشرفت در معماری یا فناوری، برنامه ‌ریزی شهری یا طراحی چشم ‌انداز می باشد.

بخش های گوناگون بازار بزرگ استانبول

ادویه ها و گیاهان دارویی: بسیاری از ادویه، دمنوش ها گیاهان دارویی، قرص ها و شربت های گیاهی را می توانید در مغازه های بازار بزرگ پیدا کنید. بد نیست این را هم بدانید که قدمت ساخت و مصرف گیاهان دارویی در استانبول به سال های دور و قرن های ۱۵ و ۱۶ باز می شود.

بازار بزرگ استانبول؛ ادویه جات

انواع کیف و کفش: انواع مدل های گوناگون کیف ها و کفش های چرمی یا سنتی را می توانید در این بازار تهیه نمایید. البته چنان چه بیشتر بگردید می توانید کفش های سنتی ترکیه که در دوره عثمانی و سلجوقی استفاده می شد را هم تهیه نمایید.
پوشاک چرم و پوست: یکی از مشهورترین چرم های جهان در ترکیه بدست می آید، پس قطعا پوشاک چرم و پوست را از بازار بزرگ استانبول تهیه نمایید. خیلی از چرم کاران ماهر ترکی که پیشه خود را از پدران ‌شان یاد گرفته اند و در حال حاضر کارهای شکیل و مدرنی درست می کنند، در بازار بزرگ استانبول حضور دارند.
وسایل عتیقه: قطعا زمانی که چشمتان به عتیقه فروشی های بازار بزرگ استانبول بیافتد هوش از سرتان می پرد. در این بازار سرپوشیده وسایل کوچک و بزرگ قدیمی زیادی وجود دارد که انتظار شما را می کشند.
قالی و قالیچه: قدمت بافت قالی و قالیچه در کشور ترکیه به هفت هزار سال پیش باز می شود و در بازار بزرگ استانبول محل فروش عمده ی قالی ها و قالیچه های ترکی است؛ در گذشته فرش فروشی ها در حلقه خارجی بازار قرار داشتند؛
صنایع دستی سنتی ترکیه: مجموعه صنایع دستی که می توانیم در بازار بزرگ استانبول بدست آورید عبارت از گلیم، مینیاتور، آثار تذهیب، آثار، کاشی، آثار چوبی و خوشنویسی است.

بازار بزرگ استانبول صنایع دستی ترکیه
مسیر دسترسی به بازار بزرگ استانبول
برای دستیابی به بازار بزرگ استانبول باید به قلب منطقه ی تاریخی استانبول بروید. برای اینکه به این منطقه دست پیدا کنید می توانید از انواع وسایل نقلیه نظیر تراموا، مترو، اتوبوس و تاکسی بهره گیری نمایید. در نظر بگیرید که بازار بزرگ استانبول ورودی های زیادی دارد ولی پر رفت و آمدترین ورودی در خیابان بایزید و در کنار مسجد بایزید است.
ساعت بازدید: هر روز ۹:۰۰ تا ۱۹:۰۰ به خصوص یک شنبه ها و روزهای تعطیل رسمی

واقعیت هایی شگفت آور در مورد بازار بزرگ

  • این بازار در سال ۱۴۵۵ موقعی که امپراتور عثمانی کنترل قسطنطنیه را بدست گرفت باز شد و گسترش آن به یک مرکز خرید در اوایل قرن ۱۷ تمام شد.
  • این بازار بیشتر از سه هزار مغازه در بیشتر از شصت خیابان سرپوشیده دارد و روزانه میان ۲۵۰۰۰۰ تا چهارصدهزار نفر بازدیدکننده دارد.
  • یکی از معروف ترین منابعی که بازار بزرگ استانبول را در قرن ۱۹ روایت دارد، نوشته های نویسندگانی مثل ادموندو ده آمیچیس، رمان نویس ایتالیایی و تئوفیل گوتیه شاعر و نویسنده فرانسوی می باشند.
  • هر صنف بازار بزرگ استانبول، یک قسمت مالی داشت که هر ماه هزینه ای را از اعضا گردآوردی می کرد و آن را خرج احتیاجات هر یک از شرکا می کرد. سال های سال این اصناف بودند که مسئولیت گرداندن و بررسی امور را به عهده داشت تا آن که ابتدا از ارزش شان کم شد و بعد در سال ۱۹۱۳ به کل جمع شدند و انجمن تجار بازار جای آن را گرفت. در حال حاضر چند انجمن هستند ولی هیچ یک در راس دیگری نیست و نماینده تمام بازار به حساب نمی آیند.
  • بازار بزرگ استانبول گرچه محصولات سنتی شهر را دارد، ولی این تنها انتخاب شما نخواهد بود و در این بازار محصولات جدیدتری را می توانید ببینید.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *