وبلاگ - آخرین اخبار
ریگ جن

کویر ریگ جن همان منطقه ی ترسناک و فوق العاده ایران می باشد که تا به الان اتفاق های بی پاسخ بسیاری در آن رخ داده است و موجودات زنده ی بسیاری را به سمت مرگ کشانده است. با این حال تا به الان هم مورد علاقه ی گردشگران ماجراجوی بسیاری می باشد، ظاهرا هر چقدر ترسناک تر، معجزه آساتر! اتفاقات ریز و درشتی که در ریگ جن افتاده، آن را به علامت سوال در ذهن بسیاری از افراد تبدیل کرده است.
وسعت این کویر برابر با ۳۸۰۰ کیلومتر مربع، در غرب دشت کویر می باشد و منطقه ای پر از تپه های ماسه ای در کویر مرکزی ایران است. این منطقه ی وسیع هیچگونه چاه آب و یا منبع آبی ندارد و به این علت هیچ وقت برای کاروان ها مورد علاقه نبوده است، با این حال گردشگران ماجراجو، این منطقه را دوست دارند و در این چند سال به جز گردشگران، محققان بسیاری به آنجا رفته اند.
همان گونه که ذکر شد در کویر ریگ جن تپه های شنی بسیاری قرار دارد. این تپه ها بر اثر وزش باده شدید جابه جا شده اند و به این علت است که در بخش هایی شیب تند و در بخش هایی شیب ملایمی دارند که در بخش هایی از این کویر، عبور با وسایل نقلیه کاملا غیر ممکن است.
ولی احتمالا از خودتان سئوال کنید که چه چیزی از این کویر آن را تا این حد ترسناک کرده است. مردم بومی کویر بر این نتیجه رسیده اند که کویر ریگ جن یک منطقه ی نفرین شده می باشد که به وسیله ی ارواح پلید و شیاطین حکومت می شود و به این دلیل است که هر کسی به ریگ جن می رود دیگر برنمی گردد. کویر ریگ جن پر است از باتلاق های نمک که افراد را بلعیده است.
به کویر ریگ جن، مثلث برمودای ایران هم گفته می شود. یکی از بدترین اتفاقاتی که برای گردشگران ناوارد می تواند رخ دهد، فرو رفتن در گل و لای می باشد که به آسانی انسان را می کشد. به این علت تا چندین سال هیچ کس جرات نمی کرد به این کویر سفر کند و راز آن را کشف کند.

 

کویر ریگ جن در کجا قرار دارد؟

برای دست یافتن به این کویر اسرارآمیز می بایست اول خودتان را به شهرستان گرمسار و پارک ملی دشت کویر برسانید و از آن جا به جاده سنگ فرش ملک آباد رفته و به سمت کویر بروید. توصیه می کنیم چنان چه دلتان برای دلهره و ترس تنگ شده و تمایل دارد به ریگ جن بروید حتما از جیپ های سبک بهره گیری نمایید و کاملا مجهز باشید. هر لحظه احتمال دارد در این کویر گم شوید پس آب، غذا، وسایل مورد نیاز تا حداقل ۲۰ روز را همراهتان داشته باشید و نقشه را هم در سفر به این منطقه ی خطرناک فراموش نکنید.
نکته ی بعدی که باید به آن توجه داشته باشید این است که به هیچ عنوان تنهایی به آن سفر نکنید و حتما شخص راه بلدی را همراهتان ببرید. همچنین بد نیست بدانید که بخش جنوبی این کویر، باتلاقی تر از بخش شمالی است و عبور از آن حتی با وسایل نقلیه در بسیاری از موارد امکان پذیر نیست بنابر این مسیرتان را به سمت شمال آن کج کنید.
با تمامی این اتفاقات کوچک و بزرگی که در این کویر رخ می دهد، آسمان پر ستاره و زیبای این کویر را که چشم را تا همیشه به آن خیره نگه می دارد، نباید از یاد برد.

چه رازی در کویر جن وجود دارد؟

کویر ریگ جن منطقه‌ای نفرین‌ شده که هرکسی به آن پا گذاشته زنده از آن خارج نشده است. محلی‌ها در این زمینه می گویند در وسط این کویر جنگلی قرار گرفته است که اگر کسی بتواند به آن برسد به ثروت بسیاری دست پیدا خواهد کرد ولی تا به الان کسی نتوانسته است این جنگل انبوه را مشاهده کند.

ماسه‌بادی‌های خطرناک

در جنوب این کویر ماسه‌ بادی‌هایی هستند که از آن‌ها تپه‌های بزرگی ساخته شده است که به‌ شکل رشته‌های دنباله‌دار پشت سر هم هستند که به آنها دیواره گفته می شود. فاصله میان دیواره‌ها را کوچه می‌گویند که هر کوچه میان ۳۰ تا ۴۰ کیلومتر امتداد پیدا می‌کند تا به دم ریگ برسد. در آن جا تل‌ماسه‌هایی که عبور از آن جا با ماشین دشوار است، وجود دارد.
شخصی در این زمینه می گوید که عبور پیاده از این کویر به ‌سختی امکان‌پذیر است ولی ناممکن هم نیست. پیاده در صورتی می‌توان از این مسیر رد شد که امکانات مورد نیاز همراه کویرنورد باشد. چنان چه شخصی تمایل به عبور از این محدوده را داشته باشد می بایست پیش از حرکت امکانات را در آن جا بارگذاری کرده باشد. البته بیش از ۹۹٪ از افرادی که این مسیر را طی کرده‌اند پشتیبان داشته‌اند.
همچنین می گوید که زمان پیمایش را بیشتر در فصل زمستان امکان‌پذیر است و دریکی ۲ سال گذشته که خشک‌سالی بود امکان پیمایش زیادتر بود ولی امسال به خاطر بارندگی‌ها این کار میسر نیست و گروه‌های کویرنورد با پهپاد فیلم و عکس گرفته و نقشه توپوگرافی تهیه و با انتخاب مسیر آن جا را طی می‌کنند.

باتلاق‌هایی که شما را به طرف خودش هدایت می کند

ساختار ریخت ‌شناسی کویر و بیابان در ریگ جن به صورتی است که در بعضی از مناطق دره‌های عمیقی وجود دارد. دره‌ها امکان عبور و ورود ماشین ندارند. رودخانه‌های شور سنگ ‌بستر زمین شدند و با یک بارندگی آب راه می‌افتد و در آن‌ها جمع شده و باتلاق درست می شد، حضور در آن جا خیلی خطرناک است.

آیا واقعاً ریگ جن، جن دارد؟

در این زمینه شخصی که با اطلاعات کامل در این زمینه می گوید که علت اصلی نام‌گذاری این منطقه، مبهم بودنش است. اشخاصی بسیاری از این منطقه رد شده اند، برای ‌مثال جهانگرد و کویرشناس معروف دکتر {آلفونس گابریل} از این منطقه عبور کرده است. ولی داستان و تخیلات درباره ریگ جن بسیار است. معمولاً انسان‌ها راجع به موهومات و چیزهای دست ‌نیافتنی تخیل و افسانه درست می‌کنند و این تخیلات را پرورش می‌دهند و در جایی که اطلاعات ندارند باعث ترس از مجهولات می‌شوند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *