وبلاگ - آخرین اخبار
روستای مال آقا خوزستان

روستای مال آقا در خوزستان :

خوزستان از جمله استان هاییست که بسیاری از مناطق آن بکر و ناشناخته باقی مانده اند بسیاری از مردم تصور می کنند که تمامی مناطق این استان همواره آب و هوایی گرم دارند.
اما برخلاف این تصور مناطق کوهستانی استان خوزستان حتی در فصل تابستان هم آب و هوایی بسیار خنک و مطلوب دارند امروز قصد داریم تا شمارا با تکه ای از بهشت به نام روستای مال آقا آشنا کنیم بنابراین در ادامه این مطلب همراه توران تراول باشید تا شما را به یکی از باصفا ترین روستاها استان خوزستان ببریم و از زیبایی های آن دیدن کنیم.

معرفی روستای مال آقا:

مال آقا یکی ازدیدنی ترین مناطق استان خوزستان است اگر بگوییم منطقه مال آقا تکه ای از بهشت است که بروی زمین افتاده است اغراق نکرده ایم این روستا در حدود ۶ کیلومتری شهر قلعه تل و ۳۵ کیلومتری باغملک در شرق استان خوزستان واقع شده است.
روستای مال آقا در میانه های رشته کوه های زاگرس قرار گرفته است و حدود ۹۱۷ متر از سطح دریا ارتفاع دارد این منطقه با شهر معروف قلعه تل خوزستان حدود ۶ کیلومترفاصله دارد و از جمله مناطق بسیار خوش آب و هوای استان خوزستان به حساب می آید.

جاذبه گردشگری خوزرستان

زیبایی های روستای مال آقا:

ویژگی اصلی روستای مال آقا بکر بودن و ناشناخته بودن آن در میان مردم و گردشگران است این روستا از معدود روستاهای کشور است که بیشتر بافت سنتی و تاریخی دارد طبیعت اطراف روستا نیز بسیار تمییز و دست نخورده باقی مانده است و البته امیدواریم که طی سال ها ی آینده نیز همینطورهم باقی بماند.
این روستا درون دره ای با صفا که در مجاورت رودخانه ای پر آب و خروشان جریان دارد که بسیاری از مردم محلی آب آن را می نوشند البته اگر در روزهای آخر هفته به این منطقه سفر کردید هیچگاه از آب این رودخانه ننوشید چرا که به دلیل ازدحام محلیان در اطراف آن آب کمی کثیف میشود این روستا قدمت تاریخی زیاد دارد اگر از مجاورت این رودخانه در خلاف جریان آب حرکت کنید پس از حدود ۴ کیلومتر به تنگه ای زیبا به نام تنگ تِهی خواهید رسید. تنگ تِهی از زیباترین جاذبه های این روستا است که درانتهای آن آبشاری زیبا قرار گرفته است.

در چه فصلی به مال آقا بروید:

ارتفاعی که مال آقا از سطح دریا دارد باعث شده است که آب و هوای آن همیشه خنک حتی سرد باشد البته درتابستان بسیارمفرح است با این حال توصیه می کنم اوایل بهار یعنی فرودین و اردیبهشت به مال آقا بروید.

از جاذبه های طبیعی این روستا می توان به آبشار زیبای شِیوند،درختان انار،چنارهای سر به فلک کشید و گیاهان محلی در حاشیه رودخانه اشاره کرد.
وهمچنین می توان به آثار تاریخی این منطقه که شامل کتیبه های سنگ نوشته به جا مانده از دوران مصریان ملقب به بَرد گَپ (سنگ بزرگ) و همینطور آثار باقیمانده از خانه های ساخته شده در دل کوه اشاره کرد.
یکی دیگر از دیدنی های این منطقه زیبا که به بهشت خوزستان شهرت دارد یک سازه کهن آبیاری در کنار روستا است که در گویش محلی آن را بَیاره و در اصطلاح علمی فلوم(flume) مینامند این سازه سنتی برای انتقال آب از محل هایی که گسستگی در مسیر وجود داشته باشد استفاره می شود این سازه در فصول بهار و تابستان پوشیده از گیاه (پر سیاوش) می شود و منظره زیبایی به وجود می آورد.
فاصله بین اهواز تا مال آقا:
فاصله: ۱۷۰ کیلومتر زمان: ۲ ساعت و ۲۲ دقیقه.
چادر زنی در مال آقا:
شما میتوانید کنار رود خانه مال آقا بروی سکوهای بلندی که در کنار آب هست چادر بزنید و از طبیعت زیبای آن با وجود درختان سر به فلک کشیده و پر بار انارـ کنارـ چنار و همچنین رودخانه خروشان مال آقا که جلوه ای فوق العاده به این محیط بخشیده لذت ببرید.

مال آقا - تور مال آقا

مردم روستای مال آقا:

مردم این سرزمین به مهربانی معروفند اینجا دیار بختیاری هاست.جایی که یک بافت تاریخی و کهن دارد.
اگر میخواهید با تاریخ،فرهنگ،آداب ورسوم بختیاری ها آشنا شوید باید به خوزستان بیایید و مال آقا را از نزدیک ببینید و لذت ببرید
درپایان اگر شما با سایرجاذبه های گردشگری خوزستان آشنا باشید می دانید که کنارمال آقا می توانید دشت زیبای سوسن را هم ببینید همچنین قلعه تل،کول فرح و…. که آثار تاریخی باستانی دیگری هم در این منطقه وجود دارد.
رودخانه مال آقا به واسطه پرپیچ وتاب بودن آن جلوه طبیعی بسیار زیبایی را آفریده است شما کوه های سر به فلک کشیده رادر روستای مال آقا میبینید که شب ها نمای بسیارزیبایی دارند طبیعت در این سرزمین فوق العاده دل چسب است امیدواریم بتوانید یک شب به یاد ماندنی را در کنار ما«توران تراول» در این سرزمین فراموش نشدنی سپری کنید.

روستای زیبای مال آقا خوزستان

مال آقا

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *