كلاسهاي آمادگي جهت آزمون GRE ويژه مقاطع ليسانس به فوق ليسانس و همچنين فوق ليسانس به دكتري براي تحصيل در دانشگاههاي معتبر تركيه برگزار مي گردد . همان طور که از نام این آزمون مشخص است، هدف آن سنجش توانایی ها و معلومات فارغ التحصیلان لیسانس و فوق لیسلنس جهت ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر می باشد.

تماس با توران پارس

دانشگاه های آمریکایی و کانادایی معمولا داشتن نمره بالا در این آزمون را یکی از شرایط ادامه تحصیل قرار می دهند زیرا آنها معتقدند که دانشجویان علاوه بر یاد گرفتن مطالب علمی و تخصصی بایستی در زمینه اجتماعی و محیطی، قدرت استنتاج و درک متون عمومی دشوار را کسب کرده باشند. بعضی از دانشگاههای ترکیه نیز این آزمون را در اکثر رشته های تحصیلی بصورت جایگزینی برای آزمون ALES (امتحان ورودی تحصیلات تکمیلی ترکیه) قبول می کنند. البته اغلب دانشگاه های انگلیسی زبان ارائه GRE از متقاضی در برنامه پذیرشیِ خود قرار میدهند. این آزمون در دو سطح General و Subject برگزار می شود که دارای 3 قسمت درک واژه(Verbal)، محاسباتی (Quantative) و قسمت تحلیلی (Analytic) می باشد.

در قسمت (درک واژه) معمولا متضاد و مترادف کلمات دشوار پرسیده می شود و در واقع فقط به میزان لغات دانشجو توجه می کند. لغات مورد پرسش واقعاً دشوار و برای اکثر دانشجویان نا آشنا هستند. در قسمت عددی سوالات ریاضی نسبتا ساده ای پرسیده می شود تا توانایی های ابتدایی فرد مورد سنجش قرار گیرد. قسمت تحلیلی هم در مورد تحلیل یک موضوع بحث بر انگیز می باشد و به صورت نوشتاری است.در این بخش از داوطلب خواسته می شود تا در مورد موضوع مشخصی متن یتحلیلی را به شیوه ی علمی تحلیل نموده و نتیجه گیری نماید. جهت ورود به مقاطع تحصیلات تکمیلی در دانشگاههای کشور ترکیه ، تنها نتیجه قسمت عددی (Quantative) آزمون GRE مورد توجه قرار می گیرد.

آزمون GRE در ترکیه در صورتی است که ظرفیت تکمیل نشده باشد برگزار میگردد. بنابراین ثبت نام زود هنگام توصیه می شود.

نحوه امتیاز دهی آزمونGRE در سیستم قبلی بین 200 تا 800 امتیاز برای هر قسمت آزمون منظور می شد ولی در سیستم جدید (از سال 2012 به بعد) امتیاز هر بخش بین 130 تا 170 می باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *