وبلاگ - آخرین اخبار

آداب معاشرت مردم ترکیه :آداب رسمي معاشرت، جزئي جدا ناشدني از فرهنگ تركيه است ، و بر بيشتر رفتارهاي اجتماعي در مكانهاي عمومي سايه افكنده است. فرهنگ تركيه براي هر موقعيت عملي يك دستور زباني دقيق دارد. بيان قاعده و دستور مناسب براي هر يك از موقعيتهاي رفتاري از ضروريات آداب معاشرت است .در رفتارهاي روياروي ميان دو جنسيت يا دو نسل ، آداب معاشرتي سختگيرانه اي حاكم است.

افراد بزرگ تر را همواره به صورت رسمي خطاب مي كنند مگر آن كه از دوستان يا خويشان نزديك باشند. براي نمونه مردان بزرگتر را بايد با عنوان( بيك) به معني آقا و زنان را با عنوان هانم  يا همان خانم خطاب كرد. افراد كوچك تر بايد در هنگام حضور در يك جمع آرام و مؤدب باشند. افراد بالغ دو جنس مخالف در مكان هاي عمومي نبايد رفتاري غيرجدي يا ابراز مهر و محبت نسبت به يكديگر داشته باشند.

دوستان هم جنس ميتوانند دست يكديگر را گرفته و در هنگام احوال پرسي گونه هاي يكديگر را ببوسند. مردان در هنگام ديدار دست يكديگر را ميفشارند اما يك مرد تا هنگامي كه زني دست به سوي او دراز ننموده نبايد دست وي را بفشارد.

آداب معاشرت مردم ترکیه

مردم تركيه به خاطر ديركردن و تأخير، همديگر را نكوهش نميكنند. در ديدارها و نشستهاي تجاري ، چاي نوشيده ميشود و صحبتهاي بي ربط به موضوع كاري گفته مي شود. توجه به همراه ، امر مهمي است. كسي بي آنكه به دوست يا همراه خود تعارف كند نه چيزي خورده و نوشيده و نه سيگار ميكشد. خانه ها به بخش اندروني و مهمان خانه تقسيم شده اند و سرك كشيدن به پيرامونخانه، كار ناشايستي است. در نظر تركها كف كفش ها ناپاك است و اگر كسي وارد خانه يا مسجدي بشود ، بايد كفش خود را از پا بيرون كند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *